Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
Borsam
Etkinlik Takvimi
Ekim Kasım 2017
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 54.158.214.111
Şuan 71 kişi online
Bugün 427 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 70729
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Eski ATSO Başkanı Akay Armağan hayatını kaybetti
Eski Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Akay Armağan, yaşamını yitirdi.   1995-1999 yılları arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan 3 çocuk babası Akay Armağan (67) Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.   Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı´nın (BAGEV) kurucu üyeliğini de yapan (BAGEV) Akay Armağan döneminde ATSO Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu kurulmuş, ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile ATSO Sosyal Tesislerinin yapımına imza atılmıştı.   BAGEV ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, BAGEV ve ATSO’ya önemli hizmetlerde bulunan Akay Armağan’ın yaşamını yitirmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirirken, ailesi, yakınları ve iş dünyasına başsağlığı diledi.

Detaylar...

YÖREX’E 25 BİN ZİYARETÇİ
YÖREX’E 25 BİN ZİYARETÇİ   ANADOLU ANTALYA’DA BULUŞTU   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 28 Nisan’da açılışını yaptığı Yöresel Ürünlür Fuarı 1 Mayıs’ta sona erdi. Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı´nın (BAGEV) ev sahipliğinde Anfaş Expo Center’de bu yıl birincisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünlerinin yanı sıra ‘özel hayvanlar’ da sergilendi. Fuarda 42 ilin ticaret ve sanayi odaları, borsaları, belediyeleri ile çok sayıda özel firma toplam 111 stant açtı.   Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, bu yıl birincisini düzenledikleri fuarın çok verimli geçtiğini söyledi. Çandır, 25 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Fuarı 5 bine yakın profesyonelin ziyaret ettiğini kaydetti. Fuarda, çok sayıda büyük market zincirleri ve otellerle bayilik sözleşmesi imzalandığını kaydeden Çandır, “Bu yıl ilkini düzenlememize rağmen ve YÖREX  hem katılımcılar hem de ziyaretçi olarak büyük ilgi gördü. Fuara katılan ürünlerin büyük marketler ve otellere pazarlanması konusunda güzel ve verimli bir ortam oluştu. Bu çerçevede çok sayıda iş bağlantısı sağlandı. Fuar boyunca emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.   BADAK’TAN TAM NOT Fuara gelerek stantları tek teke gezen AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak, “Çok duygulandım. Anadolu’nun renkleri bu fuarda buluşmuş. Çok zengin bir milletiz önemli olan bu zenginliklerimizin farkına vararak ekonomiye kazandırmak. Bu fuarın buna öncülük edeceğine inanıyorum. Fuarı düzenleyenleri tebrik ediyorum. Birincisi olmasına rağmen çok coşkuluydu. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda düzenlenecek fuarlar daha da iyi olacak” diye konuştu.

Detaylar...

PATATES CİPSİNE RAKİP OLDU MARKET RAFLARINDA YERİNİ ALIYOR
PATATES CİPSİNE RAKİP OLDU MARKET RAFLARINDA YERİNİ ALIYOR Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan Gelendost Belediyesi, patates cipsine rakip olarak üretilen elma cipsiyle dikkat çekti. Ziyaretçilerin tadını beğendiği elma cipsi için çok sayıda talep geldiğini söyleyen Gelendost Belediye Başkanı Halim Kıyak, katkısız, yağsız, sağlıklı koşullarda üretilen elma cipsinin içerdiği yağ oranı nedeniyle sağlıksız tabir edilen patates cipsine rakip hale geleceğini söyledi. Isparta’nın Gelendost İlçesi’nde yılda 260 bin ton elma üretimi yapıldığını belirten Kıyak, “Bu elmaların bir kısmını ticari hayata daha farklı şekilde kazandırmak istedik ve cips üretimine başladık. Mayıs ayı ortasında büyük marketlerin raflarında elma cipsi satışa sunulacak. Son derece sağlıklı bu ürünün özellikle çocukların yemesini tavsiye ediyoruz. YÖREX’te de bütün ilgi elma cipsindeydi” diye konuştu.

Detaylar...

ÖĞRENCİLER COŞTURDU Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na davet edilen Döşemealtı Yukarı Karaman Perge Rotary İlköğretim Okulu öğrencileri ziyaretçilere muhteşem halk oyunları gösterisi su
BU FINDIĞIN TADI ÇOK ÖZEL Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda fındığıyla yer alan Giresun stantı büyük ilgi gördü. Giresin Ticaret Borsası meclis üyesi Halis Özkaya, “Giresun fındığının ölüm hariç her şeye çaresi var. Bu fındığı tadan ‘daha önce fındık yememişiz’ diyor. Fuarda fındığımız gerçekten büyük ilgi gördü. Tescilli fındığımız dünya pazarına da açılıyor” dedi.

