Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Temmuz Ağustos 2019
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.236.190.216
Şuan 11 kişi online
Bugün 83 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 103232
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB üyeleri iftarda buluştu
Antalya Ticaret Borsası, üyelerine iftar yemeği verdi. Yemeğe, üyelerin dışında Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Defterdarı Hidayet Mat, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya, Baro Başkanı Zafer Köken, Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Büyükkırlı, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, Başsavcı Osman Vuraloğlu ve Vekili Şenol Yılmaz, Hakim Sami Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, İl Kontrol Laboratuarı Müdürü Necati Polat, Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, Zirai Karantina Müdürü M.Uğur Aka, Müftü Mahmut Yeleser, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Güray Parlak, Adnan Vucudi Özen, Levent Yiğiter, Faruk Sayın, Mücahit Turgut, Kenan Çelik, Ali Kıvrak, MÜSİAD Başkanı Abdullah Aykut, Tarım Kredi Koop. Bölge Birliği´nden Taner Ezgü, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Metin Yaraşçı, Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Sağlık Müdürü İbrahim Çetin, Tarım Danışmanları Dernek Başkanı Fatih Aslan, Çiçekçiler Odası Başkanı Mehmet Soydal, Akdeniz Biçerdöverciler Dernek Başkanı Kadir Sarıcalar, Organize Sanayi Bölge Başkan Vekili Davut Çetin, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü´nden Asım İlhan, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, Antalya Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birlik Başkanı Hasan Yavuz, Antalya Örtüaltı Sebze Üreticileri Birlik Başkanı Bilal Özgür, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Manavgat TSO Meclis Başkanı Selçuk Senirli, ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, Müze Müdür Vekili Mustafa Demirel, Ziraat Bankası Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Fevzi Gülcan, Havalimanı Gümrük Müdürü Çetin Bulus, THY Satış Müdürü Ömer Durna, ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, AİB Kesme Çiçek İhracatçıları Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Yılmaz, AİB Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Karacan  ve çok sayıda davetli katıldı. Katılımın çok yoğun olduğu akşamda, üyeler sohbet etme fırsatı buldu. Ramazan ayının Müslümanlar için büyük önem taşıdığını belirten ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, "Bu ay insanların birlik beraberlik içinde olduğu, kavgaların sona erdiği bir aydır. Tüm üyelerin ve halkımızın Ramazan´ı mübarek olsun" dedi.

Detaylar...

Antalya Ticaret Borsası’ndan tescil atağı
Antalya Ticaret Borsası, üye sayısını ve tescil yaptıran şirket sayısını arttırmak amacıyla bir tanıtım kampanyası başlattı. Bu amaçla çeşitli afiş ve broşürler bastıran Ticaret Borsası, hem işlem hacmini genişletmeyi hem de ticarette kayıtlı işlem oranını yükseltmeyi hedefliyor.   Borsada tescil yaptırmak firmalara birçok avantaj sağlıyor. Örneğin tescil ettirilen bir işlemde, normal stopajın yarısı ödeniyor. Tescil süreci, ürünün borsa koşullarında fiyatlanmasını sağlıyor ve haksız rekabeti önlüyor. Tescil yaptıran üye firmalar, Ticaret Borsası’nın üye firmalara yönelik bazı hizmetlerinden de yararlanma imkânı buluyor. 5174 Sayılı Kanun’un 32. Maddesi gereğince, Ticaret Borsası Kotasyonu’na dahil maddelerin alım-satımı ile uğraşanlar, borsaya kayıt olmak ve tescillerini yaptırmak zorundalar. Ticaret Borsası’na üye olup ticari işlemlerini kayıt altına aldıran firmaların elde edeceği avantajlar şöyle sıralanıyor:   Fatura tesciliyle birlikte ürün borsa koşullarında, değerinde satılıyor; tescilli fatura sayısı arttıkça piyasanın kontrolü de kolaylaşıyor. Borsaya bildirilen müstahsil alımlarında ödenen zirai stopaj, bitkisel ürünlerde % 4’ten, % 2’ye; hayvansal ürünlerde % 2’den, % 1’e düşüyor. Tescil edilen her fatura, müteselsil; yani zincirleme sorumluluk halkasına dahil oluyor ve taraflar arasında birer akit sayılıyor. Bu sayede firmanın aldığı ürünlerde fatura tescilini talep etmesi, firmayı birçok sorumluluktan kurtarıyor.

