DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 35.175.121.230
Şuan 17 kişi online
Bugün 514 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 118988
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLÜYORSA GIDA POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ - 15.10.2015


Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ın 16 Ekim Dünya Gıda Günü mesajı:

"Gıda, insan varlığının vazgeçilmezidir. 7,2 milyar insanın yaşadığı dünyamızda insan varlığı her geçen gün artarken gıdaya ulaşım da bir o kadar zorlaşmaktadır. 1 milyar insanın yatağına aç yattığı günümüzde, 1,3 milyar insanın aşırı beslenme nedeniyle çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kaldığı büyük bir çelişkiyi yaşıyoruz. Bu adaletsizliğin nedenlerinin başında gıda politikalarının son 50 yıldır plansız yürütülmesi gelmektedir. Günümüzün hastalığı aşırı ve lüks tüketim alışkanlığı gıdaya adil ulaşmanın önündeki engellerden biri olurken, gelişmiş ülkeler dışında nüfus planlamasının uygulanmaması gıdaya ulaşımı güçleştirmektedir. 21. yüzyılda hala insanlar aç yatağa yatıyor, çocuklar açlık yüzünden ölüyorsa, ülkelerin politikalarını gözden geçirmeleri zorunludur. Unutulmamalıdır ki gıdaya ulaşmak en temel insan hakkıdır.

Yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda üretimden elde edilen ürün miktarı artış gösterirken, dünyada gıda fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine inmiştir. Ancak ülkemizde tam tersi bir seyir söz konusudur. Ülkemizde gıda enflasyonu yıllık yüzde 14,4 ile son 4 yılın zirvesine çıkmıştır. Yıllık kişi başı milli gelirin 10 bin doların altına düştüğü günümüzde temel hedefi ailesini geçindirmek olan bireylerden oluşan toplumumuzda gıda fiyatları gündemimizi epeyce meşgul etmeye devam edecektir.

Doğal kaynakları, çevremizi ve tarım topraklarını koruyarak, üreticiyi doğru yöntemlerle destekleyip onları üretimde tutarak, tarımsal AR-GE`ye daha fazla bütçe ayırarak, tarımsal ürün planlaması yaparak, israfı önleyerek, toprağı işlemede aile işletmelerine öncelik vererek, adaletli bir dağıtımla gıdaya ulaşımı kolay hale getirebiliriz. Sosyal devlet olma anlayışı, herkesin gıdaya ulaşımını öngörmektedir, devletimiz de planlamasını bu yönde yapmalıdır.

Antalya Ticaret Borsası olarak yürüttüğümüz çalışmaların temelini oluşturan tarım ve gıda konularında hassas davranmaya çalışıyoruz. Toprağa, sürdürülebilir tarım politikalarına sahip çıkarken, Yöresel Ürünler Projemiz ile yerel ürünlerin varlığını sürdürmesine, bu ürünlerle katma değer yaratmaya, üreticilerin ürünlerini direk olarak tüketicilere ulaştırılmasına, potansiyel yeni pazarlar yaratılmasına ve gelecek kuşakların gıda ürünlerimizi tanımalarına destek olmaya çalışıyoruz.

Herkesin kaliteli ve yeterli gıdaya adil bir şekilde ulaşması dileğiyle Dünya Gıda Gününü kutluyorum."

Habere Ait Diğer Resimler