DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Nisan Mayıs 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 44.192.25.113
Şuan 57 kişi online
Bugün 90 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 174567
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hisarcıklıoğlu’nun Büyük Başarısı; Avrupa İş Dünyasının 1’inci Başkan Yardımcısı Oldu - 19.10.2009

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 19 milyon işletmeyi ve 22 trilyon dolarlık ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) seçimlerinde Başkanlık Divanı’na ve 1’inci Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Eurochambres tarihinde ilk kez ‘AB üyesi olmayan bir ülkenin temsilcisi’ bu koltuğa oturacak.
Türkiye’de yaklaşık 1.3 milyon işletmeyi temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa’daki 2 bin Oda, 19 milyon işletme ve 22 trilyon dolarlık bir ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (Eurochambres) Başkanlık Divanına ve 1’inci Başkan Yardımcılığına seçildi. 2001’de TOBB Başkanı olduğu andan itibaren Eurochambres’ın zirvesine çıkmak için çalışmaya başlayan ve önceki gün sonuçlanan seçimden önce 22 ülkeyi kapsayan propaganda çalışması başlatan Hisarcıklıoğlu Eurochambres tarihinde ilk kez ‘AB üyesi olmayan bir ülkenin temsilcisi’ olarak bu koltuklara oturacak.

Hisarcıklıoğlu, “Yönetim Kurulunda 6 yıldır varız ama başkanlık divanı ve başkan yardımcılığı mümkün olmuyordu. Bunun için çok çalıştık, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Avusturya, Fransa ve Almanya’yı ikna ettik. Eurochambres’da mevzuat değişti ve ilk kez AB üyesi olmayan bir ülkeden bu koltuğa bir işadamı oturuyor. Bu başarı tabii ki ülkemizin başarısıdır. Kayserililere has bazı özelliklerimiz de tabii ki etkili olmuştur” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 45 ülkenin ulusal odalar birliklerinin üye olduğu Eurochambres seçimlerinde oy kullanan 40 ülkeden 35’ini desteğiyle kullanılan 88 oyun 76’sını almayı başardı.

Hisarcıklıoğlu, “İlk turda 1’inci Başkan Yardımcısı olmak için 61 oy gerekliydi. Bunu aştık. Bize oy vermeyenler sadece rekabetten dolayı veremediler. Çünkü AB üyesi olmayan 5 ülke de kendi adaylarını Başkan Yardımcısı yapmak istediler. Aslında üç tane başkan yardımcısı seçilecekti, iki tane seçilebildi. Çünkü üçüncüsü için yeterli oy da çıkmadı. İkinci Başkan Yardımcısı 56 oy alan Lüksemburg oldu” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Eurochambres’ın Başkanlık Divanı ve Başkan Yardımcılığı konumunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “Bir kere Avrupa Birliği’nin ekonomi politikalarının konuşulduğu yer burası. Şimdi bu nokta da biz de varız. Hem Türk işadamları hem de ülkemiz adına görüşlerimizi dile getireceğiz” dedi. Hisarcıklıoğlu, seçim sürecinde nasıl çalıştıklarını da şöyle özetledi: “Seçim sürecinde 22 ülkeye gidip, ilgili başkanlarla görüşmüşüm. Bazen başbakanlarla, devlet başkanlarıyla da görüştüm. 1 günde 4 ülke ziyaret ettiğim de oldu. Her gittiğimiz yerde Türk işadamlarımızla da buluştuk ve sorunlarını dinledik.”

TOBB Başkanı, Eurochambres seçimlerinde Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da tam desteğini gördüğünü belirterek, “Her gittiğim yerde büyükelçilerimizin de seçim sürecinde görüşmeler yaptığını söylediler. Bu da çok önemli. Tüm Dışişleri camiamıza şükran borçluyum” diye konuştu.

Yeni Eurochambres Başkanı Barberis Türkiye’yi seviyor

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Eurochambres’ta başkanlığa seçilen Torinolu eski FIAT CEO’su Alessandro Barberis ile de çok iyi dost olduklarını söyledi ve “Kendisi zaten Fiat’taki görevi döneminde Türkiye’yi yakından tanımış sevmiş bir işadamı. Bu da bizim için büyük avantaj olacak” dedi.

Eurochambres üyesi 19 milyon işletme 120 milyon kişiye istihdam sağlıyor

* Eurochambres 1958’de kuruldu. 27’si AB üyesi 45 ülkeden 2 bin yerel odayı tek çatı altında topluyor.

* Türkiye birliğe 1963’te üye oldu.

* Üye odalar bünyesinde yüzde 90’ı KOBİ olmak üzere 19 milyon civarında işletme bulunuyor.

* Eurochambres üyeleri 120 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

* Birlik, 22 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğü temsil ediyor ve bu rakam dünya ekonomisinin yüzde 37’si anlamına geliyor.

* Birliğin Başkanlık Divanı; Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Polonya, Türkiye, Macaristan, Lüksemburg ve Avusturya’dan oluşuyor. Başkanlık Divanı ana politika ve stratejilerin belirlendiği organ.