Detaylar...

ÖĞRENCİLER COŞTURDU
ÖĞRENCİLER COŞTURDU Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na davet edilen Döşemealtı Yukarı Karaman Perge Rotary İlköğretim Okulu öğrencileri ziyaretçilere muhteşem halk oyunları gösterisi sundu. 55 kişilik halk oyunları ekibinde 30 kız, 25 de erkek öğrenci yer aldı. Antalya, Burdur ve Isparta yörelerinin halk oyunları gösterilerini sunan öğrencilere izleyiciler alkışlarıyla tempo tuttu. Gösterinin ardından 42 ilden gelen stantları yöresel kıyafetleriyle gezen öğrenciler yöresel ürünlere büyük ilgi gösterdi.

Detaylar...

KIZLARA İSTİHDAM SAĞLAYAN KİLİM
KIZLARA İSTİHDAM SAĞLAYAN KİLİM Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda Siirt’in Baykan ilçesinden gelen kilimler ayrı bir renk kattı. Rengarenk renklerle birbirinden güzel desenlerin işlendiği kilimler Baykan Kaymakamlığı’nın düzenlediği kilim dokuma kurslarına katılan kızlar tarafından dokunuyor. Kilimler çok sayıda genç kız için gelir kaynağı olurken, okula gidemeyen kızlar kilim dokuma kurslarına katılarak meslek sahibi oluyor. Sine, Şimkubik, Luleper, Çılgül, Hemşeker, Şaman motiflerinin işlendiği kilim, yollum, namazlık, araba takımı, heybe fuara gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.

Detaylar...

KAYSERİ’NİN MANTISI YÖREX’TE
KAYSERİ’NİN MANTISI YÖREX’TE Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası, Anfaş Expo Center’de düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda açtığı stantta ziyaretçilere bol bol Kayseri mantısı ikram etti. Ziyaretçiler Kayseri mantısını yoğurt ve nane karıştırarak tadarken, mantı büyük beğeni topladı. Yüzde 100 dana etinin kullanıldığı Kayseri mantısı 1 kaşığa 40 tane sığacak küçüklükte bulunuyor.

Detaylar...

3 TESCİLLİ ÜRÜN İZMİR STANTINDA
3 TESCİLLİ ÜRÜN İZMİR STANTINDA Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan İzmir Ticaret Borsası 3 tescilli ürününü sergiledi. İTB ARGE bölümünde şef Mustafa Yağcıoğlu, “Ege pamuğu, Ege inciri ve Ege çekirdeksiz üzümü için Borsa olarak tescil aldık. Amacımız bu ürünlere sahip çıkıp, koruma altına almaktı. Ege pamuğu dünyanın en kaliteli pamukları arasında yerini almaktadır. Ege pamuğunu kullanılan tekstil kalitelidir” dedi.

Detaylar...

YILANLI DEVREK BASTONU KOLEKSİYONERLERİN GÖZDESİ
YILANLI DEVREK BASTONU KOLEKSİYONERLERİN GÖZDESİ Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Devrek bastonunu sergiledi. Yılanlı işlemeleriyle dikkat çeken Devrek bastonuna özellikle koleksiyonerler büyük ilgi gösterdi. El yapımı olduğu için oldukça pahalı olan Devrek bastonu 200 yıllık geçmişe sahip. Devrek bastonunu diğer bastonlardan ayıran en büyük özellik ise kızılcık ağacından yapılmış olması. Özellikle yılan figürünün elle işlendiği Devrek bastonu sağlığın simgesi olarak kabul ediliyor ve özel olarak sipariş ediliyor.

Detaylar...

Kurumsal Haberler Bilgi Edinme İletişim SSS Yayınlar Projeler Site İçi Arama KOBİ Bilgi Sitesi Memnuniyet Anketi TARIMSAL KESİNTİ UYGULAMALARINDA KESİNTİ ORANI DEĞİŞİKLİĞİ RUSYA FEDERASYONUNA İHRACATIMIZ - YOLSUZLUKLA MÜCADELE HK 3. Bahreyn Hayvan Üret
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda Karadeniz standında Sürmene bıçağı ile kaşıkları görücüye çıktı. Bıçak ve kaşıkların üretimini yapan İbrahim Çolakoğlu, Sürmene kaşığı, bıçağı ve pidesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını belirterek, “Bunlara coğrafi işaret almak istiyoruz. Projemiz hazır Haziran ayında TPE’ye sunacağız” dedi. Sürmene ağaçlarının 200 yıllık şimşir ağacından üretildiğini, asla kararmadığını ve yarılmadığını anlatan Çolakoğlu, “Bu kaşıkların eşi benzeri yok” dedi.

