Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.235.25.169
Şuan 16 kişi online
Bugün 628 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 147277
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

FAİR PLAY RUHU ZEYTİNPARK’TA YAŞIYOR
Çocuklara futbolda hoşgörüyü kazandırmak amacıyla, fair play kuralları ile oynanan Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası, Zeytinpark’ta başladı. 130 takımın yarıştığı Turnuvada, kazanan “hoşgörü” oldu. Zeytinpark, Antalya Valiliği Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (LİDOSK) işbirliğinde düzenlenen Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası Zeytinpark’ta başladı. Müsabakalar, minikler, küçükler, yıldızlar, gençler kategorisinde düzenleniyor. İlk gün, 130 takımın yarıştığı turnuvada yüzlerce öğrenci, futbol aracılığıyla hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, mütevazi ve anlayışlı olmayı öğrendi. Zeytinpark’ta kurulan 10x15 metrelik alanında 3`er kişilik takımların oynadığı Sokak Futbolunda her maç 3 dakika sürdü. Maça 6`şar fair play puanına sahip olarak başlayan takımlar, oyuna el sıkışarak başladı, oyun biterken de el sıkışarak ayrıldı. Oyunculardan birisi el sıkışmayan takımın fair play puanı düştü. Oyunda hata yapan oyuncuya hakem düdük çalarak uyarınca takımın 2 puanı silinirken, hatayı kendisi fark edip hakem düdük çalmadan rakipten özür dileyen takıma 1 fair play puanı verildi. Turnuvaya katılan Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan, başlangıç vuruşunu yaparken, “Barış ve hoşgörü temel değerler. Çocuklarımızın bu değerlerle yetişmesini temenni ediyorum. Turnuvanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kan, turnuvaya katılan çocuklarla sohbet etti. TÜRKİYE’DE İLK Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ta düzenlenen Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası’na yoğun katılım olduğunu belirterek, “Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kuralları ile oynanan futbol turnuvasını Türkiye’de ilk kez Antalya’da gerçekleştirdik. Futbol aracılığıyla toplumsal barışa katkı sunma hedefindeyiz. Hoşgörü gibi kavramlar çocukluk döneminde benimsenirse daha kalıcı oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. KAZANAN HOŞGÖRÜ Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği etkinlik sorumlusu Osman Pişirici, 130 takımın Zeytinpark ev sahipliğinde hoşgörü için yarıştığını belirterek, “Bu turnuvanın kazanını hoşgörü ve barış olacak” dedi. 20 Mayıs Pazar günü final maçı ile turnuvanın tamamlanacağını bildiren Pişirici, futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörüyü artırmayı hedeflediklerini anlattı.  

Detaylar...

ANTALYA TİCARET BORSASI BAŞKANI YENİDEN ÇANDIR
Antalya Ticaret Borsası, organ seçimlerinin ikinci aşaması olan yönetim kurulu, disiplin kurulu ve TOBB delegeliği seçimi için sandık başına gitti. ATB’nin iki dönemdir başkanlığını yürüten Ali Çandır, yeniden yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılan seçimde, Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yönetim kurulu, disiplin kurulu ve TOBB delegeliği için 3 sandık kuruldu. 2 Nisan Pazartesi günü meclise seçilen 19 üye “hayırlı olsun” dileğinde bulunarak oy kullandı. Ali Çandır ATB Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Halil Bülbül, Süleyman Ersan, Hüseyin Simav ve Cüneyt Doğan yönetim kurulu asil üyesi olarak seçildi. Yönetim kurulu yedek üyeliğine Murat Köseoğlu, Selçuk Çelebi, Abdullah İnan, Sedat Ekici seçildi. Sandıktan Hüseyin Simav, Ragıp Gök, Hakkı Ergin Civan, Nuri Büyükselçuk TOBB genel kurul delegesi olarak çıkarken, TOBB genel kurul yedek delegeliğine Selçuk Çelebi, Sedat Ekici, Muzaffer Aydoğan, Tuncay Özden seçildi. Antalya Ticaret Borsası Disiplin Kurulu asil üyeliğine Burak Gönen, Nurettin Babaoğlu, Hasan Turul Gençer, Nuri Cengiz, Mehmet Ali Can, Mehmetcan Çalık seçilirken, disiplin kurulu yedek üyeliklerine sandıktan Rasim bülbül, Mustafa Çetin, Erhan Büyükkasap, Ömer Gündeşlioğlu, Halil Emrah Doğan, Mehmet Ali Ersan çıktı. DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, organ seçimlerinin ikinci etabını tamamladıklarını belirterek, “Üyelerimizin seçtiği meclis üyelerimiz bugünkü seçimde yönetim kurulumuza 4 yıllığına görev verdi, ayrıca disiplin kurulu ve TOBB delegelerimiz belirlendi. Ben üyelerimize, meclis üyelerimize bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Bundan sonra daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Borsa Başkanı Ali Çandır, “Fark yaratıcı çalışmalarımızla gerek ülkemiz, gerek kentimiz, gerek tarım sektörümüz için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim daha fazla çalışmaya, daha çok üretmeye ihtiyacımız var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde iş dünyamız için üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.  

