TOBB Logo ISO 9000 LOGO ISO 10002 LOGO
Online İşlemler
USD 28,9028
EUR 31,2041
İMKB 7.962,34
ALTIN 1.673,0860
Antalya 18⁰C
X

ATB Eylül Ayı Meclisi Toplandı

28/09/2022

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Eylül ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında çevrimiçi yapıldı. Meclis Başkanı Ekinci, acısıyla ve tatlısıyla bir dönemi geride bıraktıklarını belirterek, Borsa meclisine, yönetim kuruluna, meslek komitelerine, kurullarına, personele hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, üyelere “54’üncü ve bu dönemin son Meclis toplantımıza hoş geldiniz” diye seslenirken, Borsa’nın 2018-2022 dönemindeki çalışmalarını anlattı. Çandır, “Sürdürülebilirliği, takip edilebilirliği, hesap verebilirliği ve ortak hareket etme kültürünü kendisine ilke edinen Borsamız 2018-2022 dönemindeki çalışmalarını da bu kapsamda tamamlamaktadır” dedi. Yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve meslek komiteleri üyeleriyle başta tarım sektörü olmak üzere Antalya’nın, bölgenin ve ülkenin gündemindeki konulara hassasiyetle yaklaştıklarını, sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini anlatan Çandır, “Bu dönemde birlikte görev yaptığım sizlere ve tüm organ üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

VİRÜSÜN GÖLGESİNDE GEÇTİ

2018-2022 dönemini Borsa tarihinde geçirilen en zor dönemlerden biri olduğunu söyleyen Çandır, etkisi halen devam eden Koronavirüsün bir çok insanın vefatına ve sağlık sorunları yaşamasına neden olduğunu anımsattı. Çandır, “Bu dönemde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Tüm insanlığı eve hapseden Koronavirüsün sadece halk sağlığı açısından değil ekonomide de ciddi sorunlara neden olduğunu belirten Çandır, “Günlük hayatın ve ekonominin yavaş seyretmek zorunda olduğu bir dönem yaşadık. Allah, o günleri bizlere bir daha yaşatmasın” dedi.

İnsanlığın yaşadığı zor dönemde sağlık ve tarımın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Çandır, tarımın stratejik sektör olduğu, özel önem verilmesi ve desteklenmesi gerektiğini Koronavirüs döneminde herkesin anladığını söyledi. Çandır, virüsün en şiddetli seyrettiği dönemde dahi çalışmaktan kaçınmayan sağlık ve tarım çalışanlarına, üreten, üretilen ürünleri işleyen, ticaretini yapan, tüketicilere ulaştıran ve tüm bu aşamalarda görev alan kişi ve kuruluş ve kuruluşlara teşekkür etti.

ORTAK AKILLA HAREKET ETTİK

Antalya Ticaret Borsası’nın Koronavirüsü döneminde de ortak akılla hareket ettiğini, salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte meslek komitesi üyeleriyle değerlendirme toplantıları yaptıklarını anımsatan Başkan Ali Çandır, “Üyelerimizle birebir görüşmelerde bulunduk ve anketler uyguladık. Başkanlığını yürüttüğümüz Antalya Tarım Konseyi üyelerinin de görüşlerini alarak raporlar hazırladık. Meslek komitesi üyelerimizden karşılaştıkları sorunlarla ilgili görüşlerini ve taleplerini gün be gün hızla alıp başta TOBB ve bakanlıklar olmak üzere tüm ilgililerle paylaştık. Yereldeki akut problemlerimizi de başta Valimiz olmak üzere ilgili müdür ve yetkililerle paylaştık. Taleplerimize ilgi gösteren ve çözümü arayan kurumlarımızın yöneticilerine ve çalışanlarına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Devam etmekte olan sorunlarımızın çözüme kavuşması içinse uğraşmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

KOMİTELERİMİZ ATÖLYEMİZ

Borsa’nın çalışmalarında meslek komitelerinin önemini vurgulayan Başkan Çandır, “Meslek komitelerimiz yalnızca Koronavirüs döneminde değil her daim çalışmalarımıza yön veren Borsamızın atölyesi olmuştur” dedi. 2018 yılı Nisan yılından bu yana kadar 10’u müşterek, 227 meslek komitesi toplantısı gerçekleştirdiklerini, toplam 507 karar aldıklarını, alınan kararları başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklara, valiliğe, büyükşehir ve ilçe belediyelerine ve ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini söyleyen Çandır, ilettikleri konuların da takipçisi olduklarını kaydetti. Çandır, “Bu kapsamda gerek üyelerimizden gerek meslek komitelerimizden gelen toplam 40 adet sorunla ilgili yazılı başvuruda bulunduk ve çözüm önerilerimizle taleplerimizi ilettik. Bunlardan 9 adetini çözüme kavuştururken 11 adetiyle ilgili kısmi çözüm elde ettik. Kalan 20 adetinin takipçisi olmaya devam etmekteyiz” diye konuştu.

SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

Rusya Federasyonu kotaları, iklim koşullarında kaynaklanan tarımsal zararları, ormanda odun dışı hasatla ilgili sorunları, su kullanımı sorunları, örtüaltı ve haldeki donanımla ilgili güvenlik sorunları ile haldeki trafik sorunları gibi konularda çözümlere ulaştıklarını, lisanslı depoculuk, vergi muafiyetleri, enerji maliyetleri ve uygun koşullu krediye erişim gibi konularda yaptıkları başvurulara henüz tatminkar cevap alamadıklarını anlatan Çandır, “Tüm üyelerimizi genel olarak yakından ilgilendiren bu ve benzeri konulardaki taleplerimizi her aşamada takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

PROJELERLE GEÇTİ

Çandır, yürüttükleri projelerle ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Yöresel Ürünler Projesi kapsamında Korkuteli Karyağdı Armudu ve Antalya Tavşan Yüreği Zeytini’ne coğrafi işaret aldıklarını, YÖREX’i koronavirüs nedeniyle 10. ve 11. kez düzenlediklerini, Antalya Tarım Konseyi liderliğinde yerel yönetimler ve oda borsalarla 25. Hasyurt Tarım Fuarı’nı tekrar başlattıklarını, Zeytinpark’ın korunmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde  Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi ile protokoller imzaladıklarını anlatan Çandır, canlı hayvan borsasının ikinci etabını projelerini tamamladıklarını, maliyetlerin stabil hale gelmesiyle projeyi önümüzdeki dönemde tamamlayacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokolle Antalya hallerinde işlem gören yaş meyve sebze miktar ve fiyatlarını içeren “Antalya Yaş Meyve Sebze Endeksi” ile “Antalya Domates Endeksi” hazırlayarak her ay kamuoyu paylaştıklarını, Nefes Kredisi’ni 8 kez üyelerin kullanımına sunarak zor dönemde üyelerinin yanında durduklarını, Antalya İli Geleneksel ve Yöresel Tarım Ürünleri İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesini tamamladıklarını kaydeden Çandır, Yaş Sebze İhracatın Geliştirilmesi URGE Projesi ile Kesme Çiçek İhracatın Geliştirilmesi URGE Projesi’ne başladıklarını belirtti.

KURUMSAL BELLEK ÖNEMLİ

Kurumsal belleğe önem verdiklerinin altını çizen Çandır, Borsa’nın 100 yıllık serüvenini konu alan 100. Yıl Belgesel Filmi’ni ve 100. Yıl kitabını hazırladıklarını anımsattı. Çandır, “Borsamızın 100. Yılını kutlamak da sizlerle birlikte bize nasip oldu” dedi. Borsa’nın web sayfasını çağın gerekliliklerine uygun hale getirerek, online işlemler bölümlerini geliştirdiklerini kaydeden Çandır, Tarımsal Karbon Ayak İzi Hesaplama ve Tarımsal Ticaret Portalı yazılımları yaparak üyelerin ve tarım sektörünün hizmetine sunduklarını söyledi.

Başkan Çandır, Borsa’nın liderliğinde Antalya Tarım Konseyi, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dünya Tarım ve Gıda Örgütü, yerel yönetimler, oda ve borsalar, basın yayın organları ve pek çok kurum ve kuruluş ile işbirliği yaparak, finansman, istihdam, kuraklık, iklim değişikliği, çevre, biyoçeşitlilik, göç, tarım toprakları, sosyal güvenlik, coğrafi işaret, tarım ve ekonomi konulu değerlendirme, diyalog güçlendirme, bölgesel istişare, çalışma, işbirliği, sektörel analiz toplantıları ve uluslararası çalıştaylar düzenlediklerini anlattı Çandır, “Sorunların ve çözüm önerilerinin bu toplantılarda ilgilileriyle paylaşılmasını sağlarken toplantı sonu raporlarıyla taleplerimizi ilettik ve takipçisi olduk” dedi.

Birleştirilmiş meslek komitesi toplantılarına konuk davet ederek, üyelerin sorunlarını doğrudan ilettiklerini ve çözüm aradıklarını belirten Çandır, tarım, iklim ve ekonomi konulu tarım sohbetleri düzenlediklerini anımsattı. Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalayarak, zeytin, peynir, süt, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi pek çok konuda online eğitim programları düzenlediklerini, üyelerin, sektörümüzün ve tarıma ilgi duyan kamuoyunun ilgisine sunduklarını belirten Çandır, ilginin yoğun olduğu eğitimlerin 1 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştığını söyledi.

Ali Çandır, uluslararası ve ulusal pek çok kişi ve heyeti Borsa’da ağırlayarak ülkeler ve kentler arası tarımsal işbirliği imkanlarına zemin aradıklarını söylerken, iş insanlarını yatırım için Antalya’ya davet ettiklerini kaydetti. Çandır, “Üyelerimizin network kurmalarını sağladık. Üyelerimizin başka illerde düzenlenen fuar ve etkinlikleri ziyaretini teşvik ettik. Birçok kurum ile işbirliği protokolleri imzalayarak üyelerimize, kentimize, sektörümüze ve hemşerilerimize ilave fayda yaratma için çalıştık. Hazırladığımız kitapları, raporları, sunumları ve çeşitli dokümanları üyelerimizin ve kamuoyunun dikkatine sunduk. Hepsini web sayfamızdan inceleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz” dedi.