Detaylar...

TESCİLLİ DENİZLİ HOROZU 55 SANİYE ÖTÜYOR
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Anfaş Expo Center’de bu yıl ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda yöresinin adıyla ün yapmış hayvanlar da görücüye çıktı. Denizli Ticaret Borsası’nın açtığı stantta yer alan Denizli horozu ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Denizli Ticaret Borsası Başkanı …55 saniye ötebilen Denizli horozunun, tescilli olduğunu belirterek, “Her horoz her yerde ötmez ama bizim horozumuz her yerde ötüyor. Horozumuza Tarım İl Müdürlüğü olarak tescil aldık. Horozumuz koruma altında” dedi. Özellikle öğrencilerin ilgisini çeken Denizli horozu renkleriyle de göz doldurdu.

Detaylar...

Fuarda 42 ilin ticaret ve sanayi odaları, borsaları ve belediyeleri stant açtı. 111 standın yer aldığı fuar, 1 Mayıs tarihinde kadar açık kalacak.
COĞRAFİ İŞARET ÜRÜN TAKLİTÇİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR COĞRAFİ İŞARET KAYNAKLANDIĞI COĞRAFYANIN TANITIMINI YAPIYOR Anfaş Expo Center’de bu yıl birincisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda ‘Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler’ konulu seminer düzenlendi. Seminerin oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, coğrafi işaretle ilgili uygulamaların hızla geliştiğine dikkat çekti. Yöresel ürünlerin ticari bir fuar olmasının yanı sıra Anadolu’nun zenginliklerini gösterme açısından önemli bir fuar olduğunu belirten Tekelioğlu, “Avrupa Birliği’nin tümünden daha fazla zenginliğimiz var. Bunlara sahip çıkmak gerek” dedi. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Rana Demirer, coğrafi işaretle ilgili doktora tezi hazırladığını belirterek, Anadolu’da yöresel ürün bilincinin oluşmaya başladığını ancak coğrafi işaret bilincinin oluşmadığını kaydetti. Yöresel ürünlerin tarihsel bir geçmişe sahip olması gerektiğini kaydeden Demirer, “AB’de bu süre en az 25 yıl. Bu ürünler o bölgede minimum varlıklarını 25 yıl göstermek zorunda” dedi. Demirer, ortak becerilerin kullanıldığı ürünlerin yöresel ürün olarak kabul edildiğini belirterek, “Tarihsel derinlik ve orta bilgi ve becerinin kullanımı zorunlu” dedi. Türk Patent Enstitüsü marka uzmanı Seher Açıkel, coğrafi işaretin belirgin bir niteliği, ürünü veya diğer özelikleri itibariyle kökeninin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarete coğrafi işaret denildiğini kaydetti. COĞRAFİ İŞARETİN FAYDALARI Türk Patent Enstitüsü marka uzmanı Serap Tepe, coğrafi işaret almış ürünlerin avantajlarını anlattı. Coğrafi işaretin ürünü taklitten korunduğunu belirten Tepe, kaynaklandığı coğrafyanın tanıtımını yaptığını söyledi. Tepe, Hereke halısını örnek vererek, “Eğer böyle bir halı tescillenmeseydi o bölgenin adı bu şekilde duyulmayacaktı” dedi. Coğrafi işaretli ürünlerin çevreyi ve bio çeşitliliği korunduğuna dikkat çeken Tepe, coğrafi işaretli ürünlerin garantili ürün diye almak isteyen bir tüketici grubu olduğunu belirtti. Tepe, “Avrupa’nın yarısı üreten üretim metodunun garanti edildiği ürünleri daha fazla pahalıya almaya razı” dedi. Tepe coğrafi işaretli ürünlerin kırsalda istihdamı artırdığına da dikkat çekti. Tepe, Fransa’nın coğrafi işaretli ürünlerden Fransa’nın 18 milyar Euro, İtalya’nın ise 5 milyar Euro ekonomik gelir elde ettiğine dikkat çekti. İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi’nden uzman Dr. Çiğdem Civaner, geleneksel ürünlerin tarım ihracatındaki payının yüzde 21, tarım ürünlerinin ihracattan aldığı payın yüzde 10.5 olduğunu belirterek, tarımsal ürünlerin ihracatından 10.7 milyar dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Detaylar...