Detaylar...

ÇOCUKLAR FUTBOLDA HOŞGÖRÜYÜ ZEYTİNPARK’TA ÖĞRENECEK
Zeytinpark, Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kuralları ile oynanan Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası’na ev sahipliği yapacak. Zeytinpark, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (LİDOSK) tarafından imzalanan Hoşgörü İçin Sokak Futbolu protokolü hayat buluyor. Futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, centilmenlik, mütevazilik ve anlayışlı olmak gibi değerleri geliştirmek amacıyla düzenlenen Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası, 9 Nisan Pazartesi günü ilk maç ile Zeytinpark’ta başlayacak. Antalya Valiliği’nin desteğiyle düzenlenen Turnuva, 20 Mayıs Pazar günü final maçı ve ödül töreni ile son bulacak. Müsabakalar, minikler, küçükler, yıldızlar, gençler kategorisinde düzenlenecek. FUTBOL HOŞGÖRÜ ORTAMINDA OYNANACAK Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, sporun gençlerin gelişimi üzerindeki etkisine dikkat çekerken, gençlerin yoğun ilgi gösterdiği futbolun hoşgörü ortamında yapılması gerektiğini kaydetti. Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ın sokak futbolu turnuvasına ev sahipliği yapacağını belirten Çandır, “Zeytinpark çocukların etkinlik merkezi haline geliyor. Sokak futbolu ile çocuklar hoşgörü ve paylaşımı Zeytinpark’ta öğrenecek” dedi. 2014 yılından beri Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kurulları ile oynanan futbol turnuvasına öncülük ettiklerini kaydeden Ali Çandır, turnuvada futbol aracılığıyla toplumsal barışa katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği etkinlik sorumlusu Osman Pişirici, futbolun dünyanın en çok oynanan oyunu olduğunu belirterek, futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörüyü artırmayı hedeflediklerini anlattı. Pişirici, turnuvaya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. CENTİLMEN OLAN KAZANACAK Sokak futbolu 10x15 metrelik özel bir oyun alanında 3`er kişilik takımlarla oynanıyor. Her maç 3 dakika sürüyor. Her takım birbiriyle karşılaşıyor. Takımlar maça 6`şar fair play puanına sahip olarak başlıyor. Oyunda başlangıçta ve bitişte el sıkışmak zorunlu. Eğer oyunculardan birisi el sıkışmaz ise takımının fair play puanları bir azalıyor. Oyun içerisinde hakemin herhangi bir takım aleyhine düdük çalması halinde o takımın 2 puanı siliniyor. Ancak oyuncu yaptığı hatayı kendisi fark edip hakem düdük çalmadan rakipten özür dilerse o zaman 1 fair play puanı düşüyor. Böylelikle oyunda esas olan centilmenlik, rakibe saygı ve hoşgörü davranışları ön plana çıkıyor. Kazanan fair play davranışlarını en çok gösteren takım olduğu için oyun esnasında güzel davranışlar pekişiyor ve dostluklar artıyor. Müsabaka skoru fair play puanlarının eşitliği durumunda devreye giriyor ve sportif başarısı daha iyi olan takım o zaman kazanıyor.  

Detaylar...

İZCİLER İLK KAMP DENEYİMİNİ ZEYTİNPARK’TA YAŞADI
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark, çocukların ilk kamp deneyimlerini yaşadığı merkez haline geldi. TED Antalya Koleji Böğürtlen İzcileri, ilk kamp etkinliğini Zeytinpark’ta gerçekleştirdi. Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde kente kazandırılan Zeytinpark, düzenlediği etkinliklerle yediden yetmişe herkesi doğayla buluşturuyor. Doğa yürüyüşleri, yoga, kamp etkinlikleri, doğada iletişim eğitimi, doğa akademisi ve ekoloji eğitimleri düzenleyen Zeytinpark, şehrin gürültüsünden uzak bir alanda kaliteli zaman geçirme fırsatı sunuyor. DOĞADA HEM EĞİTİM HEM EĞLENCE Zeytinpark’ta ilk kamp etkinliğini gerçekleştiren TED Antalya Koleji Böğürtlen İzcileri, kamp alanının kurulması, malzeme teknik bilgisi ve mıntıka temizliği gibi konularda deneyim kazandı. Liderlerinin eşliğinde bahar çiçekleri arasında sabah yürüyüşü yapan izciler, bayrak töreni sırasında doğayla ilgili görüşlerini paylaştı. Akşam kamp ateşi etrafında şarkılar söyleyerek eğlenen izciler, yıldızların altında ve çadırda uyuma deneyimini ilk defa yaşamış oldu. İki gün boyunca, izcilik bilgilerini deneyimleyip spor yapan ve sağlıklı yiyeceklerle beslenen çocuklar, bir sonraki kampta tekrar Zeytinpark’ta buluşma dileğiyle alandan ayrıldı. DOĞA İLE BULUŞMANIN ADRESİ OLDU Antalya Ticaret Borsası, Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ın kentin yaşam merkezi haline geldiğini söyledi. Kent merkezinde olmasına karşın doğa ile buluşmak isteyenlerin adresi haline gelen Zeytinpark’ın özellikle çocuklar için müthiş fırsatlar sunduğunu kaydeden Çandır, “Zeytinpark’ı Antalya ile buluşturacağız diye yola çıktık. Bu yolda önemli yol kat ettik. Çocuklarımız bu alanı çok sevdi. Yediden yetmişe herkesi Zeytinpark’ta doğa ile kaynaşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.  

