DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.38.39
Şuan 40 kişi online
Bugün 638 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181174
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hububat Çalışma Grubu kuruldu; ilk toplantı Boztepe Köyü’nde yapıldı - 4.10.2009

Türkiye´de ilk defa üretici ile pazarı buluşturan hububat çalışma grubu Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde kuruldu. Hububat çalışma grubu ilk çiftçi toplantısını Boztepe Köyü’nde yaptı. Bu yıl boztepe köyünde 150.000 m² de tekniğine uygun buğday üretimi yapılacak.

Daha önce Hububat Danışma Kurulu’nu kurmak için bir araya gelen taraflar, yasal nedenlerden dolayı  16 Eylül 2009 tarihinde Hububat Çalışma Grubu kurma kararı aldı. Hububat Çalışma Grubu’nun başkanlığına Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu getirilirken; teknik sorumlu olarak da Batem Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Mustafa Soysal görevlendirildi. Üyeler ise şu isimlerden oluşuyor: Salih Toros, Antalya Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü; Mustafa Soysal, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı; Mevlüt Aksöz, TİGEM Müdürü; Mehmet Altınbaş Hediye Un Yönetim Kurulu Başkanı; Sertan Coşkun, Tasaco Tarım A.Ş.; Ümit Balcı, Üretici

Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu, Hububat Çalışma Grubu’nun kuruluş amaçlarını ve hedeflerini şu şekilde açıkladı: ” Amacımız, düşük girdi maliyetleriyle kaliteli buğday üretiminin nasıl yapılacağını çiftçilerimize öğretmek ve böylece Antalya’da buğday üreten çiftçilerin para kazanmalarını sağlamaktır. Öncelikle bölgemizdeki sanayinin ihtiyacı olan buğdayı üretmek; çiftçilerimizin bu üretimi bırakmamalarını sağlamak, hububat üretiminde görev alan tarafları bir araya getirerek sorunlara ortak çözümler getirmek ana hedefimiz. En önemlisi de bu grubun başarılı çalışmalar yaparak ülkemize örnek bir model olmasıdır.” Köseoğlu, bu yıl Aksu İlçesi’ne bağlı Boztepe Köyü’nü uygulama köyü seçtiklerini belirterek;” Bu yıl 150.000 m² de bölgeye adapte olmuş çeşitler, tekniğine uygun olarak ekilecektir. Elde edilen ürünlere de un fabrikası farklı fiyatlarla alım garantisi verecek. Bu şekilde çiftçilerin kaliteli buğday üretimi teşvik edilecek” dedi.

İlk toplantı Boztepe Köyü’nde

Hububat Çalışma Grubu, Aksu İlçesi’ne bağlı Boztepe Köyü’nü uygulama köyü olarak seçti. Ekim sezonunun yaklaştığı şu günlerde çalışma grubu üyeleri Boztepeli çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilere hem Hububat Çalışma Grubu’nun tanıtımı yapıldı; hem de bu yıl ekimi yapılacak çeşitler hakkında ve yetiştirme teknikleri hakkında bilgi verildi. Hububat Çalışma Grubu Teknik Sorumlusu Mustafa Soysal Boztepe Köyü’nde 2009 – 2010 buğday üretim sezonunda yapılacak çalışmalar hakkında şunları söyledi “Boztepe Köyü’nde 50’şer dekarda, 3 çiftçimizle beraber yörede ekilen mevcut çeşitlerin tekniğine uygun ekimleri yapılacak. Toprak hazırlığından hasada kadar olan tüm süreçte yaptığımız uygulamaları çiftçilerimizle paylaşacağız. Bu alanlarda sertifikalı tohum kullanılacak ve toprak analizi yaptırılarak uygun gübreleme yapacağız. Süne mücadelesi döneminde yetkililerle bir araya gelerek gerekli uygulamaları yapacağız” dedi.
Toplantıda Batem Bitki Besleme Bölüm Başkanı Nuri Arı, Boztepe Köyü’ndeki toprak analizlerine uygun gübreleme programı hazırlayacaklarını, bunun da üretim maliyetlerine olumlu yansıyacağını söyledi. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Aksu İlçe Tarım Müdürü Cevdet Metin de, böyle bir projenin kendi ilçesinde yapılmasından dolayı memnun olduğunu, kendilerine düşen her noktada görev almaya hazır olduklarını bildirdi.