Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Aralık Ocak 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 54.80.252.84
Şuan 6 kişi online
Bugün 247 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 166958
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Bu saldırılar, Türkiye’nin birlik ve beraberliğine yöneliktir
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Türk iş dünyası adına yaptığı açıklamada, Tokat´ın Reşadiye İlçesi Sazak Köyü yakınlarında devriye görevi yapan jandarma birliğinin hain bir pusuya düşürülerek, 7 askerin şehit olması, 3 askerin de yaralanması nedeniyle büyük bir üzüntü ve nefret duyduklarını söyledi. HİSARCIKLIOĞLU’nun açıklaması şöyle; “Türk iş dünyası olarak, Tokat´ın Reşadiye İlçesi Sazak Köyü yakınlarında devriye görevi yapan jandarma birliğinin hain bir pusuya düşürülerek, 7 askerin şehit olması, 3 askerin de yaralanması nedeniyle büyük bir üzüntü ve nefret duyduk. Meydana gelen hain saldırı, terörizmin dehşet verici yüzünü bir kez daha tüm insanlığa göstermiştir. Bu saldırılar, Türkiye’ye yöneliktir. İnsanlık değerlerinden nasibini almamış terör odaklarına verilecek en güzel cevap, milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkmaktır. Millet olarak, siyasi iradesiyle, askeriyle, güvenlik güçleriyle, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik içinde hareket edelim. Ulus olarak yekvücut olmalıyız ve bu tür saldırılar karşısında hep birlikte ve birey olarak da tek tek, terör belasını kınamalı ve lanetlemeliyiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu ve Türk iş dünyası olarak, terör eylemlerinden büyük endişe duyuyor ve teröre karışan ve terörizme arka çıkan iç ve dış mihrakları, ülkemize yönelik terörist saldırıları nefretle kınıyoruz. Türk iş dünyası adına, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan askerlerimize acil şifalar, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Yüce Türk Milletine ve şehitlerimizin ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

Detaylar...

Üretici enflasyonu, son beş yılın rekorunu kırdı
BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, üretici fiyatlarında %1,29; tüketici fiyatlarında ise %1,27 olarak açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım Ayı enflasyon rakamlarının son beş yılın rekoru olduğunu kaydetti. Ali Çandır enflasyon rakamlarını değerlendirirken şunları söyledi, "2009 yılının son ayına girerken TÜİK enflasyon rakamları, hem ulusal düzeyde hem de bölgemizde beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Özellikle üretici enflasyonu (ÜFE), %1,29 ile son beş yılın en yüksek Kasım Ayı fiyat artışını gösteriyor. Hatta son beş yılın Kasım Ayı toplamlarından daha yüksek bir fiyat artışını bu ay yaşamış bulunuyoruz. Son dört ayda yıllık ÜFE %-3,75’den %1,51’e  yükseldi. Bu, %150’ye yaklaşan yükselme, enflasyonda ciddi yükseliş risklerini de bünyesinde barındırıyor. Zira, ÜFE’nin en önemli özelliklerinden biri, tüketici enflasyonu (TÜFE) üzerindeki tetikleyici etkisidir. Ulusal düzeyde %1,27 gibi yüksek bir oran da gerçekleşen tüketici enflasyonu (TÜFE), Batı-Akdeniz Bölgemizde % 0,94 olarak gerçekleşti. Yılbaşından beri gerçekleşen enflasyona bakıldığında ise Türkiye’de %6,80, Batı-Akdeniz’de ise %5,96 düzeyinde gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz 10 aylık sürede bölgemiz enflasyonu giderek Türkiye enflasyonundan ayrışmıştır. Nitekim bu ayrışma yıllık ve 10 aylık enflasyon rakamlarında kendisini göstermiştir.   Bölge enflasyonu, Türkiye ortalamasından ayrışmaya devam ediyor Ali Çandır sözlerini şöyle sürdürdü, "Harcama kalemleri itibariyle bu ayrışmaya neden olan, en yüksek ve en düşük fiyat değişimlerine ilişkin gerçekleşmelerle ilgili tablo ayrışmanın detaylarını gösteriyor.""Bölgemizdeki ve ülkemizdeki yılsonu enflasyon tahminleri için 2008 yılı son ayı dikkate alındığında, Türkiye için %-0,41 ve Bölgemiz için ise %-0,65 olarak gerçekleşen oranlardan daha yüksek bir enflasyonu önümüzdeki ay yaşayacağımız beklenmelidir. Dolayısıyla Merkez Bankası´nın 2009 yılı enflasyon tahminin üzerinde bir yıllık enflasyonun gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Önümüzdeki aylarda kamu kaynaklı zam beklentilerimiz ile hızla artan üretici fiyatlarının (ÜFE), tüketici fiyatları (TÜFE) üzerindeki tetikleyici etkileri, enflasyon beklentilerimizi yükseltiyor. İlan edilen bu enflasyon oranlarından sonra Merkez Bankası´nın politika faiz kararlarında düşüş yönündeki bekleyişler de oldukça kırılmış durumdadır. Burada bir kez daha belirtmek gerekir ki politika faiz oranından duyarsızlaşmış tahvil-bono, tüketici ve piyasa kredi faizleri devam ettikçe şimdiye kadar yapılmış olan indirimler, daha sonra hızla yükseltilmek riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Halbuki beklentimiz; sürdürülebilir nitelikte ve iş hayatının rekabetçi ihtiyaçlarıyla uyumlu ve duyarlı politika faiz oranlarına sahip olmaktır."

