Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Aralık Ocak 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 54.80.252.84
Şuan 5 kişi online
Bugün 250 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 166959
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

BAŞKENT YÖRESEL ÜRÜNLERİYLE YÖREX`TE
TOBB`un desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde bu yıl 7`incisi 26-30 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı`na (YÖREX) ilgi yoğun. Geçen yıllarda da yöresel ürünleriyle YÖREX`te yer alan Ankara, bu yıl ürün yelpazesini genişleterek YÖREX`te yerini alacak. Ankara, Beypazarı kurusu, gümüş işlemeciliği, Kalecik turşusu, Polatlı el yapım mesleri, Polatlı soğanı ve kavunuyla YÖREX`te ziyaretçilerin hem gözüne hem damak tadına hitap edecek. YÖREX VİZYON İŞİ Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, YÖREX`in ülkemizin bütün renklerinin buluştuğu önemli bir etkinlik olduğunu belirterek, "YÖREX aslında bir vizyon işidir, Anadolu’nun ruhunu kimliğini burada görebilirsiniz. Buradaki birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuna Ankara Ticaret Borsası olarak ilk günden beri destek veriyoruz. Borsamızın çatısı altında Ankara’daki ilçe borsalarımızı da ürünleriyle birlikte misafir ediyoruz" diye konuştu. Ankara standının YÖREX`te büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Yavuz, "Böylesine önemli bir etkinliği gerçekleştirenlere, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" diye konuştu. YÖREX`E İLGİLİ MEMNUNİYET VERİCİ Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi`nin bir etabı olan YÖREX`in geçen 6 yılda önemli mesafe kaydettiğini belirterek, Anadolu`nun çimentosu haline gelen YÖREX`i yurtdışına taşıma hedefinde olduklarını bildirdi. Ankara`yı yöresel ürünleriyle YÖREX`te ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Çandır, Fuara başından beri destek veren TOBB Yönetim Kurulu üyesi de olan Faik Yavuz`a teşekkür etti. Çandır, TOBB`un önemli desteğiyle ivme kazanan YÖREX`e katkı sağlayan tüm oda ve borsa başkanları, kalkınma ajansları, yerel yönetimler ve bu işin en önemli ayağı olan üreticilere de teşekkür etti. Çandır, bu yılki YÖREX`in daha geniş bir alanda daha fazla yöresel ürünle düzenleneceğini bildirdi.  

Detaylar...

DİYARBAKIR KARPUZU, ÖRGÜ PEYNİRİ, KADAYIFIYLA YÖREX`TE
Antalya Ticaret Borsası`nın "Sizin oraların nesi meşhur?" sloganıyla bu yıl 7`ncisini 26-30 Ekim`de düzenleyeceği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, doğu ile batının, kuzey ile güneyin buluşma noktası haline geldi. Köklü kültüre sahip Diyarbakır da yöresel değerleriyle YÖREX`te yerini alacak. EKŞİLİ DOLMA, İÇLİ KÖFTE İKRAM EDİLECEK Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin desteğiyle düzenlenen YÖREX`e her yıl katıldıklarını belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, kültürlerin ve değerlerin buluşma noktası YÖREX`te bu yıl da yer alacaklarını bildirdi. Köklü geçmişe sahip Diyarbakır`ın çok sayıda coğrafi işaretli ürünü bulunduğunu belirten Sayar, bu yıl YÖREX`te coğrafi işaretli Diyarbakır kapruzu, örgü peynir, tel kadayıf, Karacadağ pirinci, el işlemesi Diyarbakır hasırı bilezik ile yer alacaklarını belirtti. Sayar, Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır surları, Diyarbakır Hevsel bahçelerinin görsellerin kullanılacağı Diyarbakır standında ekşili dolma ve içli köftenin ziyaretçilere ücretsiz ikram edileceğini bildirdi. Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Valiliğin de katılımıyla kalabalık bir ekiple EXPO Center`da olacaklarını kaydeden Sayar, "Geçmiş yıllarda geri dönüşler aldığımız YÖREX`i önemsiyor ve destekliyoruz" dedi. YÖREX REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, köklü geçmişe sahip Diyarbakır`ın ürünleriyle YÖREX`te yer almasının fuara güç kattığını söyledi. YÖREX`e katılan yöresel ürünlerin ulusal market ağları ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünün arttığını kaydeden Çandır, geçmiş yıllarda fuara katılan ürünlere talebin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diyarbakır`ın el emeği göz nuru ürünlerinin yanı sıra kültürel mirasıyla YÖREX`te olacağını belirten Çandır, "Bu da bizleri ayrıca memnun ediyor" dedi. Çandır, YÖREX`in gelişmesi ve büyümesinde emeği geçen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere oda ve borsa başkanları, kalkınma ajansları ile yerel yönetimlere teşekkür etti.  