ÜYELERE 5 YILDIZLI HİZMET

“ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi” ve “TSE IS0-10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi”ni Akdeniz’de alan ilk Borsa olduklarını anımsatan Çandır, sistemle ilgili yapılan denetimleri başarıyla tamamlayarak belgeleri yenilediklerini belirtti. Çandır, “TOBB Akreditasyon Belgemizi yenileyerek üyelerimize 5 yıldızlı hizmet sunmayı sürdürdük” dedi.

Başkan Çandır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde düzenlenen “Oda ve Borsa Proje Yarışması”na YÖREX Projesi ile katıldıkları ve 123 proje arasından jüri özel ödülünü aldıklarını anımsattı.

HALKIMIZIN DA YANINDA OLDUK

Çandır, Borsa olarak gıda ve eğitimle ilgili yardımlarını artırarak sürdürdüklerini söylerken, Atalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne endüstri 4.0 robotik kodlama sınıfını kazandırdıklarını, Koronavirüs tedavisinde kilit rol oynayan 4 Yüksek Akış Oksijen Cihazı’nı İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağışladıklarını belirtti. Çandır, Manavgat yangınında 100 ton saman ve yem ile diğer oda borsalardan gelen saman, yem ve gıda gibi ayni yardımları Manavgatlılara ulaştırdıklarını anımsatırken, kamu yararı olan bir çok etkinliğe de destek olduklarını söyledi. Çandır, “Katıldığımız toplantılarda; ülkemiz, kentimiz ve sektörümüzle ilgili yaşadığımız sorunları, beklentilerimizi ve çözüm önerilerimizi iş dünyamız ve ilgilileri ile paylaştık.

TÜRİB’E ORTAK OLDUK

Başkan Ali Çandır, TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.'ye (TÜRİB) ortak olduklarını, TÜRİB ortalığıyla birlikte TÜRİB acentesi olduklarını söylerken, Ürün Piyasası Aracı Kurumu’na (ÜPAK) ortaklık içinde gerekli çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti. Çandır, AHB Hayvancılık A.Ş.’nin faaliyet alanını gelişen koşullara ayak uydurarak Antalya Çevre Tarım Hayvancılık Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirdiklerini söyledi. Çandır, yazılı ve görsel medyada tarımsal üretim, ticaret, istihdam ve sosyal güvenlik gibi konularda sorunlar, beklentiler ve çözüm önerilerini dile getirdiklerini kaydetti.

HİZMET ETMEKTEN HİÇ YORULMADIK

“Çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam etmek arzusundayız. Mesafe aldığımız tüm projelerimizi tamamlamaya, üyelerimizin yararına yeni projeleri görüşlerinize sunmaya ve ortak akılla birlikte hareket etmeye talibiz” diyen Başkan Çandır, “Üyelerimize, sektörümüze, hemşerilerimize ve nihayet ülkemize hizmet etmekten hiç yorulmadık, ilk gün şevkiyle hizmet etmeye de motiveyiz” diye konuştu.  Başkan Çandır,  “Yüzyılı aşan birikimi ve muazzam geçmişi ile gurur duyduğumuz Borsamızın, gelecek nesillere yüz akıyla tesliminde emeği olan tüm arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Üyelerin teveccühü ve güveniyle seçilen ve dört buçuk yıldır görevlerini layıkıyla yerine getiren, ailesinden, sosyal hayatından ve işinden fedakarlık ederek sektörleri adına çalışan meslek komitesi üyeleri, meclis üyeleri, yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Çandır, “4.5 yılda birlikte görev yaptıkları Bakanlar, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıkloğlu ve yönetimine, milletvekillerimize, valilerimize, belediye başkanlarımıza, kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerine, Antalya başta olmaz üzere oda ve borsalarımızın yönetim kurulları ve başkanlarına, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÜYELERİ OY KULLANMAYA DAVET ETTİ

Başkan Çandır, Borsa seçimlerinin 1 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirileceğini belirtirken, “Ülkemizin en seçkin kurumları arasında bulunan Borsamız geleneklerine uygun bir biçimde seçimi tamamlayacağımıza inancım tamdır. Tüm üyelerimizi oylarını kullanmaya davet ediyorum. Borsamız seçimlerinin, kurumumuz, üyelerimiz, sektörümüz, kentimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Çandır, babasını kaybeden Meclis Üyesi Hakkı Ergin Civan ve ailesine baş sağlığı, merhuma rahmet diledi.

Mecliste üyeler, sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz; Sitemizin işlemesini sağlamak için teknik çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Antalya Ticaret Borsası İnternet Sitesi Çerez Politikaları Metnini incelemenizi rica ederiz.
Çerez Politikalarımız Reddet Kabul Et
X