Detaylar...

YÜKSEK SEYİRLİ ENFLASYON
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu`nun açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Tüketici enflasyonunda (TÜFE) aylık yüzde 0.99, üretici enflasyonunda (Yİ_ÜFE) ise yüzde 1.54 artış yaşandığını belirten Çandır, tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 10.23, üretici enflasyonunun ise yüzde 14.28 gerçekleştiğini kaydetti. Enflasyonun piyasa beklentilerine yakın gerçekleştiğine dikkat çeken Çandır, döviz kurunda yaşanan hareketliliğin kısmi olarak yansımaları, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü eğilim ve iç talepte yaşanan artışın enflasyonun ateşini yükselttiğini kaydetti. Enflasyonun düşürülmesinde yılın ilk dört ayı rakamlarının önemini vurgulayan Çandır, baz etkisinin Nisan enflasyonuna da yansıyacağını bildirdi. ENFLASYONDA KATILAŞMA UYARISI Yurtiçi üretici enflasyonunun aylık yüzde 1.54, yıllık yüzde 14.28 olarak ilan edildiğini belirten Ali Çandır, “Bu gerçekleşmelerle ÜFE’de geçtiğimiz yıla oranla yüzde -11 oranında gerileme yaşanmıştır. Yıllık enflasyonda 2 puana yaklaşan bu düşüşe karşın, aylık bazda yarım puan düzeyinde görülen artış, gelecek aylar ve yılsonu için üretici cephesinde yüzde 16 düzeyinde katılaşan bir yıllık üretici enflasyona sahip olacağımız beklentisini güçlendirmektedir” değerlendirmesinde bulundu. ÇEKİRDEKİ YÜKSEKLİK ENDİŞELENDİRİYOR Mart ayı çekirdek enflasyonunun aylık yüzde 0,79 ve yıllık yüzde 11,44 olarak ilan edildiğine dikkat çeken BAGEV Başkanı Çandır, geçen aya göre çekirdekte iyileşme görülmesine karşın son 15 yılın en yüksek çekirdek enflasyonunun yaşandığını söyledi. Çandır, çekirdek enflasyonun son 15 yıl ortalamasının yüzde 50 üzerinde olmasının endişe yarattığını vurguladı. BATI AKDENİZ’İN ATEŞİ YÜKSEK Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz’de enflasyon rakamlarının yüksekliğine işaret eden Ali Çandır, “Bölge enflasyonunun mart ayında yüzde 1.32 ile ülke ortalamasının yüzde 33 üzerinde, yıllık enflasyonda ise yüzde 10,94 ile ülke ortalamasının yüzde 7 üzerinde gerçekleşmiştir. Böylece mart ayı enflasyonumuz geçen aya göre bölgeler sıralamasında 1. en yüksek, geçen yıla göre ise 4. en yüksek enflasyon olmuştur” değerlendirmesinde bulundu. Batı Akdeniz’in 2018 yılının ilk çeyreğinde 26 bölge arasında en yüksek enflasyonu yaşadığını bildiren Çandır, “Bu gerçekleşmelerle 2018 yılı bölgemiz enflasyonu, önümüzdeki dönemde, geçtiğimiz yıla oranla turizm ve ticaretteki nispi artış beklentisinin de etkisiyle ülke ortalamasının üzerinde seyredecektir” dedi. Çandır, Batı Akdeniz’de giyim ve gıda harcamalarının enflasyonu yükseltici etkisine dikkat çekti. FAİZ İNDİRME POTANSİYELİ GÖRÜNMÜYOR Yılın başından bu yana kurda yaşanan yüzde 10’un üzerindeki yükselmenin ve üretici kesim üzerinde baskı oluşturan enflasyonun henüz üretici fiyatlarına tam olarak yansımadığını kaydeden Ali Çandır, “Bu koşullar, bizlere önümüzdeki dönemde tüketici enflasyonunun geçen yıldan farklı olmayacağını, hatta bazı aylar geçen yıldan daha yukarıda seyredeceğini göstermektedir. Enflasyonun yüksek seyirli olduğu ve kurdaki yükselme beklentileri devam ettiği sürece, Merkez Bankası’nın faiz indirme potansiyeli gözükmemektedir” değerlendirmesinde bulundu.  