Detaylar...

BARTIN `IN COĞRAFİ İŞARETLİ TEL KIRMASI YÖREX`TE
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde TOBB`un desteğiyle bu yıl 26-30 Ekim tarihlerinde Antalya EXPO Center`da yapılacak 7. Yöresel Ürünler Fuarı, kuzeyden güneye bir çok kentin yöresel ürünlerine ev sahipliği yapacak. Bartın`ın coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel ürünleri YÖREX`te ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, 5 yıldır YÖREX`e katıldıklarını belirterek, "YÖREX, bizim için ürünlerimizin tanıtımı ve ticari ilişkilerinin gelişmesi için önemli bir organizasyon" dedi. Balık, geçmiş yıllarda YÖREX`e katılan firmaların ticari işbirliği sağladığını bildirirken, "Geri dönüşler çok güzel özellikle Bartın helvamız fuardan sonra yoğun talep gördü" dedi. Bu yıl YÖREX`te coğrafi işaretli el emeği göz nuru tel kırmadan yapılan ürünlerle katılacaklarını bildiren Balık, "Bartın`a has helvamız, manda yoğurdu, aromalı kestane, Amasra bağılımız, gözleme, su böreğimiz ve tel kırmamız ile YÖREX`te ziyaretçilerin hem damak tadına hem göz zevkine hitap edeceğiz" dedi. ANADOLU AYARLARINA DÖNELİM Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, YÖREX`in kuzeyden güneye, doğudan batıya Anadolu`nun eşsiz değerlerinin buluşma noktası olduğunu belirtti. Bartın`ı yöresel ürünleriyle YÖREX`te görmekten mutluluk duyacaklarını ifade eden Çandır, "Anadolu ayarlarına dönme vaktimiz geldi. Bu yıl 7`ncisini düzenleyeceğimiz YÖREX`e ilginin yoğunluğu bizleri kendi değerlerimize sahip çıkmamız konusunda umutlandırıyor. Başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere YÖREX`e destek veren oda borsa başkanlarımız, kalkınma ajanlarımız, yerel yönetimlerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.  

Detaylar...

KOCAELİ HEREKE HALISI, PİŞMANİYESİ, KANDIRA YOĞURDUYLA YÖREX`TE
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin desteğiyle bu yıl 7`ncisi 26-30 Ekim tarihlerinde EXPO Center`da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Kocaeli`nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerine ev sahipliği yapacak. HALI, PİŞMANİYE, YOĞURT, ÇENESUYU YÖREX’e gelen ziyaretçiler, Kocaeli Ticaret Odası’nın standında, Anadolu’nun dillere destan motiflerinin ilmek ilmek işlendiği ve eşsiz işçiliğiyle dünyayı kendisine hayran bırakan Hereke halısının yapılışına, İzmit pişmaniyesinin çekimine, mucidinden Sütlü Nuriye’nin hazırlanışına, Kandıra Yoğurdu’nun lezzetine ve Derince’nin meşhur suyu Çenesuyu’nun tadına bakma imkanı bulacak. BAŞKANLARIN YÖREX MESAJI Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Semih Barış, 7. YÖREX Fuarı hazırlıklarını tamamladıklarını bildirirken, YÖREX’in ‘bizi biz yapan’ yöresel ögelerin tanıtılması adına çok önemli bir organizasyon olduğunu kaydetti. Barış, “KOTO olarak ilimizin tarihi değerlerine sahip çıkmayı ve tanıtımlarına katkıda bulunmayı kendimize şiar edindik. Bir kez daha eşsiz değerlerimizle YÖREX’te olacağız. Temennimiz bu tür organizasyonlarla, yöresel tüm değerlerin coğrafi işaretle tescillenmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Tüm ziyaretçilerimizi giriş bölümündeki standımıza bekliyoruz” dedi. Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan da, fuar organizasyonlarını çok önemsediklerini belirterek, KOTO’nun standına davet etti. ÇANDIR`DAN YÖREX TEŞEKKÜRÜ Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, YÖREX`in yöresel değerlerin gün yüzüne çıkışında iyi bir adres olduğunu belirterek, Kocaeli`ni yöresel ürünleriyle YÖREX`te görmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti. Bu yıl YÖREX`e katılımın yoğunluğuna dikkat çeken Ali Çandır, "Türkiye`nin en renkli ve sevilen fuarı YÖREX`e Anadolu`nun dört bir yanından katılımın olması ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bize gösteriyor. YÖREX`e başından beri destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`na, oda, borsa başkanlarımıza, kalkınma ajanslarımıza, yerel yönetimlere ve üretme gücünü kaybetmeyen üreticilerimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.  