Detaylar...

"Bu eşsiz mirası aynı heyecan ve şevkle taşımaya devam ediyoruz"
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında tarihimizde güçlü ve müreffeh bir gelecek için her türlü motivasyonu bulabildiğimizi kaydetti.Ali Çandır, kendisinden çok daha güçlü görünen saldırgan uluslara karşı aklın ve inancın sağladığı azimle savaşan Türk ulusunun bugüne kadar varlığını koruduğunu belirtti, "30 Ağustos Zafer Bayramı, milletine inanan ve güvenen insanların kazandığı bir kurtuluş mücadelesinin zirvesiydi. Belki topla tüfekle değil ama bugün bu eşsiz mirası aynı heyecan ve şevkle taşımaya devam ediyoruz. Bugün bizler ürettiğimiz ekonomik değerleri kullanmak suretiyle o mücadeleyi, barışçıl platformlarda sürdürmeye devam ediyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı, ulus olarak gururla hatırladığımız bir mücadelenin, bir zaferin bayramıdır. Bu vesileyle bütün milletimizin Zafer Bayramı´nı kutluyorum."

Detaylar...

Meclis’te ‘Demokratik açılım’ ve ‘ekonomi’ konuşuldu
Antalya Ticaret Borsası Ağustos ayı Meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Hükümet tarafından açıklanan ‘Demokratik açılım’ ile ekonomik gidişat hakkkında meclis üyeleri fikirlerini dile getirdi. Üyeleri tek tek dinleyen ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, kendi düşüncelerini de üyelerle paylaştı. Toplantıda daha sonra Temmuz-Ağustos ayında yapılan faaliyetler hakkında meclis üyeleri bilgiledirildi. Son olarak üyeler sektörel konular hakkında sıkıntıları anlattı.

Detaylar...

Mısır sektör toplantısı yapıldı
Önümüzdeki günlerde başlayacak olan mısır hasadı öncesinde Antalya Ticaret Borsası’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda bölgeye uygun tohum çeşitlerinin kullanılması konusu öncelikle ele alındı. Toplantıya ATB Meclis Başkanı Hüseyin C. KAYAN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu, Tarım İl Müdürlüğü ve Batem yetkilileri ile sektör temsilcileri katıldı Sektörde yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla yapılan toplantıda; Akdeniz bölgesine uygun tohum ve çeşitlerinin tespit edilmesi, mısır pazarının genişletilmesi, hükümetin tarım havzaları projesi ve verimliliğin artırılması konuları görüşüldü. Ayrıca ürünün temiz ve kaliteli olması için hasadın ehliyetli operatörlerce yapılması konusunda Meclis Başkanı Kayan Borsa olarak biçerdövercilere verilecek eğitime destek olacaklarını belirtti. Mısır üreticilerinin hükümetten destek beklediğini ifade eden ATB Meclis Başkanı KAYAN mısır hasadının bölgemiz ve ülkemiz için bereketli olmasını diledi.

Detaylar...

