DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.215.79.116
Şuan 25 kişi online
Bugün 206 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 152400
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

‘Kampüsten İşe Projesi’ forum toplantıları II: “Gelecek modern meyvecilikte” - 16.02.2010

‘Kampüsten İşe Projesi’ kapsamında planlanan forum toplantılarının ikincisi Akdeniz Üniversitesi’nde yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya, Ziraat Fakültesi öğrencilerine sektörde geleceğin modern meyvecilikte olduğunu anlatarak, öğrencilerden kendilerini bu konuda geliştirmelerini istedi.

Antalya Ticaret Borsası’nın yürüttüğü, Dünya Bankası’nın desteklediği ‘Kampüsten İşe Projesi’ kapsamında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri sektör temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin bölüm seçmelerine yardımcı olmayı ve çalışacakları sektörü daha yakından tanımalarını amaçlayan proje doğrultusunda Elma Tarım Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya, öğrencilere modern meyvecilik konusunda bilgiler verdi. Türkiye’nin üretimde dünya sıralamasında öne çıktığını ancak ihracatta geri sıralara düştüğünü kaydeden Abdullah Kankaya, “Biz elma üretiminde dünya üçüncüsüyüz, kirazda dünya birincisiyiz, şeftalide dünya yedincisiyiz, kayısıda açık ara dünya birincisiyiz. Biz 500 bin ton üretiyorsak en yakın rakibimiz 350 bin ton üretiyor. Fındık buna keza. Yani biz meyvecilik yönünden dünyada çok önemli bir yerdeyiz üretim açısından. Ama pazarlamaya geldiğimiz zaman birkaç ürün hariç; örneğin kayısıda Malatya sadece kuru kayısı ihraç ederek para kazanıyor. Ama kayısı ihracatında biz yokuz. Elmada 2,5 milyon tonla dünyada üçüncüyüz ama ihracatımız 20-30 bin ton. Yani yüzde biri gibi küçük bir pay. Bunun sebebi ne? Demek ki biz dünya pazarlarının istediği çeşitleri üretemiyoruz” diye konuştu.


Bölgede çalışan ziraat mühendisi sayısının fazla olduğunu belirten Abdullah Kankaya, özellikle tarım sektörünün iyi durumda olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra sektörde geleceğin meyvecilikte olduğuna işaret eden Kankaya, ziraat mühendisi adaylarına “Ülkemiz artık modern meyveciliğe geçiyor ve sektör artık el değiştiriyor. Gelecek modern meyvecilikte. Yağmur, çamur, güneş demeden çalışın ve kendinizi geliştirin ki bunun da karşılığını alasınız. Sizler de modern meyveciliğe cevap verebilmek adına kendinizi yetiştirin. Okulunuzun bitmesini beklemek zorunda değilsiniz. Şimdiden sektöre adımınızı atın, ders geçmek için değil kendinizi geliştirmek adına çalışın”  diye seslendi.