Detaylar...

YÖREX`TEN GÜÇ ALAN SİLİFKE YOĞURDU COĞRAFİ İŞARETE TALİP
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde TOBB`un desteğiyle bu yıl 7`ncisi 26-30 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, türkülere konu olan Silifke`nin yoğurduna ev sahipliği yapacak. YÖREX`ten aldığı güçle coğrafi işaret çalışmaları başlatılan Silifke Yoğurdu YÖREX`te ziyaretçilerin damak tadına sunulacak. YÖREX ANADOLU’NUN REKABET GÜCÜDÜR Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, YÖREX`in içeriği ile kent ekonomilerinin kalkınmasında önemli araçlarından biri olduğunu kaydetti. Mersin`in yöresel ürünleriyle YÖREX`e düzenli olarak katıldığını belirten Aşut, "Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış yöresel ürünlerimizin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olan YÖREX, Anadolu`nun rekabet gücümüzü arttırmaktadır" dedi. Coğrafi işaret için proje çalışması yapılan Silifke yoğurdu, Mut zeytini ve zeytinyağı, Mut kayısısı, Erdemli limonu, Erdemli balı, Mersin cezeryesi, Mersin kerebiçi, Mersin kahvesi, Erdemli iğne oyası, Erdemli aromatik yağı, Tarsus şalgamı, Tarsus üzümü, Tarsus yayla bandırması ile YÖREX`te olacaklarını söyleyen Aşut, şunları kaydetti: "Oda ve borsalar olarak yöresel ürünlerimizi ulusal ve küresel pazarlarda tanıtma konusunda öncü kurum olma özelliğimizden dolayı bizler için YÖREX ayrı bir önemde sahiptir. Oda ve borsalarımızın yöresel ürünlerinin ticarileştirilmesi konusunda birbirleriyle kaynaşması, iletişimlerini geliştirmesi ve ortaklaşa çalışmalarına zemin hazırlaması açısından da tam bir iletişim ağı niteliğindedir. Bu anlamda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak Mersinimizin yöresel ürünlerinin tanıtımında YÖREX’te olmaya devam edeceğiz." Aşut, fuara öncülük eden Antalya Ticaret Borsası`na teşekkür etti. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, yöresel ürün zengini Mersin`in YÖREX`te yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu desteğiyle düzenlenen YÖREX`in kırsal kalkınmanın anahtarı yöresel ürünleri cesaretlendirdiğini belirten Çandır, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasında etkin rol oynadığına dikkat çekti. Türkülere konu olan Silifke yoğurdu için coğrafi işaret çalışmalarının başlamasının sevindirici olduğuna dikkat çeken Çandır, "YÖREX, değerlerimizin koruma kalkanı olan coğrafi işaret konusunda üreticiyi cesaretlendirmektedir" dedi. Çandır, YÖREX`e sahip çıkan, ürünlerini ziyaretçilerle buluşturan oda ve borsa başkanları, yerel yönetimler, kalkınma ajansları ve üreticilere teşekkür etti.  

Detaylar...