Detaylar...

ANSİAD, BORSA’NIN KONUĞU OLDU
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. ANSİAD heyetini, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Hüseyin Simav ve Süleyman Ersan ağırladı. Ziyarette kent ekonomisi ile kentin gelişimi konuşuldu. HEDEF BİRLİĞİ YAPALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ANSİAD heyetine ziyareti için teşekkür ederken, birlikte hareket etme vurgusunda bulundu. Antalya’nın dünyanın gözbebeği bir kent olduğunu belirten Çandır, “Biz Antalya’ya layık olamıyoruz. Antalya’dan alıyoruz, ama Antalya’ya verme konusunda kısır davranıyoruz” dedi. Kurumların şehri geleceğe taşımak için birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydeden Çandır, “Birlikte hareket edemezsek hem şehir, hem kurumlar kaybeder. Şehrimiz için hedef birliği yaparak birlikte hareket etmeliyiz” diye konuştu. SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR ANSİAD Başkanı Sadi Kan, ANSİAD’ın yeni yönetimiyle yeni bir soluk kazandığını belirterek, kent için birlikte çalışmak istediklerini söyledi. “Birlikte projeler üretirsek güç oluştururuz” diyen Kan, şehrin geleceği için söyleyecek sözleri olduğunu vurguladı. Şehrin ekonomisiyle ilgili görüşlerini dile getiren Sadi Kan, ATB yönetimine yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...

ZEYTİNPARK AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NİN ARGE MERKEZİ OLACAK
Zeytinpark ile Akdeniz Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolle, üniversite öğrencileri sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini Zeytinpark’ta yapabilecek, akademisyenler bilimsel çalışmalarını Zeytinpark’ta yürütebilecek. Akdeniz Üniversitesi ile Zeytinpark A.Ş. arasında işbirliğini öngörün protokolün imza töreni Üniversite ev sahipliğinde yapıldı. Zeytinpark A.Ş Genel Müdürü Vahdet Narin ile üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu törende, protokolü ATB ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal imzaladı. AKADEMİSYENLER İÇİN LABORATUVAR GİBİ Antalya Ticaret Borsası, Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanını kente kazandırmak için yıllardır çalıştıklarını belirterek, “Antalya’nın nazar boncuğunu Antalya’ya kazandıralım diye yola çıktık. Yeşilin kente kazandırılması konusunda elimizi taşın altına koyduk. Kurduğumuz şirkete belediyeler, sivil toplum örgütleri, özel sektörü ortak ettik. Alanın doğallığını, peyzajını bozmadan başta çocuklar olmak üzere halkımıza kazandıralım diye yıllardır uğraşıyoruz. Üniversitenin akademik birikimi de Zeytinpark’a güç verecektir. Alandaki endemik varlık akademisyenler için laboratuvar niteliğinde. Ayrıca alanı üniversite gençliğiyle de buluşturmak istiyoruz” diye konuştu. Zeytinpark’ta yürütülen çalışmaları Rektör Ünal’a anlatan Ali Çandır, çocuklara doğa eğitimi başta olmak üzere eğitimler verildiğini, yürüyüş parkuru ile doğaseverlerin alanla buluştuğunu, kişisel gelişim programları düzenlediğini kaydetti. Çandır, Zeytinpark’ın akademik olarak da her türlü etkinliğe hazır olduğunu belirterek, akademik camianın birikimden faydalanmak istediklerini vurguladı. Çandır, Zeytinpark’ın üniversite öğrencileri ile daha da canlanacağını belirterek, “Onların enerjisi alana güç verecektir” dedi. REKTÖR’DEN DESTEK Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, göreve geldiğinden beri şehrin dinamikleriyle daha fazla çalışma hedefinde olduklarını söyledi. Zeytinpark’ın şehrin merkezinde eşsiz bir yer olduğunu, kente kazandırılması gerektiğini vurgulayan Ünal, “Kurumsallığın dışında sizin de şahsi olarak Zeytinpark için ne kadar çalıştığınızı biliyoruz. Bunun için size ayrıca teşekkür ediyorum. Bu konuda sizlere destek olmak isteriz” dedi. Yapılan protokolle Zeytinpark’ta sosyal, kültürel, sportif, eğitim, araştırma geliştirme gibi çalışmalar yapmak istediklerini bildiren Ünal, “Bu protokol Üniversite ve Zeytinpark için iyi bir işbirliğine vesile olacak. Hayırlı olsun” dedi. Ali Çandır, Rektör Ünal ve öğretim üyelerine Zeytinpark ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim ederken, Rektör Mustafa Ünal Çandır’a plaket verdi.  