Bakan Beşir Atalay ile Hisarcıklıoğlu bir araya geldi
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Demokratik Açılım’ çalışması kapsamında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanlık Divanı Üyesi TOBB Başkan Yardımcıları Faik Yavuz, Bülent Koşmaz, Tanıl Küçük, Murat Yalçıntaş ve TOBB Sayman üye Hüseyin Üzülmez ile bir araya geldi. TOBB Genel Merkezi´ndeki görüşmeye, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş de katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Atalay’ın, katılımcı demokrasinin güzel bir örneğini sergileyerek, görüş ve düşüncelerini iş dünyasının çatı kuruluşu olan TOBB´un Başkanlık Divanı´yla paylaştığını belirtti. Moral ve motivasyon Demokrasinin kalitesini artırmadan ekonominin güçlenmesinin mümkün olmadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, güçlü ekonomi olmadan da kaliteli demokrasinin sağlanamayacağını söyledi. Bir ülkenin kalkınma düzeyinin demokrasi düzeyinden ayrı düşünülemeyeceğini belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “O halde Türkiye, iyi işleyen, yöneten, denetlenebilir, hesap verebilir ve şeffaf birinci sınıf bir demokrasiye sahip olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyetiyle, teşebbüs hürriyeti tam olarak sağlanmalı ve garanti altına alınmalıdır. İnsanlarımızı ekmek, hürriyet ve emniyet arasında tercih yapmak zorunda bırakmamalıyız. Bu konuda çalışanların moral ve motivasyonlarını da düşürmemeliyiz. Hukukun her alanda egemen olduğu, barış, huzur ve kardeşlik içinde yaşan, özgüveni yüksek bir Türkiye gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük mirasımız olacaktır.” Katılımcı yönetim TOBB’un örgüt yapısıyla Türkiye’de özel sektörün tamamını kapsayan tek meslek kuruluşu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, 2001 yılından bu tarafa da katılımcı yönetim anlayışını benimsediklerini kaydetti. Bu çerçevede genel politikalarını belirlerken daima camialarının görüşlerini alarak hareket ettiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu konuda da bu prensibimizi sürdürerek, 365 oda ve borsamızla da istişare içinde olacağız” dedi.   İçişleri Bakanı Beşir Atalay İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘demokratik açılım’ ya da ‘Kardeşlik ve Huzur Projesi’ olarak nitelendirdikleri çalışmanın, mutabakat zeminini inşa etme, artırma ve güçlendirmeye yönelik görüşmelere devam ettiklerini ve bu çerçevede sivil toplum kuruluşlarından ilk olarak TOBB’u ziyaret ettiklerini söyledi. Atalay, TOBB’un Türkiye’deki en büyük çatı kuruluşlardan biri olduğunu ifade ederek, birliğin Fethiye’den Yüksekova’ya, Edirne’den Hakkari’ye her il ve ilçede uzantıları olduğunu, ekonomik hayatın nabzını tuttuğunu belirtti. Görüşmede çalışmayı, niyet ve düşüncelerini anlattıklarını kaydeden Atalay, “Bu konuda en önemli, en fazla üzerinde durduğumuz husus, geniş bir mutabakatla, gerek Meclis çatısı altında, siyasi partilerimiz olarak, gerek genel toplum düzeyinde sivil toplum kuruluşlarımız, medyamız, aydınlarımız, düşünürlerimiz, bu konuda kafa yoranlar ve bütün toplum kesimleri olarak bu sorunu birlikte değerlendirelim, çözüm yollarını birlikte arayalım” diye konuştu. ‘Destek bekliyoruz’ Atalay, bu konuda usul, üslup ve yöntemi çok önemli gördüklerini vurgulayarak, bir eksik bırakmak istemediklerini, üzerlerine düşeni yapmak istediklerini dile getirdi. Bakan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesle görüşmek, her görüşü almak istiyoruz. Peşin kabullerle, paketlerle çıkmıyoruz. Herkesin görüşünü, mutabakatını alarak ülkemizin bu sorununu birlikte çözelim istiyoruz. Bunun Türkiye’yi çok güçlendireceğine inanıyoruz. Her kesimden anlayış, destek ve katkı bekliyoruz. Mümkün olabildiğince bütün boyutlarını çalışıyoruz. Burada da sayın Başkana, başkanlık divanı üyelerine çok teşekkür ederim, tatil döneminde bir araya geldiler. Kendilerinden destek bekliyoruz. Geniş bir zeminleri var. Hem bu meselenin anlatılması, hem çözümüne dönük tekliflerini bekliyorum. Bu ilk görüşmemizdi, bundan sonra da görüşmelerimiz olacaktır. Bu geniş zemin ve mutabakatı oluşturmak için hepimiz çaba gösterelim. En başta üslup ve yöntemle ilgili yaptığım basın toplantısında da basınımızın desteğini istemiştim. Onu burada yineliyorum. Değerli arkadaşlar, inanın bu iç siyasi polemiklere feda edilecek bir konu değil. Gelin el ele verelim, bu sorunu çözelim. Acıları dindirelim. Türkiye´yi büyütelim. Türkiye’yi daha demokratikleştirelim. Türkiye’yi daha büyük, daha güçlü bir ülke yapalım. Bizim niyetimiz, dileğimiz, samimi çalışmamız bunun içindir.”

