DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.227.235.183
Şuan 13 kişi online
Bugün 356 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 147765
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

KALİTELİ SÜTE ULAŞMANIN YOLUNU ARIYORUZ - 17.11.2015


Antalya Ticaret Borsası, süt sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini görüşmek üzere sektörel analiz toplantısı düzenledi. Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin`in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, sektör temsilcileri katıldı. Süt ikram edilen toplantının açılışında konuşan Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin, hayvan sağlığını korumak ve sütte verimi artırmak için antibiyotik kullanıldığını belirterek, antibiyotik kullandıktan sonra hayvanın bunu vücuttan atması gerektiğini, bu süre içinde sütünün ve etinin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Antibiyotikli sütün, alerjisi olan tüketicilerde ciddi problemlere, vücut fonksiyonlarında birtakım bozulmalara neden olduğunu kaydeden Küçükçetin, "Antibiyotik, vücutta hastalıklara dirençli organizmaların gelişmesine neden oluyor" dedi.
HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, antibiyotikli sütün ATB meslek komitesinde gündeme gelince geniş katılımlı bir toplantı yapma kararı aldıklarını belirterek, "Gerek üreticiyi, gerekse tüketiciyi bilinçlendirmek için bu toplantıyı düzenledik, konuyu taraflarıyla tartışmak istedik. Buradan çıkan sonuca göre gerek kamuoyu nezdinde gerekse kurumlar bazında girişimlerde bulunacağız" dedi.
Ali Çandır, "Sağlıklı süte ulaşmanın yolunu arıyoruz" derken, yoğurt yapılabilen sütte antibiyotik olmadığına dikkat çekti. Antibiyotikli sütü topluma sunmanın sağlığa zarar verdiğine dikkat çeken Çandır, "Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı" dedi. Sütü yeterince tüketen bir toplum olmadığımıza dikkat çeken Ali Çandır, okul sütü projesine destek verdiklerini ve uygulamanın daha geniş alana yayılmasını beklediklerini kaydetti. Hayvansal ilaçların reçetesiz satılmaması gerektiğini vurgulayan Çandır, "Veteriner hekimler kontrolünde ilaç uygulaması yapılmalı" dedi.
KOOPERATİFLEŞME ŞART
Veteriner Hekimler Odası Antalya Şube Başkanı Muammer Saygılı, antibiyotikli sütün yıllardır sorun olduğunu belirterek, toplumun sağlıklı süt tüketmesi için antibiyotikli sütün tüketime sunulmaması gerektiğini kaydetti. Antibiyotiğin dirençli hastalıkları artırdığına dikkat çeken Saygılı, "Hayvanın tedavisinde kullanılan ilaçlar mutlaka veteriner hekim kontrolünde olmalı. Veteriner hekimler de ilacın kalıntı süresini mutlaka üreticiye yazılı ve sözlü olarak bildirmeli" dedi. Sütteki kalıntı sorunun kooperatifleşme yoluyla çözülebileceğini kaydeden Saygılı, "İhtisaslaşmış kooperatifleşmeye ihtiyaç var. Üretici basit testleri kendi yapabilmeli" dedi.
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav, 1 litre antibiyotikli sütün tonlarca sütü kullanılamaz hale getirdiğini belirterek, bu konuda özellikle üreticinin bilinçlenmesi gerektiğini kaydetti.
Antalya Ticaret Borsası Komite Üyesi Yaşar Kocaoğlu, süt toplanırken yapılan analizlerde antibiyotikli süte rastlanması halinde sütün imha edildiğini belirterek, "Bu konuda özellikle üretici bazında farkındalık yaratılmalı.Üretici antibiyotikli sütün vücuda zararını bilirse daha dikkatli davranır, ekonomik kayıp da olmaz" dedi. Antibiyotikli süt veren üreticiye ceza kesildiğini belirten Kocaoğlu, "Cezai yaptırım olmazsa bunun önüne geçemeyiz" dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Gürsel Coşkun, antibiyotikli sütün sorun olduğunu ancak sütün özelliğini kaybetmeden toplanması ve tüketiciye ulaştırılmasıyla ilgili sorunlar da yaşadıklarını belirtti. Hayvanlarda kullanılan ilaçla ilgili karekod sistemine geçmeye çalıştıklarını anlatan Coşkun, "Reçetesiz ilaca izin vermemeye çalışıyoruz. Bununla ilgili denetimler sürüyor. Koruyucu hekimlikle ilgili iyi adımlar atılırsa antibiyotik gibi sorunlarla ilgili sıkıntı yaşanmaz" dedi.
Toplantıda bazı köylerin bakkalında, eczanelerde bile antibiyotik satıldığı, üreticinin bu ilaçları doktor kontrolü dışında uyguladığına dikkat çeken katılımcılar, bununla ilgili denetimlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı`nın koordinasyonunda yapılmasını istedi.
Firma temsilcileri, ürün kabul edilirken ve depolarken yapılan testlerin sonucunda antibiyotik tespit edilen sütleri kesinlikle sisteme dahil etmediklerini belirterek, üreticinin bilinçlenmesinin önemini vurguladı.

 


Habere Ait Diğer Resimler