DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ocak Şubat 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.214.224.224
Şuan 9 kişi online
Bugün 365 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 116724
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı Ortak Bildirisi - 12.05.2010

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker ile TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Konsey Başkanı Nejat Ekrem Basmacı ve Konsey üyelerinin katılımıyla, TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi.Konsey toplantısında, Türk ekonomisinin ve özellikle tarım sektörünün sorunları detaylı biçimde görüşüldü ve aşağıdaki hususların kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı:

-Ülkemizin büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı maalesef tam olarak bilinmemektedir. Bakanlıkça uygulanan numaralama ve kayıt sistemi daha etkin hale getirilmelidir.

-Hayvancılık politikalarının sıkça değişmesi nedeniyle, sektör, potansiyeli kadar gelişememiştir. Hayvancılık sektöründe uzun vadeli hedeflere dönük politika ve stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir.

-Hayvancılık sektöründe üretime önem verilmeli, küçük yaştaki hayvanlar ve damızlık hayvanların kesimi teşvik yoluyla engellenmeli ve bu sektördeki kayıtdışılık önlenmelidir.

-EBK’na yeni bir misyon verilerek, müdahale ve düzenleme kurumu haline dönüştürülmeli, bu kapsamda, üretimi ve tüketimi dengeleyecek istikrarlı bir fiyat politikası oluşturulmalıdır.

-Mera Kanunu yeniden güncellenmeli ve meraların besicilik yapmak isteyen yatırımcılara açılması sağlanmalıdır.

-Et ve süt hayvancılığına gerekli teşvikler verilmelidir.

-Ette KDV % 8’den % 1’e indirilmelidir.

-Hayvansal yem girdilerinde ve gübrede KDV oranı % 1’e indirilmelidir.

-Kayıt dışının önlenmesi için Et’e, teşvik primi verilmelidir.

-GAP, DAP ve KOP projeleri bir an önce faaliyete geçirilmeli, üretim planlaması yapılmalı ve özellikle endüstri bitkilerinin üretimi azami düzeye çıkarılmalıdır. Bu projelerin tamamlanması ile üretim artacağından, bölgeler arasında ürün naklinin sağlanması için lojistik sektöre de önem verilmelidir.

-Sertifikalı tohum üretimi artırılmalı ve kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

-Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uhdesinde bulunan hayvan park pazar yerleri daha modern hale getirilerek, ticaret borsaları ile birlikte bir proje kapsamında değerlendirilmelidir. Modern hale getirilen canlı hayvan pazar yerlerinde e-ticaret yapılmalıdır.

Bilgilerinize saygılarımızla sunuyoruz.