Detaylar...

ATB’de ödül töreni
Ödülünü Meclis Başkanı verdi Antalya Ticaret Borsası Temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında 2009 yılı performans değerlendirmesinde yılın personeli seçilen tescil memuru Gülhan Balcı, plaketini ve hediye çekini Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan’ın elinden aldı. Yılın personeli seçilmesinin kendisine büyük moral verdiğini belirten Gülhan Balcı, “Çok onur verici bir durum. Başarı yalnız başına olmaz. Ben başarıyı diğer arkadaşlarımın sayesinde yakaladım” diye konuştu. Personel moral kazanıyor Balcı’yı tebrik eden Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ise Gülhan Balcı ile aynı puanı alan diğer personelin hakkından feragat ettiğini söyledi. Bu durumun personelin birbirine bağlılığını gösterdiğini belirten Çandır, “Gülhan hanım gibi diğer personel de görevlerinde çok başarılılar. Bu ödül çalışanların performansını artırmaya yönelik bir ödüldür. Amacımız personele moral vermek” dedi. Öte yandan meclis toplantısında Haziran-Temmuz ayında yapılan faaliyetler hakkında meclis üyelerine bilgi verildi.

Detaylar...

Enflasyonda beklenmeyen düşüş!
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretici fiyatları için % -0,71 ve tüketici fiyatları için % 0,25 olarak açıkladığı Temmuz ayı enflasyon oranları bir bütün olarak değerlendirildiğinde; hem ülke geneli, hem de özellikle Batı Akdeniz Bölgesi için beklenmedik bir düşüş göstermiştir. Son 10 aydır sürekli bir düşüş eğilimine sahip enflasyon oranları Haziran ayında yükselişi işaret etmekteydi. Geçtiğimiz ay kamu kaynaklı fahiş zamlara rağmen, bunlardan % 11 artış gösteren alkol ve tütün ürünleri dışındakilerin ayın son haftasına sıkışmış olması ve sepet içindeki binde seviyesinde seyreden ağırlıkları dolayısıyla ilan edilen enflasyonlara etkisi fazla olamamıştır. Ancak biliyoruz ki, bu kalemlere yapılan zamlar, ilerleyen aylarda diğer kalemlerin fiyatları üzerinde tetikleyici etkiler yapmaktadır.  Yıllık enflasyon; hem üretici fiyatlarında (ÜFE), hem de tüketici Fiyatlarında (TÜFE) genel bir düşüş eğilimi içindeydi. ÜFE’de % -3,75 olarak, TÜFE’de ise % 5,39 olarak ilan edilen yıllık enflasyonlar ile yılbaşından bu yana ilan edilen ÜFE’de % 2,54 ve TÜFE’de % 2,08’lik enflasyonlar karşılaştırılırsa görülecektir ki, yılın geri kalan kısmı için hala yükselen bir enflasyon eğilimi kendini göstermektedir. Dolayısıyla 2009 yılı sonu için TÜFE’de yeniden çift haneye yaklaşan, ÜFE’de ise pozitife dönmüş bir enflasyon gerçekleşmesi beklemeliyiz. ÜFE’de böylesi artışların yaşanması ise TÜFE’ye, ilerleyen dönemlerde tetikleyici etkiler yapabilecektir. Üretici fiyatları bakımından, tarım sektöründe aylık % -3,30’luk