DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Temmuz Ağustos 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 35.172.233.2
Şuan 10 kişi online
Bugün 58 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 125625
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

ELÜS Satış Uygulamaları Hk. - 03.12.2019

 Sayın Üyemiz;

 
             Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü`nden alınan "ilgi" yazıda; Kurumları tarafindan uygulanmakta olan ELÜS işlemlerinin kuruluşu 26.07.20 19 tarihi itibariyle tamamlanan Türkiye Ürün lhtisas Borsası A.Ş (TÜRIB) platformunda gerçekleştirilmesi gerektiği bildirilmektedir.
 
           Bilindiği üzere Kuruluşumuzun 2018-2019 satiş döneminde Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stoklarının şarth satış işlemi web tabanlı "TMO ELÜS SATIŞLARI" platformu üzerinden yapılmakta ve takas işleminin gerçckleştirilmcsi için emirler ticaret borsalarına gönderilmekteydi.
 
            ELUS`lerin tek bir borsa çatisi altinda işlem görebilmesini teninen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün lhtisas Borsası A.Ş. (TÜRIB), 26.07.2019 tarihinde faaliyete geçmiștir. TÜRIB`in faaliyete geçmesini takiben, Ticaret Borsalarının ELÜS`e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi sona ermiş olup tüm ELŰS işlemleri TURIB bünyesinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır. ELÜS`lerin alhm-satım işlemleri, yatırımeilar tarafindan aracı olmaksizın www.turib.com.tr internet adresinde alan "TÜRIB islem Platformu" üzerinden doğrudan emir girmek suretiyle yapılmaktadır. yer 5300 sayilı Tarım Urünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri ile 10.08.2017 tarih ve 30150 sayılı Resmi Gazcte`de yayımlanan Ürün Ihtisas Borsalarının Kuruluş, Faaliyct, Işleyiş, Denetim Usul ve Esaslan Hakkında Yönetmelik gereğince 2019-2020 satis döneminden itibaren Kuruluşumuz ELÜS Satışları TÜRIB üzerinden gerceklestirilecektir. TMO ELÜS SATIŞLARI platformu üzerinden gönderilen anlaşmal özel emirler satış işleminin gerçekleştirilmesi için TÜRIB`e gönderileceğinden TMO ELÜS SATISLARI platformu üyelerimizin ELUS alim islemlerine devam edebilmesi için TÜRIB`e kayit olması gerekmektedir.
 
            Yatırımcıların TÜRIB`e kaydı için Ticaret Borsaları ile TÜRÍB arasında acentelik ilişkisi tesis edilmiştir. Ciftciler de dahil_olmak üzere tüm yatırımcıların TÜRIB sistemine kaydı tarafindan ücretsiz yapılmaktadır. Kayıt için istenilen belgelere ait bilgilere ticaret borsalarından veya https://www.turib.com.tr/acenteler.aspx adresinden ulaşılabilir. Kayit aşamasında verilecek hesap bilgisi "ELÜS Alış Işlemi Gerçekleştirebilen Takas Üyesi Aracı Kurum / Bankalar" nezdindeki hesap bilgisi olmalıdır. Bu banka ve aracı kurumların listesine "https://www.turib.com.tr/takas-uyeleri.aspx" adresinden ulaşılabilir. Söz konusu hesabın ELÜS saklama özelliği taşıması için ilgili aracı kurum/banka tarafindan Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde de tanımlama yapilması gerektiğinden yatırımcıların banka/aracı kurumlarını bu konuda uyarması önem arz etmektedir TÜRIB ticaret borsaları sıfatıyla hizmet acentesi veren Söz TÜRIB`de resmi tatil günleri haricinde hafta içi tam çalışma günlerinde 10:00-12:00 saatleri arasında ELÜS işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. TMO tarafindan onaylanan anlaşmalı özel emirler, saat 09:30`da TURIB Işlem Platformu`na aktarılacaktır. TMO`nun TURIB islem Platformu`na gönderdiği satis emirlerine alıcı (kişi, kuruluş ve firmalar) tarafindan onay verildikten sonra anlaşmalı özel emir işlemleri gerceklestirilecektir. Gerçek veya tüzel kişiler, TÜRIB Işlem Platformu`na kaydettirdikleri kendilcri veya temsilcilerinin cep telefonuna gelen şifre ve doğrulama kodlanı üzerinden TÜRIB Işlem Platformu`na giriş yaparak onay vereceklerdir, Onay işlemleri, TÜRIB Işlem Platformu üzerinde "TMO işlemleri" menüsü altında yer alan"TMO Satış Emri Onay Listesi"nden yapilacaktır.
 
              Gerçek ve tüzel kişi yatırımcıların onay aşamasında, Elektronik Kayıt Kuruluşu ve Takas Merkezi Uyesi aracı kurum/bankalarında ELUS saklaması için tanimlı hesaplarını scçmeleri gerekmektedir. Eğer tek bir hesap tanımlı ise, hesap seçmeye gerek olmadan "TMO Satiış Emri Onay Listesi"ndeki "islem" sütunu altındaki ilgili işlem satırındaki yeşil onay" işaretini seçmeleri yeterli olacaktır. Alici tarafından onay verildikten sonra alıcı hesabindaki ELÜS bedeli TL tutarı ilgili banka/aracı kurum hesabindan otomatik sorgulanacağından alicı tarafin bakiyesinin yetersiz olması durumunda TMO tarafindan ginlen satış emirleriyle ilgili işlemlere alicı tarafından onay verilse dahi iptal edilmiş olarak görünecektir.
 
              Bu nedenle alicıların, satin alacakları ELÜS` lcre ilişkin (TMO`nun satış emirlerini TURIB platformuna gönderdiği gün 10:00-12:00 saatleri arasında) alım emrini TÜRIB Işlem Platformuna girerek onaylaması ve ELÜS bedelini alım emrini sisteme girmeden önce banka/aracı kurum nezdindeki hesaplarına yatırması esastir. Alıcının alım emrini onaylamaması, onaylasa dahi banka/araci kurum nezdindeki hesabinda yeterli bedel bulunmaması durumunda satış emri ve Kuruluşumuzca yapılan firmatahsisi iptal edilecektir.
 
 
Üyelerimize Duyrulur...