DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 35.175.121.230
Şuan 43 kişi online
Bugün 444 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 118978
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

İYİ TARIM UYGULAMA BELGESİ OLAN ÇİFTÇİYE TEŞVİK VERİLMELİ - 10.05.2010

İYİ TARIM UYGULAMA BELGESİ OLAN ÇİFTÇİYE TEŞVİK VERİLMELİ

 

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, yaş sebze ve meyvede teşviğin ihracatçının yanında üreticiye de verilmesi gerektiğini kaydetti. İyi tarım uygulaması için üreticinin cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Doğan, “İyi tarım uygulaması son dönemde hem üretici hem tüketici için son derece önemli olan bir belge haline geldi. İyi tarım uygulama belgesini özel firmalar veriyor ancak Tarım İl Müdürlüğü denetliyor. İyi tarım uygulama belgesini almak isteyen üretici attığı ilaca, ürettiği ürünün kalitesine dikkat etmek zorunda. Üretici bu belgeyi aldıysa üründe ilaç kalıntısı olmamalı. İyi tarım uygulaması konusunda üreticinin teşvik edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Üreticinin iyi tarım uygulaması belgesi almak için özel firmalara 1500 TL’ye kadar  para ödediğine dikkat çeken Cüneyt Doğan, “İyi tarım uygulama belgesi alan çiftçi sayısı yüzde 2- 3’lerde. Eğer iyi tarım uygulama belgesi istiyorsak belgeyi alanı teşvik edelim ki belgenin faydasını görsün ve uygulama yayılsın” dedi.

 

Cüneyt Doğan şunları kaydetti:

 

“İyi tarım uygulaması belgesi olan çiftçi belgesini ispatlamak kaydıyla, sattığı malı da müstahsil makbuzu ile sattığını ispatlaması kaydıyla mutlaka teşvik alabilmeli. İyi tarım uygulama belgesine sahip üreticilere teşvik verilmesi kayıt dışı alım satımların kayıt altına alınmasını sağlar. Alıcı malını müstahsil makbuzu ile belgelendirerek satar. Müstahsil makbuzu kesilirse teşvik alacağını bilecek. Böylece iyi tarım uygulamasıyla ürün yetiştiren çiftçi desteklenecek hem de tüketici sağlıklı ürün tüketme imkanı bulacak, devlet ise vergi kaybını önleyerek bu işten karlı çıkacak.”

 

İyi tarım uygulama belgesine sahip üreticiye destek mahiyetinde Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi verildiğini belirten Cüneyt Doğan, “Her çiftçi kredi kullanmıyor dolayısıyla düşük faizli krediden yani teşvikten tam olarak yararlanamıyor” dedi.

 

Hububat üreticilerine ve hayvan yetiştiricilerine doğrudan teşvik verildiğini belirten Doğan, “Ancak teşvik yaş sebze meyvede üreticiye doğrudan verilmiyor” dedi.