düşüş ve yılbaşından bu yana yaşanan % 6,28’lik artış dikkat çekicidir. Bölgemizde aylık enflasyon dip yaptı Antalya-Burdur-Isparta illerinden oluşan Batı Akdeniz Bölgesinde Temmuz ayı tüketici fiyatları bir önceki aya göre % 0,03 oranıyla Türkiye ortalamasının açık ara altında ilan edilmiştir. Temmuz ayı itibariyle yılbaşından bu yana Batı Akdeniz Bölgesinde enflasyon ateşi hala yüksek seyretmektedir. Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunun ülke ortalaması % 2,08 iken, bu oranın % 50 fazlasıyla bölgemizde % 3,14 düzeyinde bir enflasyon yaşanmıştır. 26 Bölgeli enflasyon liginde bölgemiz, en yüksek fiyat artışı yaşanan ilk 10 bölgeden biri olmuştur.  Toplam 12 kalemden oluşan harcama grubundan, ortalama enflasyona göre, bölgemizde sadece 4 ana kalemde düşük bir enflasyon yaşanmış, bunların içinde de ulaştırma kalemi birinci sırada ve dikkat çekici düzeyde düşük çıkmıştır (ülke ortalaması % 58 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % -0,17 olmuştur). Giyim ve ayakkabı kalemi ikinci sırada düşük çıkmıştır (ülke ortalaması % -5,96 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % -6,78 olmuştur). Üçüncü sırada düşük çıkan ise eğitim kalemi (ülke ortalaması % 0,93 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde  % 0,78) olmuştur. Batı Akdeniz Bölgesi tüketici enflasyonu, 7 ana harcama kaleminde ise ülke ortalamasının üzerinde seyretmiştir. Bunların içinde en dikkat çekici oranda yüksek çıkan sağlık kalemi (ülke ortalaması % 0,05 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 0,20) olmuştur. Daha sonra yüksek çıkan lokanta kalemi (ülke ortalaması % 0,42 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 1,37) olmuştur. Dikkat çekici bir diğer yüksek fiyat artışı da eğlence kaleminde (ülke ortalaması % 2,56 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 2,98) olmuştur. Sonuç olarak bölgemizde Temmuz ayında ülke ortalamasının açık ara altında bir enflasyon ilan edilmiş olmasının nedeni, ortalamaya göre ilk üç sıradaki düşüşler ile ilk üç sıradaki yükselişler arasında oluşan farkların yarattığı istatistik bir yansımadır. İlan edilen bu enflasyon oranlarından sonra Merkez Bankası’nın politika faiz kararı 25 ile 50 baz puan arasında düşüş yönünde olabilecektir. Ancak daha önceki aylarda da ısrarla belirttiğimiz gibi politika faiz oranından duyarsızlaşmış tahvil-bono faizleri, tüketici ve piyasa kredilendirme faizleri oldukça bu indirimler, daha sonra hızla yükseltilmek riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Halbuki beklentimiz, sürdürülebilir nitelikte ve iş hayatının rekabetçi ihtiyaçlarıyla uyumlu ve duyarlı politika faiz oranlarına sahip olmaktır.  

Detaylar...

