DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.175.136
Şuan 63 kişi online
Bugün 634 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181173
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

“Tarımda küçük işletme kalmasın”, Projenin ikinci etabı Burdur’da başlıyor - 26.02.2010

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı BAGEV’in hazırladığı, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi tarafından desteklenen Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları Burdur bilgilendirme toplantısı Burdur Ticaret Borsası’nda yapıldı.

Tarımsal üretim ve ticarette yerel kalkınmalara destek vermek ve bölgesel işbirliğini geliştirmek amacıyla Batı Akdeniz Sohbetleri başlığı altında ‘Tarımda Küçük İşletme Kalmasın" sloganıyla yola çıkılan projenin ikinci etabı, Burdur’daki bilgilendirme toplantısıyla başladı.

Proje kapsamında düzenlenen basın toplantısına Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Tarım İl Müdürü Kadir Güven, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, Burdur merkez ve ilçelerdeki Ziraat Bankası şubelerinin müdürleri ile BTB ve BTSO’dan meclis ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.


Burdur’da proje kapsamında 4 ayrı panel düzenleneceğini kaydeden BTB Başkanı Baki Varol, projeyi desteklediğini belirterek, “Burdur merkez ile Bucak, Yeşilova ve Çavdır ilçelerimizde düzenlenecek toplantılarda yatırımlar, pazar piyasaları ve finansman konularında üreticilerimiz bilgilendirecek. Artık ‘Küçük olsun benim olsun değil büyük olsun bizim olsun’ düşencesiyle hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, “Bu proje ile sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmekte olan Ziraat Bankası’nın tarım sektörüne kuruluş misyonu olan çiftçi desteği; devletin sağlamakta olduğu sübvansiyon ve uygun kredi koşullarını sizlerle yakinen paylaşmak ve sizin de öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla sunabileceğimiz bir platform oluşturmak istiyoruz. Isparta toplantlarını çok geniş katılımlarla gerçekleştirdik. Burdur’dan da bunu bekliyoruz. Burdur ve çevresinde çiftçilik faaliyetleri sürdüren özellikle küçük işletmelerin birleşmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Projenin temel amacının, tarım işletmelerinin ölçek ekonomisine dönüşümünü hızlandırmak, zor koşullar altında gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlerden elde edilen geliri arttırmak ve küçük ölçekli işletmelerin sürdürülebilir işletme ölçeklerine kavuşmasını sağlamak olduğuna değinen

BAGEV Başkanı Ali Çandır da, “Vermek istediğimiz mesaj, birleşerek büyüme yoluyla, daha kolay kredilendirilebilir işletmeler oluşturulması gerektiğidir. Bu model aynı zamanda dünyanın en pahalı girdi maliyetleriyle çalışmak durumunda olan tarım sektörümüzde, girdi maliyetlerini en aza indirmenin de yegane yolu olarak görülmelidir” dedi.

Burdur’un, başta hayvancılık olmak üzere tarımsal faaliyetler konusunda, önemli bir üretim merkezi olduğunu aktaran BAGEV Başkanı Çandır sözlerini, “Burdur’un belki bütün Türkiye ölçeğinde ayırıcı bir özelliği de; kooperatifçilik konusunda edinmiş olduğu tecrübedir. Burdurlu üreticilerimizin geleneğinde örgütlenme ve birlikte hareket etme anlayışının nispeten yaygın olduğunu biliyoruz. Dal olup kırılacağımıza deste olup ayakta kalalım. Birlikten kuvvet doğar, birleşelim maliyetleri düşürelim ve kaliteyi yükseltelim” diye sürdürdü.

‘Tarımda Küçük İşletme Kalmasın’ sloganıyla yola çıkılan projede Isparta’da yapılan 4 panelin ardından Burdur ayağının ilk toplantısı 9 Mart’ta BTSO Toplantı Salonu’nda yapılacak. 15’er gün ara ile sırasıyla Çavdır, Yeşilova ve Bucak’ta paneller düzenlenecek. Proje, Antalya ve ilçelerinde gerçekleştirilecek 8 ayrı toplanıyla tamamlanmış olacak.