Detaylar...

ATB MECLİSİ SON KEZ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, Meclis Başkanı veda ederken, ATB Başkanı Ali Çandır üyelere teşekkür etti. ALNIMIZIN AKIYLA TAMAMLIYORUZ Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, dönemin son meclis toplantısında meclis üyelerine seslendi. Üyelerin teveccühü ve güveniyle yaklaşık beş yıldır meslek komiteleri, meclis ve yönetim kurulu ile birlikte görev yaptıklarını belirten Çandır, “Bu dönemi alnımızın akıyla tamamlıyoruz” dedi. Görev süresi boyunca başta üyeler olmak üzere sektörün ve kentin sorunlarını gündeme getirdiklerini belirten Çandır, sorunlara çözüm üreterek talepte bulunduklarını anımsattı. Taleplerini başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili yerel ve merkezi yönetimlere ilettiklerini kaydeden Çandır, bunların kararlılıkla takipçisi olduklarını vurguladı. Takipçisi oldukları 10 temel öneri ve talebi anımsatan Çandır, “Uygun maliyetli ilave finansman kolaylığı, vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerini ötelenmesi, asgari ücret artışının sektörümüze yüklediği aşırı maliyetin hafifletilmesi, Hazine arazilerinin tarımsal amaçlı yatırım tahsisini sağlanması, tarımsal üretim ve ticarette kümelenmenin teşvik edilmesi ile iş dünyası için birikmiş KDV iadesinin yapılması önerilerini gerçeklere uygun ve doğru bir biçimde karar vericilerimize ilettik. Öneri ve taleplerimizin devletimiz nezdinde karşılık bulması ve uygulamaya alınmasından son derece memnunuz” diye konuştu. TAKİPÇİSİYİZ Tarıma özgü sosyal güvenlik modeli ile tarımsal yatırım / teşvik politikalarında Antalya lehine düzenlemeleri kapsayan önerinin ise sonuç alma aşamasında olduğunu bildiren Ali Çandır, “Geçici vergi mevzuatının kaldırılması ile tarımda gerçekçi veri derleme konularındaki öneri ve taleplerimizin kararlılıkla takipçisi olacağız. Bu dönemde meslek komitelerimiz başta olmak üzere üyelerimizden gelen güncel ve akut nitelikli çok sayıdaki talebi de ilgili kurumlarımıza ilettik ve aynı kararlılıkla takipçisi olduk. Sorunlarımızın çözümüne yönelik öneri ve taleplerimize ilave olarak gerek Borsamız hedefleri ve politikası doğrultusunda, gerek bizim dışımızda gelişen olayların bizlere yansımasıyla ortaya çıkan konularda proje ve faaliyetler yürüttük” diye konuştu. MARKA PROJELER HAYATA GEÇTİ Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek ve uluslararası alana taşımayı hedefledikleri YÖREX ile Antalya’nın yeni bir marka kazandığını belirten Çandır, “YÖREX’le yöresel ürünlerimizin coğrafi işaret zırhıyla korunması ve bu ürünlerin ticari birer değere dönüşmesine öncülük eden bir kurum olduk” dedi. Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ı projelendirerek halkın hizmetine sunduklarını, Türkiye’de ilk olan ve kent tarımının sorunları, çözüm önerileri ve taleplerinin görüşüldüğü Antalya Tarım Konseyi’ni etkin ve kurumsal hale getirdiklerini anlatan Çandır, canlı hayvan borsasını hayata geçireceklerini bildirdi. Çandır, “Uzun bir süredir gündemimizde olan, bölgemiz canlı hayvan ve et ticaretine katkı verecek canlı hayvan borsası konusunda Antalya Büyükşehir Belediyemiz’le ortak çalışıyoruz. Canlı Hayvan Borsası’yla ilgili şirket kurma ve alan projelendirme faaliyetlerini tamamladık. Önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek ilk proje olarak hazır hale getirdik” diye konuştu. DESTEK GÖRDÜK Rusya krizi gibi olayların tarıma yansımalarını gündeme getirip, çözüm üretmek amacıyla çok sayıda toplantı düzenlediklerini, rapor hazırladıklarını anımsatan Çandır, “Böylece Borsamız sadece kendi içine kapalı bir gündem yaşamak yerine sektörleri ilgilendiren olaylarla gündem yaratan bir kurum oldu” dedi. Çandır, çalışmalarını kamuoyuna duyuran, ticaret borsaları arasında görüşlerine basında en fazla yer verilen borsa olmasını sağlayan, yerel ve ulusal basına teşekkür etti. Beş yıllık görev süresi içerisinde büyük bir disiplin ve özveriyle çalışan meslek komiteleri, meclis ve yönetim kurulu sayesi ve desteğiyle çalışmalarını yürüttüklerini belirten Çandır, şunları kaydetti: “Bu faaliyetlerimiz için kurullarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Hepimiz bu dönemdeki faaliyetlerimizin etkili unsuru ve paydaşı olduk. Çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ve bizleri her zaman en iyi biçimde temsil eden kıymetli meclis başkanımıza ve yönetim kurulunda beraber görev yaptığım arkadaşlarıma, amatör ruhla profesyonelce çalışan personelimize, iş geliştirme ve çalışma gruplarında birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yönetim kurulu başkanı olarak bulunduğum her ortamda bana büyük bir özgüven ve gurur kaynağı olan katkılarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlerden gördüğüm bu destek ve teşvik beni her zaman motive etti, çalışma azmimi güçlendirdi.” BİRLİKTE HAREKET ETMENİN GÜCÜNE İNANDIK Göreve geldiği günden itibaren birlikte hareket etmenin gücüne inandıklarını söyleyen ATB Başkanı Ali Çandır, “Bu konuda hassasiyet gösteren