DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.204.193.85
Şuan 9 kişi online
Bugün 21 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 122309
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Meyve sebzede kalite ve ihracat atağı: FreshAntalya - 12.03.2010

Türk yaş sebze meyve sektörü için Fruit Logistica’dan sonra en önemli fuar olan Fresh Antalya, 2010 yılında katılımcılarına yurtdışına her zamankinden daha çok odaklanan bir perspektif hazırlıyor. Yabancı katılımcılar dışında çok sayıda yabancı firmanın da fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

ANFAŞ FreshAntalya 2010 Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı ile ilgili Antalya Sheraton Otel´de düzenlenen tanıtım toplantısına Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, Antalya İl Tarım Müdürü Bedrullah Erçin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, AYMSİB Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Merkez İlçe Örtüaltı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bilal Özgür, Antalya Ziraat Mühendisleri Odası  Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kenar, Antalya Toptancı Hal Şube Müdürü Rıza Uysal ve Toptancı Hal Şube Müdür Yardımcısı Hüseyin Kara katıldı.

Türkiye´nin sektöründeki tek fuarı ANFAŞ “Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı” FRESHANTALYA 2010, 18 -20 Mart 2010 tarihleri arasında Antalya Expo Center´da başlayacak. Bu yıl dördüncüsü yapılacak fuarı 31 ülkeden 7000’in üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda yurtdışından 112 firma stand açacak.


Bu yıl yurtdışına yönelik başarılı bir lansman süreci geçirdiklerini belirten Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, 26 ülkeden market zincirleri, ithalatçılar, sebze meyve komisyoncularının ikili görüşmeler için FreshAntalya’ya katılacağını söyledi. Yurtdışından gelen 92 firma temsilcisinin Anfaş FreshAntalya katılımcıları ile yapacağı 1800 ikili görüşme için özel bir planlama yapıldığını anlatan Server Seçer, yurtiçi piyasalarının önemli aktörleriyle de görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Server Seçer sözlerini şöyle sürdürdü, “Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu TÜSEMKOM, 200 üyesi ile FreshAntalya’da olacak. TÜSEMKOM, fuarın ikinci günü seminer alanında bir de panel gerçekleşecek. Yine yurtiçinde önemli piyasa aktörlerinden biri olan yerli sermayeye dayalı süpermarket işletmelerinin çatı örgütü, Türkiye Perakendeciler Federasyonu  PERDER üyesi 75 işletme, FreshAntalya’ya en üst düzeyde katılım sağlayacak. Uluslararası market zincirlerinin temsilcileri de FreshAntalya’da bulunacaklar. Sadece taze meyve sebze değil, bu iki ürün kategorisini ilgilendirebilecek her türlü sektörel donanım, teknoloji ürünleri ve danışmanlık hizmetleri ile kuru meyve ve sebze ürünleri de fuarımızda tanıtılacak. Bu sene suyunu bırakmayan dünyanın ilk ve tek domatesi; özel bir teknolojiyle Türkiye’de ilk kez üretilen sebze meyve kasaları; üzüm koruma kağıdı ve ilk yerli üretim elektronik sınıflandırma sistemi gibi innovatif ürünlerle de tanışma fırsatı bulacaksınız.”


Anfaş’ın yurtdışında gerçekleştirmiş olduğu tanıtımlar neticesinde Hollanda, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Mısır, İngiltere, Estonya, Almanya, Ürdün, Lübnan, Fas, Umman, Filipinler, Romanya, Rusya, Slovakya, Sudan, Suriye, Tunus, Ukrayna, Irak’tan çok sayıda ziyaretçinin Fuara gelmesi bekleniyor. Bu firmalarla Türk firmaları arasında ticari görüşmeler ve anlaşmalar yapılabilmesi için Fuar alanı içinde oluşturulan özel bölümde fuar süresince randevulu ikili görüşme programları organize edildi. Yurtdışından gelen 92 firma temsilcisinin Anfaş FreshAntalya katılımcıları ile bir araya geleceği 1800 ikili görüşme için özel bir planlama yapıldı. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Koordinatörlüğünde Antalya İhtracatçı Birlikleri ve Anfaş Organizasyonu ile Çek Cumhuriyeti, Filipinler, Gürcistan, Malezya, Mısır, Polonya, Rusya Federasyonu, Sudan ve Ürdün’den de 42  firma ile alım heyeti programı düzenlendi.


Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da, toplantıda yaptığı konuşmada Antalya’da fuarcılık konusunda marka olmuş Anfaş’ın bu yıl 4´üncüsünü düzenleyeceği FreshAntalya’nın kente sağlayacağı katkıların çok önemli olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu, “Eforlarından dolayı tüm arkadaşları kutluyorum. Sektörün fuarına sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Fuarı değerlendirirken şöyle bakmak lazım diye düşünüyorum; katılımdan hemen sonra alışverişin hemen gelişeceği şeklinde algılanmamalı. Bu fuarları firmalarımızın tanıtım konusunda kullanması gerekiyor. Birbirimizden etkileşerek daha iyiyi, mükemmeli yakalamak adına fuarlarda firmalarımızın işleriyle ilgili kültürlerini geliştireceği, sağlıklı ilişkiler geliştireceği ortamlar yaratılacağını düşünüyorum. Anfaş’ın dışarıdan getirdiği ziyaretçileri dikkate aldığımızda fuara katılacak firma sayısının daha çok olması gerekiyor. Yaş sebze meyve sektörü bu fuara sahip çıkmalı. İhracatın artması için üretimin artması gerekiyor. Üretimin artması için bu tip fuarlarla pazarlamaya odaklanan firmaların daha çok kendini geliştirmesi, daha çok güven veren, pazardan daha çok pay alan firmalar olması gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”