DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.204.193.85
Şuan 23 kişi online
Bugün 235 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 122307
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

“Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” Burdur toplantıları başladı - 10.03.2010

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı BAGEV’in hazırladığı, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi tarafından desteklenen Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları’nın Burdur ayağı Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki toplantı ile başladı.  

“Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” sloganıyla yürütülen projenin Burdur toplantısına Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol,  Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Burdur Valisi İbrahim Özçimen, insanların yaşadığı sürece yemek zorunda olduğunu bu yüzden tarım sektörünün vazgeçilmez bir sektör olduğunu vurgularken; Burdur’un sahip olduğu Türkiye’nin Hollandası ünvanını devam ettirmek zorunda olduğunun da altını çizdi: ´´Burdur, süt üretimi ve hayvancılıktaki yoğunluğu ile Türkiye´nin Hollandası unvanına sahip. Bu unvanı devam ettirmek zorundayız. Biz kaliteli süt üretimi konusunda Türkiye´nin lideri konumundaydık ama Trakya bölgesi bizi geçecek diye korkuyorum. Özellikle toplu sağımda hızlanmamız lazım´´ diye konuştu.

Burdur’a 1 milyon 816 bin lira teşvik

Özçimen, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan kendisine iletilen bir müjdeyi de katılımcılarla paylaştı ve  ´´Tarım Bakanlığı´ndan bugün bir müjde aldık. 7 köyde kurmayı planladığımız toplu süt sağım üniteleri için 1 milyon 816 bin lira teşvik geliyor. Bu köylerimizde projeyi hazırladık, binalarına başladık, makinelerini sipariş ettik. Kaymakamlarımıza talimat verdim. Onlar da köylerimizi hızla toplu sağıma geçirmeye çalışacak.“ şeklinde konuştu.

“Rekabeti birbirimizle yapıyoruz”

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Burdur´un örgütlenme konusunda Türkiye’de örnek bir il oldupunu söylerken “Rekabeti birbirimizle yapıyoruz” diye konuştu. Ali Çandır, ´´Bir litre sütü komşumuzdan 5 kuruş fazlaya satmak bir övünç kaynağı değildir. Önemli olan başka şehirlerdeki üreticiden ne kadar fazla fiyata satıyorsunuz? İnşallah bu projeler çerçevesinde oluşacak birliktelikler sayesinde komşusuyla değil, dünya ile yarışan bir konuma geleceğiz´´ dedi.

Beklentilerinin bölgedeki ortaklaşa rekabetin arttırılması ve birlikte hareket etme kültürünün geliştirilmesi olduğunu söyleyen Ali Çandır, “Küçük işletmelerimizi bugünden yarına büyütemediğimize göre birlikte hareket ederek bu gelişimi göstermemiz gerekiyor” dedi. 


Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp ise daha önce beş yıla kadar olan vadeleri yedi yıla çıkardıklarını, önümüzdeki yıl da on yıla çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. Vadelerin iki yıl da geri ödemesiz olmasını arzuladıklarını kaydeden Turgutalp, Burdur´da ve bölgede büyük çalışmalara imza atacaklarına inandığını söyledi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Keyik ise bu projenin Batı Akdeniz’in in tarımsal kalkınması adına çok önemli olacağını düşündüğünü ifade etti ve şöyle dedi, ” Artık günümüzde küçük düşünmenin, küçük sermayenin ve küçük işletmelerin değeri kalmamıştır. Hayatta her şey değişmektedir. Tarımsal alanda da değişen dinamikleri görmek zorundayız. Bu çalışma, gelişerek büyüme ve sürdürebilir başarı için yapılmaktadır. Burdur’da da çeşitli genel ve özel programlarla tarım ve hayvancılığının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Burdur’un her geçen gün geriye doğru gittiğini belirtirken “Bugünkü ve benzer toplantılarla Burdurumuzu yeniden yenileyip, direnç sağlayıp yolumuza devam etmek zorundayız. Biz kendimizi yenileyemezsek ilimiz de zarar görmeye başlayacaktır” dedi.


Konuşmalarının ardından Vali İbrahim Özçimen’e ve Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya adına Başkan Yardımcısı Serdar Başgül´e desteklerinden dolayı birer plaket verildi.

Toplantı kapsamında yapılan panelde ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Kumlu, “Avrupa’da ve Türkiye’de hayvancılığın bugünkü durumu ve bölgedeki gelişmeler”; Ziraat Bankası Antalya Tarımsal Bankacılık Şube Müdürü Hasan Güdek, “Ziraat Bankası’nın sağladığı kredi kaynakları ve tarımsal yatırımlar”; Burdur Tarım İl Müdürü Kadir Güven ise “Burdur bölgesinde hayvancılığın bugünkü durumu ve bakanlığın 2010 yılı destek programları” konulu birer sunum yaptı.