Detaylar...

ATB tek vücut oldu
ATB tek vücut oldu   ATB’nin yeni yönetim ve meclisi akşam yemeğinde buluştu. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Bizler bu kurumda amir değil, üyelerimizin, sektörümüzün ve toplumumuzun hizmetkârı konumundayız” dedi. Katılım eksiksiz oldu   Genel Kurul’un ardından göreve getirilen Antalya Ticaret Borsası’nın yeni yönetimi ve meclisi akşam yemeğinde bir araya geldi. ATB’nin çiçeği burnunda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, davetlileri kapıda karşıladı. Akşam yemeğine yönetim kurulu ve meclis üyeleri eksiksiz katıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ATB meslek komite üyeleri bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Başkandan anlamlı konuşma   ATB yönetiminin aldığı bayrağı daha da ileriye taşıyacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Bizlere 88 yıllık ulu bir çınar ve köklü bir kurum emanet edilmiştir. Bizler bu kurumda amir değil, üyelerimizin, sektörümüzün ve toplumumuzun hizmetkârı konumundayız. Pozitif kurumsal değer üreten, fark yaratan ve olumlu sonuçlarını paylaşan bir yönetim anlayışı içerisinde olacağız. Bu yönde oluşabilecek yanlışlarımızı ve eksiklerimizi bizlere hatırlatan herkese minnettar kalacağız” diye konuştu.

Detaylar...

"Kurban Bayramı, imkanı olanın imkan bulamayanı hatırladığı bir gelenektir"
Ali Çandır Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında şunları kaydetti; "Kurban Bayramı en önemli dini vecibelerimizden biridir. Bununla beraber Kurban Bayramı, niteliği itibarıyla sosyal yönü öne çıkan bir gelenektir. İmkanı olanın, imkan bulamayanla paylaştığı bir bayramdır. Dünyanın içinden geçtiği zorlu darboğaz, malesef yoksul nüfusu arttırma ve yoksulluğu yayma eğilimindedir. Kurban Bayramı, zenginin yoksulu hatırladığı, paylaşmaya teşvik eden bir vesile olarak, dayanışmanın kıymetini yeni nesillere de öğreten bir gelenektir. Türk milletini hem dini hem de milli değerlerinde yer bulan paylaşma ve dayanışma geleneği, Kurban Bayramı ile bir kez daha hatırlanmaktadır. Paylaşmanın ve dayanışmanın hatırlandığı bu bayramımız bütün Antalyalılara, Türk milletine ve İslam alemine kutlu olsun." 

Detaylar...

“Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” paneli Batı Akdeniz’i bir araya getirdi
Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi (TOBİ) Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ile yürütülen Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları Projesi kapsamında dün Antalya Sheraton Voyager Otel’de “Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” başlıklı bir panel düzenlendi. Panele, Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çetin Budak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) Genel Müdür Yardımcısı Adnan Gültek, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve Isparta Valisi Ali Haydar Öner katıldı. Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, yaptığı açılış konuşmasında, amaçlarının zorlukları aşmak ve sektörün küresel rekabet ortamında gelişmesi için çözümler üretmek olduğunu belirtti. Çandır, “Birlikte hareket ederek ve ortak rekabet odakları oluşturarak, küresel rekabetin yok edici etkilerinden korunabiliriz. ‘Tarımda Küçük İşletme Kalmasın’ sloganıyla anlatmaya çalıştığımız şey, küçük işletmelerin yok olması değildir. Mikro işletmelerimizi küçüğe, küçük işletmelerimizi de orta ölçeğe getirmenin yollarını araştıralım, tartışalım ve üretilen önerilerin takipçileri olalım. 8 ay boyunca Batı Akdeniz Bölgesi’nde yürüteceğimiz bu proje, birlikte hareket etme kültürümüzü geliştirecek ve başarılı örnekler yaratacaktır” diye konuştu.  Protokol konuşmalarının ardından plaket töreni yapıldı ve panele geçildi. T.C. Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) Genel Müdür Yardımcısı Adnan Gültek, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Ercan, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Aşkın, Burdur Tarım İl Müdürü Kadir Güven, Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı’nın konuşmacı olduğu panelde ülkemizde ve bölgemizde ortalama işletme büyüklüğünü arttırmanın yolları tartışıldı.

Detaylar...

“Tarımda küçük işletme kalmasın” başlıklı panel 23 Kasım’da Sheraton Otel’de
Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi (TOBİ) Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırladığı “Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları Projesi” kapsamında düzenlenen “Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” başlıklı panel, 23 Kasım 2009 Pazartesi günü Saat 14.00 de Sheraton Otel’de gerçekleştirilecek. Akdeniz Üniversitesi Ziraat fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan´ın yöneteceği panele, TÜGEM genel Müdürü Ali Karaca;  T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Nurgül Ercan; Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Aşkın; Burdur İl Tarım Müdürü Kadir Güven ve Antalya İhracatçı Birlikleri Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı konuşmacı olarak katılacaklar.23 Kasım Pazartesi günü saat 14:00’te başlayacak olan panel öncesinde, BAGEV Başkanı Ali Çandır, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Isparta Valisi Ali Haydar Öner ve Antalya Valisi Alaaddin Yüksel birer konuşma yapacaklar.

Detaylar...

ATB Hububat Çalışma Grubu, Antalya Aksu´ya bağlı Boztepe Köyü’nde ‘Tohum Ekim Töreni’ düzenledi
Hububat Çalışma Grubu, uygun hububat yetiştirme tekniklerini üreticiye göstermek amacıyla başlattığı çalışmalara devam ediyor. Boztepe Köyü´nde düzenlenen ekim töreni, bölgede seçilen 50´şer dekarlıküç parselden ilki olacak. Törene; Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu ve Hububat Çalışma Grubu üyeleri ile Boztepe Köyü Muhtarı Tevfik Ramazan Şenozan ve köylüler katıldı. Aksu İlçesi’ne bağlı Boztepe Köyü’nü uygulama köyü olarak seçen çalışma grubu, daha önce de köyde iki tane çiftçi toplantısı düzenlemişti. Tekniğine uygun buğday ekimi demonstrasyon çalışması ile devam eden projenin ileriki aşamalarında tekniğine uygun olarak gübreleme ve hasat çalışmaları yapılacak. Antalya’da ekilebilir tarım arazilerinin % 58’inde hububat tarımı yapılıyor. Bu çalışmada amaç, düşük girdi maliyetleriyle kaliteli buğday üretiminin nasıl yapılacağını çiftçilere öğretmek, girdi maliyetlerini düşürmek, verimi artırabilmek ve hububat işleme sanayinin ihtiyacı olan buğdayı üretebilmek.   Bu yıl içerisinde 50’şer dekarda, üç parselde; bölgeye adapte olmuş buğday çeşitleri, tekniğine uygun olarak ekilecek. Ekimi yapılacak çeşitler ise Panda, Ceyhan99 ve Tasaco firmasına ait Secretary. Çiftçiler, bu parsellerinde ekimden hasada kadar hububat yetiştirme teknikleri konusunda eğitilecek.  

Detaylar...

ATB´de hizmet içi eğitim
Antalya Ticaret Borsası’nda İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney öncülüğünde personel eğitimlerine başlandı. Antalya Ticaret Borsası personelinin haftasonu yapılacak eğitim çalışmaları, bu haftasonu, ‘Zaman Yönetimi ve Toplantı Teknikleri” konusu ile başladı. İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney öncülüğünde her haftasonu devam edecek eğitim sürecinde farklı konularda personel eğitilecek. İnsan kaynakları yönetimi eğitimlerinde amaç, iş gücü ile ilgili çeşitli kriterleri kullanarak gerek verimlilik gerekse iş yaşamının niteliği üzerinde olumlu gelişmelerin elde edilmesini sağlamak.

