DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Nisan Mayıs 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 44.192.25.113
Şuan 11 kişi online
Bugün 69 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 174565
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hallerin durumu TRT 2’de tartışıldı - 12.04.2009

TRT 2’de yayınlanan ‘Profesyonel Bakış’ programına katılan ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan ve Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı hallerin sorunlarını tartıştılar

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan; Türkiye Meyve Sebze Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tavşan ve Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı TRT 2’de yayınlanan Profesyonel Bakış programına konuk oldu. Antalya Toptancı Hali’nden yapılan yayında hallerin durumu ve yaşanan sıkıntılar konuşuldu. TRT 2’de haftalık periyotlarda yayınlanan Profesyonel Bakış, bir ekonomik sektör programı. Programda her hafta bir sektör ele alınıyor, o sektör tanıtılıyor ve sektörün gelişmesi için neler yapılması gerektiği sektör temsilcileri tarafından anlatılıyor.

‘İşbirliği yapmalıyız’

Antalya Hali’ne ve komisyoncuların sıkıntılarına değinen ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, programda şunları söyledi, “Bizim çiftçiden ucuza alıp tüketiciye gidene kadar arada fahiş farklar kazanarak rahat bir şekilde sattığımızı düşünüyorlar. Bu çok yanlış bir düşünce. Antalya Hali komisyoncuları çiftçinin sera yapımında demir, plastik alımında; serayı yaptıktan sonra da içine dikeceği ürün konusunda çiftçiye fikir verir. Bugün Antalya halinde 144 tane komisyoncu var. Aşağı yukarı hepsinin 500 bin TL sermayeyle çalıştığını düşünürseniz piyasaya 75 milyon TL destek sunmaktadır. Haller olmazsa fiyat belirlemede sıkıntı olacağını biliyoruz. Üretici birlikleri olmalı. Üretici birlikleri sadece Avrupa için, sadece marketler için değil hepimiz için olmalı. Hepimiz sağlıklı ürünler yemeliyiz. Bugün %8 olan komisyonumuz %6’ya çekiliyor. Fakat %2 stopajdan KDV’den ve belediyelerin rüsumlarından hiçbir şekilde taviz verilmiyor. Komisyoncuların %14-15 para kazandığını düşünüyorlar. Herkes bunu yanlış biliyor. Biz bunun doğrusunu kamuoyuna aktarmalıyız. Antalya Ticaret Borsası olarak üretici, komisyoncu, marketçi ve ihracatçının işbirliği yapması gerektiğine inanıyoruz”.

Kayıt dışılık ve haller

Türkiye Sebze Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tavşan ise şöyle konuştu, “Mesleğimiz; bugün perakende sektörünün değişime uğraması sonucu organize zincir marketçiliğinin ve kayıt dışılığın en üst düzeye çıkmasıyla, yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. İmaj, çözülmesi gereken sorunlarımızdandır. Dünyada kendini iyi anlatabilen gruplar hayatiyetlerini devam ettirebilmekte, haklarını alabilmekte ve saygın duruma gelmektedirler. En önemli problemlerimiz, mesleğimizi kamuoyuna ve ilgililere yeterli derecede anlatamamamız, son derece yüksek oranlarda seyreden kayıt dışı ile mücadelemiz, fevkalade haksız rekabete maruz kalmamız bizleri ticari olarak zor duruma düşürüyor. Üreticimize faydamızı, tüketicimize hizmetimizi, devletin vergi sistemine katkımızı gereği gibi ifade edebilmeliyiz. Bunu gerçekleştirebilirsek kayıt dışılık asgariye düşebilir, toptancı haller modernize edilebilir, ürün standartları kalite ve sağlık şartları ile yerine getirilir, toptancı hallerinin üreticimiz ve tüketicimiz için sebze ve meyvenin toptan pazarlamasında vazgeçilmez olduğu ispat edilebilir. Bunun yanı sıra hallerin varlığı hem fiyat oluşumu hem de üründe kalite artırımı için çok önemli. Ayrıca hallerin idaresi özerk yapıya kavuşturulmalıdır”.