DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ocak Şubat 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.204.183.113
Şuan 17 kişi online
Bugün 595 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 116607
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

YAŞ MEYVE SEBZEDE FİYATLANDIRMA POLİTİKALARI ATB`DE KONUŞULDU - 09.02.2016

Yaş ve meyve sebzenin tarladan sofraya fiyat yolculuğu Antalya Ticaret Borsası Sektörel Analiz Toplantısı nda konuşuldu. Yaş Meyve Sebze Sektöründe Fiyatlandırma Politikaları Sektörel Analiz Toplantısı, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğünde üretici, komisyoncu, tüccar, ihracatçı ve tedarikçi temsilcilerinin katılımıyla ATB Toplantı Salonu nda yapıldı. Toplantıda, maliyet artışının üründeki zayiat, vergiler, mazot fiyatının yüksekliği, paketleme ücreti, işçilik ve benzeri ek maliyetlerden kaynaklandığı vurgulandı. ATB Yönetim Kurulu Ali Çandır, son dönemde sık sık gündeme gelen yaş meyve ve sebzede fiyat artışıyla ilgili kafaların karışık olduğunu belirterek, ATB 3. Meslek Komitesi talebi üzerine konuyu sektörel analiz toplantısı ile gündeme taşıdıklarını belirtti.


Türkiye de her ay başında enflasyon rakamları açıklandığında bu ayın suçlusu kim olacak diye merakla baktığını belirten moderatör Ali Ekber Yıldırım, Bazen domates, bazen sivri biber oluyor ama mutlaka tarım konusu konuşuluyor. Özellikle Merkez Bankası başkanı enflasyonu düşüreceğiz ama bu gıda fiyatları olmasa diye söze başlıyor. Bütün enflasyon raporlarında işlenmemiş tarım ürünleri mutlaka enflasyonun önemli bir sebebi gösteriliyor. Bilgi kirliliği de var. Bilgi eksikliği olduğunu da kabul ediyorum. Domates Antalya da 50 kuruş markette 5 lira dediğinizde zaten bir haber. Çok konuşulan, tartışılan bir konu. Tarımın temel sorunlarından biri yüksek maliyet" diye konuştu.

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, mevcut ürün maliyetleriyle çiftçinin para kazanamadığını söyledi. Yaş meyve ve sebzede stoklamanın olamayacağını belirten Alp, "Bizim malımız dayanıklı tüketim malı değil. Dolayısıyla stoklayıp fiyatları speküle etme durumumuz yok" dedi. Yüksek enflasyonun sorumlusunun tarım ürünleri olarak gösterildiğini belirten Nazif Alp, kendi sattıkları ile tüketiciye ulaşan ürün arasında fiyat uçurumu olduğunu belirtti. Alp, "Bu açığı kapatalım. Üretici ile tüketiciyi buluşturalım. Biberin domatesin fiyatını duyuyoruz, biber markette 6-7 lira. Üretici ile tüketici aynı geminin içinde. Bu geminin batmaması, birlikte yürümemiz lazım. Fiyatlar yukarıya gidince çiftçiler olarak şok yaşıyoruz. Arada uçurum var. Bu fark nereye gidiyor? Elimizden tutulmasını istiyoruz. Mağduruz. Zor durumdayız" diye konuştu.

KOMİSYONCU GÜNAH KEÇİSİ DEĞİL
Antalya Toptancı Hali Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği üyesi Fatih Ekinci, komisyoncuların üretici birliği gibi çalıştığını söyledi. Üreticiler tarafından toptancı haline getirilen ürünleri yerel ve ulusal marketlere, yerel ve şehirler arası pazarlara, restoran, otel tedarikçileri, ihracatçılar ve tüccarlara verdiklerini belirten Ekinci, komisyoncuların tarladaki ürünün resmiyete dönüştürüldüğü ilk ayak olduğunu kaydetti. Ekinci komisyonculuk ile al-satın farklı işler olduğunu belirterek, "Biz komisyoncular üretici adına ürünü alıp halde pazarlıyoruz. Üreticinin ürünlerini 1 liraya alıp 2 liraya satmıyoruz. Hizmet bedelimiz yüzde 11,34. Kesintilerden sonra kalan gelir oranı ise yüzde 8" dedi.

