DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.134.181
Şuan 14 kişi online
Bugün 1062 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181910
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Yeni Hal Yasa Taslağı ATB´de tartışıldı - 11.09.2009

Antalya Ticaret Borsası´nın organize ettiği, ´´Yeni Hal Yasası´na Doğru´´ konulu forum Borsa´da düzenlendi. Foruma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Çoşkunçelebi, Akdeniz Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, TÜSEMKOM Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Antalya Hal Daire Başkanlığı Şube Müdürü Rıza Uysal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Hamdi Güneş, Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı konuşmacı olarak katıldı.
Forumda konuşan TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan, Toptancı Hallerin komisyoncuların değil, üreticilerin yeri olduğunu söyledi. Yeni Toptancı Hal Yasası tartışmalarının arttığına dikkati çeken Tavşan, yeni yasa yerine öncelikle Türkiye´de tarımdaki üretim yapısının gözden geçirilmesini istedi. Üretimde pazarlamayı değil, planlamanın tartışılması gerektiğini ifade eden Tavşan, şöyle devam etti:
 
Tavşan´ın itirazları
´´Türkiye´de tarım sektörünün yüzde 70´i kayıt dışı. Tarımı kayıt altına alınması gerekir. Büyük marketler üreticiyi ele geçirmeye çalışıyor. Yeni Hal Yasası bu haliyle geçerse, yasalaşırsa sağlıklı olmaz. Üreticiyi de tüketiciyi de zor durumda bırakacak. Zaten toptancı hallerin elle tutulacak yeri yok. Yeni Toptancı Yasası ne üreticiye, ne tüketiciye yarayacak. Bu uluslararası marketlere yarayacak.´´
´Haller ikiye ayrılmalı´
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı da, toptancı hallerinin tüketici ve üretici olarak ayrılması gerektiğini belirtti. Toptancı hallerin desteklenmesi gerektiğini anlatan Satıcı, dünyanın hiç bir yerinde belediyelerin toptancı hallerinden rüsum almadığını kaydetti. Satıcı, ´´Toptancı halleri belediyelerin gelir kapısı olmaktan çıkarılmalı. Yeni yasada Toptancı Halleri´nden rüsum alınmaması yer almalı. Radikal bir değişiklik yapılarak toptancı hallerinden rüsum alınmasın´´ dedi.
 
´Örgütlenme sorunu çözülmeli´
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan, Hal Yasası´nın değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi konusunda yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışıldığını anımsattı. Her kesimin Hal Yasası´ndan şikayet ettiğini iddia eden Özkan, Yeni Hal Yasası´nın tek bir sektöre ağırlıklı olarak çıkması halinde bunun yürümeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Özkan, ´´Avrupa´da rekabet edebileceğimiz tek sektör yaş meyve sebze sektörü. Tarım sektörünün sorunlarının çözümü örgütlenme sorunlarının çözümünden geçer. Örgütlenme sorunu çözülmeden tarım sektörünün sorunları da çözülmez´´ dedi.
Yakın haller sorunu
Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Yeni Hal Yasası´nın gıda güvenliği, izlenebilirlik, kalite ve standardizasyon konularında yenilikler getirdiğini, bunun da hem üretici, hem de tüketici açısından olumlu olduğunu söyledi. Antalya´nın Yeni Hal Yasası´na kalite ve standardizasyon açısından hazır olduğunu ifade eden Erçin, şöyle konuştu; ´´Antalya´da toplam 25 hal var. Toptancı hallerin altyapılarında sıkıntılar var. Birbirine 50 metre mesafede haller bulunuyor. Bu tür hallerin sorunları çözülmez. İç piyasada kalite ve standardizasyon denetimi konusunda açıklık yok. Rezidü tahlili yaptıracak üreticilerden yüzde 50 indirimli rüsum alınacak. İç piyasada da kalite ve standardizasyon denetimlerinde gıdaların nakli soğuk zincir yapılması gerekir.´´
 
´Yasanın iyi ve kötü yönleri var´
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyesi ve ihracatçı Hamdi Güneş de, konuşmasında yeni Toptancı Hal Yasası´nın iyi ve kötü tarafları olduğunu belirterek, bunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yeni yasanın tüm sektör paydaşlarını memnun edecek şekilde yapılmasını isteyen Güneş, ´´Toptancı hallerin kapanmasını istemiyoruz. Yeni Hal Yasası çağın gereklerine uygun, tüketicinin taleplerine hizmet etmek zorundadır´´ dedi.
 
Çiftçi kayıt sistemi
Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Daire Başkanı Rıza Uysal, Yeni Toptancı Hal Yasası´na çiftçi kayıt sisteminin eklenmesini, iyi tarım uygulamaları metotlarının yer almasını ve zirai ilaç kullanımı ve markalaşma konusunda düzenleme yapılmasını istedi. Uysal, yeni Toptancı Hal Yasası ile belediyelerin rüsum gelirlerinin azalacağını öne sürdü.