BAGEV yönetimi ATB’de toplandı
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu toplantısını Antalya Ticaret Borsası’nda yaptı. Toplantıya, Başkan Ali Çandır, DTO Şube Başkanı Ahmet Erol, ITB Başkanı Ahmet Adar, MATSO Meclis Başkanı Selçuk Senirli, ATSO’dan Gültekin Gencer, Yalvaç TSO Başkanı Nuri Dirik ve Burdur TSO Başkanı Yusuf Keyik katıldı. Yönetim kurulu toplantısında BAGEV’in 10 yılda yaptıkları ve önümüzdeki dönem hayata geçirilmesi planlanan; Batı-Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın kurulması, Bölgede bir KOSGEB Sinerji Odağı Kurulması, Bölgesel İstihdam Ofisi Kurması, Bölgesel Sorunlara Çözüm Önerileri ve Bilgilendirme Çalıştay Etkinlikleri, Bölgesel Proje Pazarı projesi, Bölgesel Organize Sanayi Bölgesi projesi, Bölgesel Canlı Hayvan ve Et Borsası projesi, Bölgesel Fuarcılık projesi, Bölgesel Yayıncılık projesi ve Bölgesel Aktörler Birliği projesi konuşuldu.. Projeler üçe ayrıldı BAGEV’in 10 yıllık geçmişi olmasına rağmen, istenen projeleri hayata geçiremediğini belirten Vakıf Başkanı Ali Çandır, Mayıs ayındaki BAGEV seçiminden sonra hızlı bir çalışma temposuna girdiklerini söyledi. Projeleri kısa, orta ve uzun vadeli olarak değerlendireceklerini belirten Çandır, önceliğin maddi kaynak sağlayacak projeler olduğunu ifade etti. Bölgesel Kalkınma Ajansı Özellikle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın bir an evvel hayata geçmesi gerektiğini belirten Başkan Çandır, “Dünya üzerinde yaklaşık 20.000 adet, AB’de ise 1,600 adet kalkınma ajansı olduğu bilinmektedir. Bizde ise 2 adet kalkınma ajansı aktif durumda. 8 adet de kuruluş aşamasında bulunmaktadır. Batı-Akdeniz bölgemiz tüm gereklilikler itibariyle bünyesinde Kalkınma Ajansı’nın kurulmasını hak etmektedir. Böyle bir gelişmenin yaşanması halinde bölgemizde birincil bütçe açısından yaklaşık 100 milyon TL’lik bir fon sağlanacaktır ve diğer fon girişleriyle bu bütçe kısa süre içinde ciddi artışlar gösterecektir” dedi. Toplantıda söz alan yönetim kurulu üyeleri BAGEV’in 10 yıllık süreçte geldiği nokta ve ilerisi için şunları söyledi:   Ahmet Erol (DTO Antalya Şube Başkanı) BAGEV olarak ticari güçbirliğini sağlamalıyız. İfade özgürlüğümüzü bölgesel olarak yaşamaya başladık. Bunun devamı mutlaka gelmeli.   Ahmet Adar (ITB Başkanı) Teknoloji ve bilgi aktarımı yapmalıyız. Artık çıtayı yükseltmemiz gerekiyor. BAGEV kapsamındaki illerin eksikleri ve yapılabilecek yatırımlar iyi analiz edilmeli.   Gültekin Gencer (ATSO) Antalya TSO olarak BAGEV’e her türlü desteği vermeye hazırız. Önemli olan bölgenin kalkınması.   Yusuf Keyik (Burdur TSO Başkanı) Yönetimde bulunan herkes kendi ilinde kurum başkanlığı yapıyor. Bu nedenle BAGEV’e yeteri kadar zaman ayıramıyoruz. Öncelikle bu sorunu çözmeliyiz.   Selçuk Senirli (MATSO Meclis Başkanı) Tanıtım için yayın organımızı bir an önce hayata geçirmeliyiz. Bizim bölgemizde oteller ağırlıkta. Buna göre bir çalışma yapılabilir.   Nuri Dirik (Yalvaç TSO Başkanı) Web sayfamızın da aktif hale gelmesi gerekiyor. BAGEV sayesinde sıkı işbirlikleri doğuyor. Bunun devamını getirebilmek için bilgi paylaşımını sağlamalıyız.

Detaylar...

