DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ocak Şubat 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.214.224.224
Şuan 10 kişi online
Bugün 329 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 116719
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDE ÜRÜN KAYBI ÖNLENİYOR - 25.05.2010

60 MİLYON DOLAR GETİREN TIBBİ AROMATİK BİTKİLER DAHA BİLİNÇLİ HASAT EDİLECEK

 

Türkiye´ye yılda 60 milyon dolarlık ihracat hacmi oluşturan kekik, adaçayı ve defne bilinçsizce hasat ediliyor. Antalya Ticaret Borsası (ATB), kozmetik ve tıbbi alanda yoğun kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerin hasat sırasındaki kaybı önlemek için 301 bin lira bütçe ayırdı. ATB’nin hazırladığı ‘Kekik, Defne ve Adaçayı’nda Hasat ve Hasat Sonrası İşlemlerdeki Verimlilik Kaybını Önleme Projesi’nin eğitim çalışmalarına başlandı. Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) sponsorluğunda yürütülen ve tıbbi aromatik bitkilerde, hasat ve hasat sonrası uygulamaları iyileştirmek amacıyla hazırlanan projenin sahadaki eğitim programları Gazipaşa ve Alanya’dan başladı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm koordinasyonu ve Prof. Dr. Kenan Turgut’un bilimsel danışmanlığında yürütülen projenin eğitim çalışmaları Prof. Dr. Kenan Turgut ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü uzmanı Ahmet Kısa tarafından yürütülüyor.

İlk olarak Kahyalar ve Çile köyleri, daha sonra da Alanya’ya bağlı Sapadere ve Güzelbağ köylerinde gerçekleştirilen toplantılarda, hasat yöntemleri ve depolama konusunda toplayıcı köylülere bilgiler verildi. Uzmanlar köylülere, tıbbi ve aromatik bitkilerde, hasat ve hasat sonrası işlemler sırasındaki hataları anlatırken, yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle potansiyel gelirin yarıya yakınının kaybedildiğini belirtti. Bu bitkilerin içerdiği yağların hasat sırasında ve hasat sonrası uygulamalar sırasında kaybolmamasının ihracat açısından çok önemli olduğunu anlatan uzmanlar, toplama yöntemleri yüzünden bazı bölgelerde bitki varlığının da tehdit altına girdiği uyarısında bulundu. Uzmanlar köylülere doğru hasat yöntemlerini ve hasat sonrası uygulamaların nasıl olacağını uygulamaları olarak anlattı.

PROJE 2 YIL SÜRECEK

ATB Başkanı Ali Çandır, projenin amacının, söz konusu bitkilerin doğal floraya zarar getirmeyecek şekilde toplanması ve hasat sonrası kalan ürünlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu söyledi. 2 yıl sürecek proje hakkında bilgi veren Çandır, şifalı bitkilerin yanlış kesim ve paketlenmesinin ciddi kayıplara neden olduğunu, ilkel şartlarda toplanan tıbbi ve aromatik bitkilerin daha sağlıklı koşullarda toplanmasını sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Tıbbi aromatik bitkilerin Akdeniz bölgesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Çandır, adaçayı, kekik ve defnenin çok önemli bir ihracat kalemi olduğunu, ayrıca son yıllarda sağlık açısından bu tip ürünlerin tüketiminin arttığına dikkat çekti.
Çandır projeye, Tarım İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, BATEM ile özel sektörün destek verdiğini kaydetti.