üyelerimize, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, dönemimiz boyunca birlikte görev yaptığımız milletvekillerimize, valilerimize, belediye başkanlarımıza, kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerine, Antalya başta olmaz üzere oda ve borsalarımızın yönetim kurulları ve başkanlarına, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. ÜYELERİ OY KULLANMAYA DAVET ETTİ 2 Nisan 2018 tarihinde Borsa seçimlerinin gerçekleşeceğini anımsatan Ali Çandır, seçimin bir asra yaklaşan kurum birikimi, geleneği ve görgüsüne yakışır şekilde geçeceğine inandığını vurguladı. Çandır, “Yeni oluşacak kurullarımızın da aynı duyarlılık ve birikimle sorumluluk alacağına ve hareket edeceğine olan güvenim tam. Şimdiden üyelerimizin teveccühü ve güveniyle göreve seçilecek olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Tüm üyelerimizi oylarını kullanmaya davet ediyorum” dedi. MECLİS BAŞKANI VEDA ETTİ Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, 2 Nisan’da yapılacak Borsa seçiminde yeniden aday olmayacağını açıkladı. Kayan, meclis üyelerine yönelik yaptığı konuşmada, son iki dönemdir üyelerin takdirleriyle Meclis Başkanlığı gibi onurlu bir göreve seçildiğini belirterek, “Her iki dönemde de 98 yıllık kurumumuzun değerlerine ve geleneklerine büyük bir özen göstererek görev yapmaya ve sizleri temsil etmeye çalıştım. Geride bıraktığım 9 yılda birlikte görev yaptığım tüm meclis üyelerimize, destekleri ve çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. KENTTEN ALDIĞIMIZI VERMEK İSTEDİK 5 Şubat 1985 yılında üye olarak girdiği Borsada, meslek komitesi üyesi, meclis üyesi ve yönetim kurulu muhasip üyesi gibi kademelerde aynı heyecan, duygu ve sorumlulukla çalıştığını kaydeden Kayan, “Bizler bu görevlere, kurumsal faaliyetlerimizin yanı sıra tarımsal ticaretle uğraşan üyelerimiz ile iş insanlarımızın ticari sorunlarını çözme ve çözüm arama sorumluluğu içerisinde talip oluyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak olan seçimlerde kendi istek ve arzum doğrultusunda aday olmayacak ve görev almayacağım” diye konuştu. Görevde bulunduğu süre içerisinde üyelere daha iyi koşullarda hizmet verme amacıyla Borsa’nın fiziksel koşullarını iyileştirdiklerini kaydeden Kayan, Antalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitim camiasının hizmetine sunduklarını, Antalya Ticaret Borsası Semt Polikliniği başta olmak üzere çok sayıda eseri Antalya’ya kazandırdıklarını belirtti. Kayan, “Tüm bunları faaliyete geçirirken kentimizden aldığımızı, kentimize verme duygularımızla hareket ettik” dedi. Son iki dönemdir faaliyetlerine projelerle devam eden ve bunu bir karakter haline dönüştüren Borsa’nın, özellikle YÖREX ve Zeytinpark projeleriyle şehre önemli katkı sağladığını belirten Kayan, “Bundan sonra göreve gelecek yeni yönetimlerin de hem mevcut hem de yeni projelerle yoluna başarılarla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bu konuda yoğun emek harcayan yönetim kurulumuza, meclisimize ve tüm üyelerimize başarılar diliyorum” dedi. Borsada görev aldığı ilk günden beri tek amacının üyelere ve kente olan manevi borcu az da olsa ödemek olduğunu ifade eden Kayan, “Kentimizin tarımsal ticaretinin daha fazla değere ulaşmasını sağlamak, görev sürelerimi başta kurumumuz olmak üzere; üyelerimize ve şahsıma halel getirmeden tamamlamak ve temsil etmek ve bizden öncekilerden aldığımız görevleri onurlu bir şekilde üzerine koyarak devir etmek en büyük amacımdı. Ne mutlu bana ki bu onurlu görevi, gönül rahatlığıyla önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan seçim sonrası meclisimizin onayı ve takdiriyle yeni bir arkadaşıma teslim edeceğim” diye konuştu. BORSA ALAN DEĞİL VEREN KURUM OLDU Konuşmasında Antalya Ticaret Borsası’nın kurumlardan ya da kişilerden alan değil daima veren kurum olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Kayan, “Bu ulu çınarın gölgesinde birlikte ve keyifle çalıştığım günler en güzel anılarım arasında yer alacaktır” dedi. Kayan, Borsa’nın çalışmalarında emeği geçen geçmiş dönem meclis ve yönetim kurulu başkanlarına, üyelere, personele teşekkür ederken, ebediyete intikal edenleri saygıyla andı. Kayan, meclis üyelerine hakkını helal ederken, helallik de istedi. Kayan, “Birlikte 37 yılı geride bıraktığımız can yoldaşım, kıymetli eşim başta olmak üzere; çocuklarıma ve torunlarıma, dost ve arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma, sizlere ve borsamızın emektar çalışanlarına teşekkür ediyorum. Emeği geçen ve eserlerimizin kentimize kazandırılmasında naçizane bir katkısı bulunan arkadaşınız olarak, başta geçmiş dönem meclis ve yönetim kurulu başkanlarımız olmak üzere personelimize ve tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, emekleri nedeniyle Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan’a teşekkür ederken, yönetimin çalışmalarını yürütürken en büyük destekçilerinden olduğunu kaydetti. Çandır, “Bu kapı size hep açık” dedi. Meclisin sonunda, üyeler toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.      

