DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.174.233
Şuan 13 kişi online
Bugün 1070 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181912
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Biz Batı Akdenizliyiz - 31.12.2009

BAGEV Yönetimi’nin Isparta Valisi Öner’i ziyaretinde birlik ve beraberlik gösterisi yapıldı. BAGEV Başkanı Çandır, “Çalışmalarımızı Batı Akdenizlilik olgusu temelinde yürütüyoruz” dedi.

 

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu, Isparta Valisi Ali Haydar Öner’i ziyaret edip, 2009-2011 yılları eylem planını sundu. Antalya, Isparta ve Burdur’dan oda ve borsa başkan ve yöneticilerinin hazır bulunduğu ziyarette Vali Ali Haydar Öner, kuruluşu tamamlanan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile BAGEV ortak çalışma içinde olacağını söyledi.

“Sinerji yaratacak bir kuruluş”

Isparta Valisi Öner, BAGEV’in bölgenin potansiyelini harekete geçirerek sinerji yaratacak bir kuruluş olduğuna dikkat çekti. Vakfa her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Öner, “Umarız hemşerilerimizin beklentileri kalkınma süreci bakımından olumlu bir işbirliği süreci olur. Bu işbirliğine ilimizdeki yerel yönetim temsilcileri, belediyelerimiz, üniversitemiz, sivil ve mesleki toplum örgütleri, kamu kuruluşları olarak katkıda bulunmaya hazırız. Bunun hizmete artan katsayı ile yansımasını ümit ve temenni ediyoruz. Hizmetlerin de bu anlayışla yürüyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.   

 

Bölgesel hareket yasal zemine oturdu

BAGEV Başkanı Çandır, Bölgesel Kalkınma Ajansı’nın kuruluşu ile birlikte bölgesel hareketin yasal bir zemin bulduğuna dikkat çekti. BAGEV’in 2 yıllık eylem planı hazırladığına dikkat çeken Çandır, “Bölgesel Kalkınma Ajansı’nın kurulması çalışması ve faaliyetleri içindeydik, birinci hedeflerimizden biri buydu. Ajansın kurulması bizleri mutlu etti. Yasal zeminde bölgesel gelişme için birlikte hareket etme olanağı bulduk. Elbette bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da BAGEV olarak birlikte hareket etmenin, bölgesel gelişmenin içerisinde üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışacağız. Bugüne kadar tüm valiliklerimiz, sivil toplum örgütlerimizin desteğiyle geldiğimiz noktadan daha ileriye gitmek için çaba sarfedeceğiz” diye konuştu.

Batı akdenizlilik olgusu

BAGEV Başkanı Çandır, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı merkezinin Isparta olarak belirlenmesi konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı, “Biz Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı olarak yıllardan beri Antalya, Isparta, Burdur olarak değil Batı Akdenizlilik temeli üz erinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Onun için Isparta ya da Antalya’nı olmasını bizim için hiçbir farkı yok. Önemli olan bundan sonra yüksek kalitede, istihdama yönelik projelerin çıkmasıdır. Biz Batı Akdenizlilik olgusunu önemsiyoruz.”

 

“Ayrılık, gayrılık yok”

Vali Ali Haydar Öner de BAGEV Başkanı Çandır’ın olumlu yaklaşımından ötürü memnuniyetini ifade ederek “Merkez olarak herhangi bir il olabilirdi, değerlendirilmiştir. Bunun tartışılmasının yararı yoktur. Asıl olan Antalya’nın, Isparta’nın ve Burdur’un bugünkü konumundan daha ileriye taşınması ve gelişmişlik düzeyinde dengelenmenin yapılmasıdır. Ayrılık gayrilik söz konusu değildir. Mikro milliyetçilik bölge milliyetçiliğine, bölge milliyetçiliği Türk milliyetçiliğine zarar verir. Asıl olan herkesin üzerine düşeni yapması, gereken katkıyı esirgememesi ve sağduyuda birleşmesidir. Öncelikleri ve ihtiyaçları değil, kendi yerleşim yerimizi öne çıkaran mikro milliyetçilik ve popülist yaklaşımlarla hareket ettiğimiz taktirde ortak paydayı elde edemeyiz, paylaşacağımız çöreği büyütemeyiz, kalkınmışlık sürecine katkıda bulunamayız. Bölgesel Kalkınma Ajansı ve BAGEV olarak bu anlayışı yeni yaklaşımlarla ve kamu yararına hizmet gerekleri doğrultusunda değiştirmemiz erekir. Aynı anlayış bölge açısından maksimum yararı sağlayacak anlayıştır. Buna bütün arkadaşlarımızın katkıda bulunacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

“Kalkınma Ajansı, umut olsun”

Belediye Başkan Vekili Seyfettin Kalem ise konuşmasında Kalkınma Ajansı´nın bölge insanına umut olmasını temenni etti. Kalem, Kalkınma Ajansı´nın çalışmaları sayesinde Isparta ve Burdur’un özlediği Antalya’nın arka bahçesi olma hedefine ulaşması gerektiğini söyledi.

 

“BAGEV birliktelik ruhunun temellerini attı”

BAGEV Yönetim Kurulu Isparta programının ardında  Burdur’a geçerek burada da bir dizi ziyarette bulundu. Burdur Valisi İbrahim Özçimen BAGEV yönetimini ağırlarken, kalkınma ajansının kurulmuş olmasını büyük bir heyecanla karşıladıklarını belirtti, “BAGEV kalkınma ajansının kurulması öncesinde hazırlık işilevi gören birçok çalışmayı bugüne kadar yaptı. Bundan sonraki süreçte de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın hızla işlerlik kazanmasında çok önemli rol üstleneceğine inanıyorum. BAGEV, kalkınma ajansı kapsamındaki bölgede birliktelik ruhunun temellerini atan bir oluşum. Dolayısıyla gelecekte de BAGEV’in büyük katkıları olacaktır.” BAGEV Yönetim Kurulu vilayet ziyaretinin ardından Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Profesör Gökay Yıldız’ı da ziyaret etti.