DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.134.191
Şuan 32 kişi online
Bugün 645 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181178
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hububat Çalışma Grubu sektör firmalarını ziyaret ediyor - 29.01.2010

Hububat Çalışma Grubu, sektörün önde gelen firma ve kuruluşlarını ziyaret programı çerçevesinde Tasaco Tarım firmasını ziyaret etti. Çalışma Grubu üyeleri 2010 yılının Ocak ayı toplantısını da Tasaco Tarım firmasının Antalya Organzie Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu, Hediye Un Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altunbaş, Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü Salih Toros, TİGEM Boztepe Tarım İşletmesi Bitki Üretim Şefi Süleyman Ferşat Yücel, BATEM Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Mustafa Soysal ile Tasaco Tarım Pazarlama Müdürü Sertan Coşkun katıldı.

 

Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu toplantıda, tarımda girdi maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çekti ve şunları söyledi, “Özellikle gübre ve mazot giderleri çok yüksek maliyetler. Devlet bazı destekler veriyor ama bunlara verilen desetekler, çeşitli yapısal sorunlar nedeniyle hedefine ulaşmıyor. Dolayısıyla başka bir çözüm bulmak gerekiyor. Girdiler üzerindeki KDV oranının düşürülmesini öneriyoruz. Şu anda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e düşürülürse, muazzam bir teşvik olur. Üretim artar. Yetiştiricilik anlamında da çiftçi masraftan bu kadar kaçınmayacaktır; yani ürün kalitesi de artacaktır.”

 

Hediye Un Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altunbaş ise, sünenin buğdayın verim ve kalitesini düşürdüğünü belirterek, “Süne en büyük problemdir. Topyekün mücadele etmek gerekiyor. Bundan dolayı ekmeklik un bulmakta zorlanıyoruz. Bölgede kaliteli buğday bulamadığımız için başka bölgelerden temin etmek zorunda kalıyoruz.”
Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü Salih Toros da, üreticilerin kayıt altına girmekten çekindiğini kaydederek, “Öncelikle üretici aidat ödemek istemiyor, yada kayıt olursam vergi ödemek zorunda kalırım diye kayıt altına girmek istemiyor. Çiftçiyi kayıt altına girmeye teşvik edecek yöntemler geliştirmeliyiz. Kayıt olmayınca kontrol etmek de imkansızlaşıyor. Bakın süne en önemli problem diyoruz; geçen yıl 39 bin dekarda süne mücadelesi için çağrı yapmışız; katılım yapılan alanın ölçüsü 29 dekar. Binde bir bile değil. Süneyle nasıl başedelim?”

TİGEM Boztepe Tarım İşletmesi Bitki Üretim Şefi Süleyman Ferşat Yücel, sektörde sertifikalı tohum konusuna önem vermek gerektiğini söyledi, “İkinci el dediğimiz tohumluk satışları söz konusu. Üretici fiyat farkı nedeniyle sertifikalı tohumdan imtina ediyor ama TİGEM, tohumluk piyasasını dengeleyen, fiyatları kontrol altında tutan bir kurumdur. TİGEM’in satış yapamadığı dönemlerde tohumluk fiyatları 1200 Liraya kadar çıkabiliyor. Üretici malesef, fiyatlara bakarken elde edeceği kalite ve verimi hesap etmiyor.”

 

BATEM Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Mustafa Soysal da, deneme parsellerinde de görüldüğü gibi toprak hazırlığını gereği gibi yapmanın ve tohum yataklarını sağlıklı şekilde oluşturmanın çok önemli olduğunu kaydetti, “Özellikle sahil şeridinde taban suyu problemi olduğu için buna dikkat etmek lazım. Tohum toprakla bütünleşemezse homojen çıkış gerçekleşmiyor. Bu da parçalı bir tarla görüntüsü veriyor; verim düşüyor. Taban suyu olduğu için yama da yapamıyorsunuz. Onun için herşeyden önce düzgün bir toprak hazırlığı yapıp, tohum yataklarını gerektiğği gibi hazırlamak şarttır.”

 

Toplantının ardından Tasaco Tarım Pazarlama Müdürü Sertan Coşkun, Hububat Çalışma Grubu üyelerine fabrikayı gezdirerek, gübre üretimi hakkında çeşitli bilgiler verdi.