Detaylar...

BORSA’DAN JAPONYA VE GÜNEY KORE’YE AROMATİK ÇIKARMA
  Antalya Ticaret Borsası üyelerinin yurtdışı ticaretini geliştirmek, ihracat hacmini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Ticaret Borsası, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen “Antalya İli Geleneksel ve Yöresel Tarım Ürünleri Tıbbi Aromatik Bitkiler, Uçucu Yağlar, Reçel, Pekmez, Baharat ve Zeytin-Zeytinyağı İhracatının Geliştirilmesi” isimli URGE Projesi kapsamında üyelerini pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore’ye götürdü. Yapılan ikili görüşmeler ve temaslarda Japonya ve Güney Kore ile ticareti artıracak girişimlerde bulunuldu. JAPONYA’DA PAZAR ARAŞTIRMASI ATB, URGE projesine katılan tıbbi aromatik bitki, reçel, pekmez, baharat ve zeytinyağ üretimi ve ticareti yapan firmaları pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore’ye götürdü. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Simav ile Cüneyt Doğan’ın önderlik ettiği heyet, ilk olarak Japonya`da tıbbi aromatik bitki kullanılarak kozmetik ve doğal ilaç üreten firmalara incelemelerde bulundu, Uzakdoğu`nun en büyük doğal ilaç ve kozmetik markalarının üretim ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Heyet, Japonya’ya doğal ürün ihracatı konusunda görüşmelerde bulundu. ATB heyeti, Uluslararası Foodex Japan 2018 Fuarı’na da katılarak, dünyanın pek çok ülkesinden fuara katılan firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. KARDEŞ GÜNEY KORE İLE İŞBİRLİĞİ HEDEFİ URGE Heyeti, Japonya’nın ardından Güney Kore’nin Seul şehrinde Ekonomi Bakanlığı desteği ile Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde düzenlenen eşleştirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, Güney Kore ve Türkiye Cumhuriyeti arasında eskiye dayanan sıcak ilişkilerin Antalyalı firmalar ile Güney Koreli firmalar arasında da başlamasını diledi. Antalya’nın Güney Koreli turistlerce en faza tercih edilen Türk şehri olduğu ve Jeonju şehri ile kardeş şehir olduğuna dikkat çeken Doğan, Antalya Ticaret Borsası olarak Güney Kore ile geleneksel ve yöresel tarım ürünleri konusunda işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. ATB URGE heyeti, Asya`nın en büyük kozmetik ürün toptancısı ve dünya markaları için üretim yapan firmalara da inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi. ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Simav ve Cüneyt Doğan, Japonya ve Güney Kore ziyaretlerde Zeytinpark’ın zeytinyağı ve tıbbi aromatik bitkilerinden oluşan hediye paketi takdim etti. ULUSLARARASI TİCARETİ GELİŞTİRELİM Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 7. Meslek Komitesi’nin talebi üzerine Ekonomi Bakanlığı destekli URGE Projesi’ni başlattıklarını belirterek, ATB üyelerinin yurt dışı bağlantılarını sağlayarak ihracat potansiyelini artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Japonya ve Güney Kore’nin özellikle tıbbi aromatik bitki alanında iyi bir ihracat pazarı olduğuna dikkat çeken Çandır, “Antalya, tıbbi aromatik bitki, reçel, baharat, zeytinyağ konusunda son derece zengin bir şehir. Üyelerimiz bu ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor, iç pazara sunuyor. Amacımız yerel zenginliğimizi URGE projesi aracılığıyla yurtdışına taşımak. Hem ülke ekonomisi hem şehrimizin ekonomisine katkı sağlamak. Ana hedefimiz uluslararası ticareti geliştirerek, ülkemize daha çok döviz kazandırmak” diye konuştu.