TUMEM, kursiyerleri sertifikalandırdı
TUMEM ilk kursiyerlerini mezun etti TUMEM’de verilen ´Fümigasyon Operatörü Kursu’ sona erdi. Kursa katılan ziraat mühendisleri içinde başarılı olan 34 kursiyer ‘Fümigasyon Operatörü Sertifikası’ almaya hak kazandı. Törenle sertifikalarını aldılar Tarımsal Uygulamalı Mesleki Eğitim Merkezi’nde (TUMEM) gerçekleştirilen ‘Fümigasyon Operatörü Kursu´ sona erdi ve başarılı olan 34 ziraat mühendisine ‘Fümigasyon Operatörü Sertifikası’ düzenlenen törenle verildi. Sertifika törenine Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Antalya Zirai Karantina Müdürü M. Uğur Aka ve Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi katıldı. 6968 sayılı Zirai Mücadele ve Zirai Karantina Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilen bu eğitim sayesinde, ihraç edilecek çiçeklerin ve depoların gerektiğinde fümigasyonu ve dezenfeksiyonunun kurallara göre yapılması sağlanacak. Böylece çiçek ihracatçıları uluslararası standartların bir gerekliliğini daha yerine getirmiş olacak.

Detaylar...

BAGEV Başkanı Ali Çandır, Haziran ayı rakamlarını değerlendirdi
BAGEV BAŞKANI ALİ ÇANDIR’IN - HAZİRAN 2009, ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ   Enflasyonda dipten döndük Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretici fiyatları için % 0,94 ve tüketici fiyatları için % 0,11 olarak açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranları bir bütün olarak değerlendirildiğinde; hem ülke geneli, hem de Batı Akdeniz Bölgesi için dibi bulduğumuz yönünde, geçen ay yaptığımız tespiti doğrular niteliktedir. Yılın ilk yarısında yaşadığımız yıllık enflasyon; hem üretici fiyatlarında (ÜFE), hem de tüketici fiyatlarında (TÜFE)  genel bir düşüş eğilimi içindeydi. Yılın geri kalan kısmında yani önümüzdeki altı ayda enflasyon, ne genel olarak ne de bölgemizde ÜFE için % -5’lik bir düşüşü ve TÜFE için % 3,8’lik bir artışı bizlere yaşatacak eğilimde gözükmemektedir. Dolayısıyla, 2009 yılı sonu için TÜFE’de yeniden çift haneye yaklaşan, ÜFE’de ise pozitife dönmüş bir enflasyon gerçekleşmesini beklemeliyiz. ÜFE’de böylesi artışların yaşanması ise TÜFE’ye, ilerleyen dönemlerde tetikleyici etkiler yapabilecektir. Üretici fiyatları bakımından, uygun bir mevsimde olmamıza rağmen, tarım sektöründe yaşanan aylık % 1,69’luk ve yılbaşından bu yana yaşanan % 11,15’lik artış dikkat çekicidir.   Bölgemizde enflasyon ateşi hala yüksek Antalya-Burdur-Isparta illerinden oluşan Batı Akdeniz Bölgesinde Haziran ayı tüketici fiyatları bir önceki aya göre her ne kadar % -0,1 oranında düşmüş gözükse ve Türkiye ortalamasının altında kalmış olsa da yılbaşından bu yana Batı Akdeniz Bölgesinde enflasyon ateşi hala yüksek seyretmektedir. Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunun ülke ortalaması % 1,83 iken, bu oranın % 70 fazlasıyla Bölgemizde % 3,11 düzeyinde  bir enflasyon yaşanmıştır. 26 Bölgeli enflasyon liginde bölgemiz, en yüksek fiyat artışı yaşanan 5. bölge olmuştur. Geçmiş yıllardaki deneyimler ve turizmdeki hareketlenme dikkate alınırsa, önümüzdeki dönemde fiyat artışlarında tetikleyici etkiler yaşanabilecektir.   Toplam 12 kalemden oluşan harcama grubundan, ortalama enflasyona göre, bölgemizde sadece dört kalemde düşük bir enflasyon yaşanmış, bunların içinde de giyim ve ayakkabı kalemi birinci sırada ve dikkat çekici düzeyde düşük çıkmıştır. Ülke ortalaması % -0,79 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % -3,01 olmuştur.   İkinci sırada düşük çıkan mobilya ve ev aletleri kalemi olmuştur. Ülke ortalaması % -0,06 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % -0,27 düzeyinde olmuştur.  Üçüncü sırada düşük çıkan ise gıda kalemi olmuştur. Gıdada ülke ortalaması  % -1,56 iken,  Batı Akdeniz Bölgesinde % -2,32 olmuştur.   Diğer harcama kalemlerinden sağlık % 0 ile bölgemizde ve ülke ortalamasında aynı kalmıştır. Batı Akdeniz Bölgesi tüketici enflasyonu, geriye kalan 7 ana harcama kaleminde ülke ortalamasının üzerinde seyretmiştir. Bunların içinde en dikkat çekici oranda yüksek çıkan eğitim kaleminde ülke ortalaması % 0,93 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 3,16 olmuştur.   Daha sonra da ulaştırma kalemi ülke ortalaması % 2,82 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 3,34 olmuştur.  Dikkat çekici bir diğer yüksek fiyat artışı da konut-su-elektrik harcamaları kaleminde ülke ortalaması % 0,7 iken, Batı Akdeniz Bölgesinde % 1,02 olmuştur.   Sonuç olarak bölgemizde Haziran ayında ülke ortalamasının altında bir enflasyon yaşamış görünmemizin nedeni, ortalamaya göre ilk üç sıradaki düşüşler ile ilk üç sıradaki yükselişler arasında oluşan farkların yarattığı istatistik bir yansımadır.   Merkez Bankası’nın bundan sonraki faiz kararları, yılın ikinci yarısında yaşanacağını tahmin ettiğimiz enflasyon yükselmeleri dolayısıyla, iniş yönlü olmaktan çok mevcudu koruyucu yönde olacaktır. Zira, Merkez Bankası’nın gecelik faizi ile tahvil-bono faizleri arasında ciddi farklar hala devam ederken, tüketici ve ticari kredi faizleriyle de fahiş farklar yaşanırken, Merkez Bankasının faiz düşürmeye devam etmesi, ekonomik hayata hiçbir etkisi olmayan sembolik kararlar olarak algılanma risklerini bünyesinde barındıracaktır.