Detaylar...

Hisarcıklıoğlu; “Devlet hem borçlandı hem de sırtımızdaki yükü arttırdı”
Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bankalar en büyük parayı nereden kazandı biliyor musunuz? Devlet son 8 ayda kantarın topuzunu kaçırdı, harcamaları artırdı. Harcamalar artınca açık verdi ve bankalara borçlandı. Bankalar kar patlaması yaşadı, herkes ağlarken. Devlet bir taraftan bankalara borçlandı, diğer taraftan vergilerle sırtımızdaki yükü artırdı” diye konuştu. Ankara´da Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) 3. Genel İstişare Kurulu Toplantısı´nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, krizde en çok parayı bankaların kazandığını söylerken, "Birileri ağlarken birilerinin gülmesi adalet değil" dedi. Hisarcıklıoğlu, banka kârları konusunda şu değenlendirmeyi yaptı: "Bankalar en büyük parayı nereden kazandı biliyor musunuz? Devlet son 8 ayda kantarın topuzunu kaçırdı, harcamaları artırdı. Harcamalar artınca açık verdi ve bankalara borçlandı. Bankalar kar patlaması yaşadı, herkes ağlarken. Devlet bir taraftan bankalara borçlandı, diğer taraftan vergilerle sırtımızdaki yükü artırdı. Dünyada ham petrolün fiyatı düşerken bizde benzin fiyatları yükseldi. Bunun bedelini biz ödüyoruz. Onun için devlete ´harcamayın´ diyoruz. Yapılan harcamanın 3´te 2´si boşa gidiyor, ancak 3´te 1 oranında hizmet alabiliyoruz." Bu arada yaşanan küresel ekonomik krizin Türkiye´de en çok küçük işletmeleri etkilediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Açıklanan işsizlik rakamı yüzde 10 civarında ama gerçeği yüzde 12. Bunun işletmelerin niteliklerine göre dağılımına baktığımızda 99 kişi çalıştıran bir işletmede krizin ardından iş kaybı yüzde 12, 100 ile 499 kişi çalıştıran bir işletmede yüzde 5.2, 500 ve daha fazla kişi çalıştıran işletmede ise 2.5. Yani büyük işletmeler krizden etkilenmemiş. Bu devletin resmi rakamları. Darbeyi yiyen küçük işletmeler. Ülke geneline bakarsanız İstanbul´da daralma var. Batı Trakya´da, Ege´de ve Doğu Karadeniz´de daralma var ama Diyarbakır ve Şanlıurfa krizi daha az hissediyor. Bunda da petrol ve doğalgaz üretimi yapan komşu ülkelerle yapılan ticaret etkili."

Detaylar...

"Ulu Önder Atatürk’ü, ölümünün 71. yılında rahmetle ve minnetle anıyoruz.”
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası vesilesiyle bir mesaj yayınladı.   Ali Çandır mesajında şunları söyledi, “Bugün elde ettiğimiz bu özgürlük ortamı, soluduğumuz refah havası Kurtuluş mücadelesinin yapıldığı zamanlarla kıyaslanabilecek şeyler değildir. O yoksulluk ve sefalet döneminde elinde avucunda hiç bir şey kalmamışken, ordusu silahsızlandırılmış ve dağıtılmış bir ülkede çok sayıda saldırgan ülke karşısında kesin ve temelleri sağlam bir zafer yaratan Mustafa Kemal Atatürk, bugün hepimizin örnek aldığı bir destanın baş kahramanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önderlik eden, bir ulusu mutlak bir yıkımdan çekip çıkaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 71. yılında bir kez daha rahmetle ve minnet duygularıyla anıyoruz.”

Detaylar...