Yaş meyve sebze fiyatları haber yapılırken yanlış aktarıldığını söyleyen Ekinci, Antalya da fiyatı 1 lira olan dökme domatesi bazı alan basın mensuplarının 5 liralık salkım domatesi ekrana taşıdığını söyledi. Ekinci, "Bu kadar haksız kazanç elde etsek üretici gelmez. Biz günah keçisi değiliz. Sivri biber 2.80 lira. Kıl sivri biberin kilosu 7,5 TL. haber yapılırken aynı biberden bahsediliyormuş gibi yansıtılıyor. Toplum yanlış bilgilendiriliyor. Biz bu kadar hain değiliz. Çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz" diye konuştu.

ASIL SIKINTI MAYIS TA
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra yılbaşına kadar Rusya dan ürün talebi gelince fiyatların yükseldiğini ancak, yılbaşından sonra sıkıntının başladığını söyledi. Asıl sıkıntının nisan, mayıs aylarında başlayacağını söyleyen Demir, "Fiyatlar düşecek" dedi.

YÜZDE 34 LÜK ZAİYAT VAR
Antalya Tüccar Esnaf Dayanışma Derneği Başkanı Adem Özaydın, üreticiden çıkan bir ürünün tüketiciye ulaşıncaya kadar paketleme, nakliye, hamaliye gibi işlemler nedeniyle yaklaşık 1,5 lira masrafı olduğunu belirtirken, yaş meyve sebzede üreticiden market rafına kadar giden süreçte yaklaşık yüzde 34 lük zaiyat olduğunu vurguladı.10 yıldır ürün fiyatlarının değişmediğine dikkat çeken Özaydın, "10 yıldır elmayı aynı fiyattan alıyoruz. Üretici para kazanamıyor. Nerede enflasyonu yükseltmişiz? dedi.

İhracatçı İsmet Kerem, ise üreticinin sahipsiz olduğunu belirterek, komisyoncunun üreticiye destek olmaya çalıştığını söyledi.

Toptancı Hali Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, yaş meyve ve sebzede fiyatın nasıl belirlendiğini anlattı. Bir gün önce oluşmuş fiyatlara göre o gün ürünün azlığı ya da çokluğunun fiyatın belirlenmesinde etkili olduğunu belirten Doğan, arz ve talebe göre fiyatın tüccar ve komisyoncular tarafından belirlendiğini söyledi. Doğan, arz talebin dışında ihracat ve iklim şartları da fiyat ürünleri üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE 6 BASAMAKTAN GEÇİYOR
Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Abdullah Özçulcu, domatesin tüketicinin sofrasına ulaşana kadar 6 el değiştirdiğini belirtirken, halde ürün fiyatı belirlenirken üreticinin hiçbir etkisi olmadığını vurguladı. Özçulcu, "Domates üreticiden tüketiciye 6 basamaktan geçiyor. Bu aşamalarda fiyat kat be kat artıyor. Elinden geçiren kimse hemen satmıyor. Her biri paketleme, işçilik koymak zorunda. Vergiler, belediye giderleri, komisyonlar, KDV, SGK gibi giderler de var" şeklinde konuştu.

KAZANMIYORUZ

Durali Doğan ise 1988 den beri aktif üreticilik yaptığını, aynı zamanda komisyoncu, ihracatçı ve tedarikçi olduğunu belirterek, "Üretici mağduruz diyor, doğru. Tüketici pahalı alıyoruz diyor, doğru." dedi. Ancak tarım ürünlerinde yüksek fiyatın sorumlusunun komisyoncu, ihracatçı ve tedarikçi olmadığını savundu. Doğan, "Arada afaki karlar yok. O kadar paralar kazanılmıyor. Geçmişte bu işlerden çok iyi pazar kazandık. Artık o karlar yok. Bu haberler magazin değeri olan haberler. Bunlar vardır ama ticaretteki yeri yüzde 1-2 yi geçmez. Yüzde 95 reel ticaret." dedi.
 


Habere Ait Diğer Resimler