Detaylar...

´Besi Hayvancığı´ forumu Borsa’da yapıldı
Antalya Ticaret Borsası’nın düzenlediği ‘Batı Akdeniz Bölgesi’nde Besi Hayvancılığının Bugünü ve Geleceği’ isimli forum Borsa toplantı salonunda yapıldı. Konunun enine boyuna tartışıldığı forumda, konuşmacılar şu konular üzerine bilgilerini aktardı.   Prof. Dr. Selahattin Kumlu Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü “Batı Akdeniz Bölgesinde besi hayvancılığının bugünkü durumu” Süleyman Dağlı Isparta Ticaret Borsası Üyesi; Gülköy Et Entegre Tesisleri Genel Müdürü “Isparta İl’inde besi hayvancılığının durumu”   Kadri Bilici Hayvan Sağlığı Şube Müdürü – Antalya Tarım İl Müdürlüğü “Antalya’da hayvan hareketleri ve et kesim kontrolleri”   Osman Yardımcı Antalya Kasaplar Odası Başkanı “Antalya’da Et Tüketimine Tüketicilerin Yaklaşımı”   Ata Sönmez Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi “Batı Akdeniz Bölgesinde Hayvan Borsası Kurulması”   Ali Damarcan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. “Burdur İl’inde besi hayvancılığının durumu”   Ömer Apa Genel Müdür – Antalya Entegre Et Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ANET) “Et borsasının ve modern entegre et tesisinin kurulması”   Hasan Taş ATSO 3. Meslek Komitesi Meclis Üyesi “ATSO’nun bölgesel hayvancılığa bakışı” Muammer Saygılı Veteriner Hekimler Odası, Antalya Şubesi Başkanı “Besiciliğin genel durumu, sağlık ve hijyen”

Detaylar...