Bölge enflasyonu, son beş yıldaki ikinci en kötü değere ulaştı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim Ayı enflasyon rakamlarını üretici fiyatlarında %0.28, tüketici fiyatlarında ise %2.41 olarak açıkladı. 2009 yılının son iki ayına girerken TÜİK enflasyon rakamları, hem ulusal düzeyde hem de bölgemizde beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmiştir. %1 civarında gelmesi beklenen bu enflasyon rakamlarına sepetteki ağırlığı yüksek olan Gıda, Konut, Giyim ve Ulaştırma harcama kalemleri neden olmuştur. Türkiye son yedi yılın 2. en yüksek Ekim enflasyonunu yaşarken Antalya, Burdur, Isparta illerinden oluşan Batı-Akdeniz Bölgesi (BAB) da %2.17 ile son beş yılın en yüksek 2. enflasyonunu yaşamıştır. Yılbaşından beri gerçekleşen enflasyona bakıldığında ise Türkiye’de %4.64, Batı-Akdeniz’de ise %5.81 olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz 10 aylık sürede Bölgemiz enflasyonu giderek Türkiye enflasyonundan ayrışmıştır. Nitekim bu ayrışma yıllık ve 10 aylık enflasyon rakamlarında kendisini göstermiştir. Bölge enflasyonu, ülke ortalamasından ayrışmaya devam ediyor Harcama kalemleri itibariyle bu ayrışmaya neden olan, en yüksek ve en düşük fiyat değişimlerine ilişkin gerçekleşmeler aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bölgemizdeki ve Ülkemizdeki enflasyon gerçekleşmelerinin yılsonu tahminleri için 2008 Yılı son iki ayı dikkate alınırsa görülecektir ki, Türkiye için %0.40 ve Bölgemiz için ise %-0.40 olarak gerçekleşmişti. Önümüzdeki iki ayda bu düzeyde düşük fiyat artışları beklemek iyimser bir bekleyiş olacaktır ve kamu kaynaklı zam beklentileri de oldukça yüksektir. Diğer taraftan üretici fiyatlarındaki (ÜFE) artışlar ve gelecek dönem yükseliş beklentileri de, TÜFE üzerinde tetikleyici etkiler yaratacaktır. İlan edilen bu enflasyon oranlarından sonra Merkez Bankasının politika faiz kararlarında düşüş yönündeki bekleyişler de oldukça kırılmış durumdadır. Burada bir kez daha belirtmek gerekir ki politika faiz oranından duyarsızlaşmış tahvil-bono faizleri, tüketici ve piyasa kredilendirme faizleri oldukça şimdiye kadar yapımlı olan indirimler, daha sonra hızla yükseltilmek riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Halbuki beklentimiz; sürdürülebilir nitelikte ve iş hayatının rekabetçi ihtiyaçlarıyla uyumlu ve duyarlı politika faiz oranlarına sahip olmaktır.

Detaylar...

ATB Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi için ziyaretler yapıyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB), tıbbi ve aromatik bitkilerin toplanması sırasında doğaya zarar verilmemesi; verim ve kalite kaybının önlenmesi amacıyla başlattığı ‘Kekik, Defne ve Adaçayı Çeşitleri Hasat ve Hasat Sonrası İşlemler İçin Yenilikçi Model Araştırması ve Pilot Uygulaması Projesi’ için çalışmalara devam ediyor.Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut, Antalya Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü Salih Toros ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden Orman Yüksek Mühendisi Ahmet Kısa’dan oluşan ekip Manavgat, Gazipaşa ve Alanya Kaymakamlıkları’nı ziyaret etti. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ve Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu ile görüşen Antalya Ticaret Borsası Başkanı ve proje ekibi, kaymakamlıklardan proje için destek sözü alarak geri döndü. Toplantılara, Gazipaşa Orman İşletme Müdürü Mustafa Songür, Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, Alanya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Balıktay, Manavgat Orman İşletme Müdürü Ali Bahşi de katıldı. Antalya’nın tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan toplanması, üretilmesi ve baharat veya uçucu yağlar haline getirilerek işlenmesi konularında Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında olduğunu kaydeden Ali Çandır, şunları söyledi:” Son yıllarda bu bitkilerin kültüre alınması konusunda bazı girişimler olmasına rağmen, halen büyük miktarlarda doğadan toplanmaktadır. Hasat ve hasat sonrası işlemlerde önemli uygulama hataları yapılıyor; verim ve kalitede büyük kayıplar meydana geliyor. İlçe başına 5-6 köy ile başlanacak olan projede, öncelikle bölgeler tespit edilecek ve tespit edilen bölgelerdeki köylülerin eğitimine başlanacak.”

Detaylar...