Detaylar...

SPOR YAZARLARI DERNEĞİ’NDEN BORSA’YA ZİYARET
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Antalya Şube Yönetimi, Antalya Ticaret Borsası’nı (ATB) ziyaret etti. Göreve yeni seçilen TSYD Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek ve yönetim kurulu üyelerini Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül ağırladı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, TSYD Antalya Şubesi’nin yeni yönetimine görevinde başarılar diledi. Antalya’nın sporda iyi noktalara gelebileceğini kaydeden Çandır, Zeytinpark’ta planladıkları Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası’nı anlattı. Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası’nın Türkiye’de ilk kez Antalya’da yapılacağını kaydeden Çandır, bunun yurt geneline yayılacak bir organizasyon olabileceğini belirtti. HOŞGÖRÜ İÇİN SOKAK FUTBOLU TURNUVASINA DESTEK Antalya’nın sporun merkezi olabileceğini belirten TSYD Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek, bu konuda kurumlarla birlikte çalışmak istediklerini söyledi. Antalya Ticaret Borsası’nın yürüttüğü projelerle kent için fark yaratan bir kurum olduğunu vurgulayan Çiçek, Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası’na TSYD olarak destek olmak istediklerini bildirdi. Çiçek, yeni yönetimin projelerini de ATB üyeleriyle paylaştı. Şifa Çiçek, ziyaretin anısına Çandır’a seramik tabak hediye etti.  

Detaylar...

EMNİYET MÜDÜRܒNDEN BORSA’YA ZİYARET
Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan’ın ağırladığı Emniyet Müdürü Uzunkaya, Borsa’nın kentin gelişimi için yaptığı çalışmaları takdirle takip ettiğini söyledi. Kentle ilgili görüşlerini paylaşan Celal Uzunkaya, Antalya’nın en önemli problemlerinden birinin trafik olduğunu söyledi. Araç yoğunluğu fazla olan Antalya’da ulaşımla ilgili önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini kaydeden Uzunkaya, diğer illerde trafiği rahatlatan motosikletin Antalya için kazalarda risk faktörü olduğunu söyledi. Uzunkaya, motosikletin Antalya’daki taşıt içindeki payının yüzde 28 olmasına karşın, motosikletlerin ölümlü kazalara karışma oranının yüzde 35 olduğuna dikkat çekti. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ziyareti nedeniyle Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’ya teşekkür etti. Antalya ekonomisinin gelişmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Çandır, turizm ve tarım kenti Antalya’da güvenliğin önemine dikkat çekti. Emniyet Müdürü Uzunkaya’ya çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Çandır, Zeytinpark ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim etti.  

Detaylar...

ZEYTİNPARK’TA KADIN SESLERİ
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı, oksijen deposu Zeytinpark, Antalyalılarla buluşmaya devam ediyor. Çocukların etkinliklerine ev sahipliği yapan Zeytinpark, kadınların da vazgeçilmez yeşil alanı haline geldi. Has Okulları, Dünya Kadınlar Günü’nü Zeytinpark’ta kutladı. Okul yönetimi, öğretmenler, öğrenci ve veliler doğa içinde özel bir gün geçirdi. Kahvaltının ardından zeytin ağaçlarının arasında yürüyüş yapan kadınlar, Zumba ve Latin müziği eşliğinde çocuklarıyla dans etti. Özel günlerinde unutamayacakları bir gün geçiren kadınlar, doğa ile iç içe olmanın mutluluğunu yaşadı. 250 kadının katıldığı etkinliğe Türk Kadınlar Konseyi Antalya Şube yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Etkinliğe katılan kadınlar, Zeytinpark’ın doğal ürünlerinden almayı ihmal etmedi. ANTALYA’NIN YAŞAM ALANI Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ın Antalyalıların olduğunu belirterek, her türlü etkinliğe ev sahipliği yapacak durumda olduğunu söyledi. Kadınları özel günlerinde Zeytinpark’ta görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Ali Çandır, “Zeytinpark Antalya’nın yaşam alanı haline geldi. Kent merkezinde, doğa ile iç içe güzel bir gün geçirmek isteyen herkes Zeytinpark’a davetli” dedi.  

Detaylar...