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR`DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ın Kurban Bayramı mesajı: "Bayramlar, manevi duyguların üst seviyede yaşandığı en özel değerimizdir. Toplumsal birlik ve beraberliğin sağlandığı Bayramlar, kardeşlik, hoşgörü, empati duygularının da ön planda tutulduğu günlerdir. Kurban Bayramını milletçe kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak bölgemizdeki huzursuzluk ve çatışma ortamı Kurban Bayramı`nı bayram sevinciyle kutlamamızın önündeki en büyük engel. Yitirdiğimiz canlarımız nedeniyle bir tarafımız buruk. Umuyoruz, bölgemizdeki kara bulutlar bir an önce dağılır, kardeşin kardeşi katletmediği barış dolu günleri birlikte yaşarız. Çatışma ortamının olduğu yerde insanlık olmaz, üretim olmaz, ekonomi olmaz. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz için hedefimiz, barışın sağlandığı ortamda daha çok çalışan, daha çok üreten, insanına daha fazla iş, aş sağlayan toplum yaratmak olmalıdır. Çatışma ve kutuplaşma ortamının dağıldığı, barış dilini konuştuğumuz, ortak değerlerde buluştuğumuz, birbirimizi ötelemediğimiz, birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığımız günlerin özlemiyle Antalyalılar, Türk Milleti ve İslam aleminin Kurban Bayramı`nı kutluyorum. Bayramın, barış ve huzura vesile olmasını diliyorum."  

Detaylar...

ATB YÖNETİMİNDEN REKTÖR ÜNAL`A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve ATB yönetimi, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal`a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Hüseyin Simav`ın bulunduğu ziyarette Çandır, Rektör Ünal`a görevinde başarılar diledi. Üniversitedeki akademik çalışmaların ekonomik ve sosyal hayata yansıması gerektiğini kaydeden Çandır, üniversitelerin kentin gelişimine yön veren kurumların başında geldiğine dikkat çekti. Antalya Ticaret Borsası`nın proje odaklı çalışmalar yürüten bir Borsa olduğunu, bu çalışmalarda Üniversitenin birikiminden yararlanmak istediklerini belirten Çandır, ATB`nin çalışmalarına akademik destek almak istediklerini vurguladı. ATB`nin Yöresel Ürünler Projesi`nin bir parçası olan YÖREX hakkında bilgi veren Çandır, Üniversite`nin projenin gelişimine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Türkiye`nin ilk Tarım Konseyi`ni Antalya`da kurduklarını hatırlatan Ali Çandır, Danışma Kurulu`nda olan Akdeniz Üniversitesi`nin çalışmalara akademik destek vermesini istedi. Kent merkezinin en geniş yeşil alanı Zeytinpark`taki çalışmalar hakkında da Rektör Ünal`a bilgi veren Çandır, buradaki çalışmalara üniversitenin de ortak olabileceğini kaydetti. Çandır, "Üniversitedeki akademik çalışmalardan yararlanmak, yaptığımız projelerde bu çalışmalardan destek almak, kentimizin ekonomik ve sosyal yapısını daha ileriye götürmek istiyoruz" diye konuştu. ÜNİVERSİTE YOL GÖSTERECEK Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, ziyareti nedeniyle ATB yönetimine teşekkür etti. Üniversite ile kent arasındaki kopukluğu telafi etmek istediklerini söyleyen Ünal, "Üniversiteye dışarıya açmamız lazım. Bir çok konuda kente yol gösterecek hocalarımız ve akademik çalışmalarımız var. Bunu harekete geçirmek için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. Çandır`ın proje çalışmalarını ilgiyle dinleyen Rektör Ünal, "Her türlü ortak projeye varız" dedi.  

Detaylar...

YÖREX DANIŞMA KURULU TOPLANDI
Anadolu`nun tüm yöresel ürünlerini Antalya`da buluşturan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX`in hazırlık çalışmaları başladı. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB`un desteğiyle bu yıl 7`ncisi 26-30 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX`in hazırlıkları başladı. YÖREX Danışma Kurulu Toplantısı, Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat ın başkanlığında Borsa ev sahipliğinde ATB Toplantı Salonu`nda yapıldı. Toplantıya, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, Antalya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, YUCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi, Aksu Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Kumluca Ticaret Borsası, ALTSO, KUTSO, Bucak TSO, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ticaret İl Müdürlüğü, Rehberler Odası, Seyahat Acentaları Birliği, BAİB, AESOB, AKTOB, POYD, BAKA, TSE, ANFAŞ`tan temsilciler katıldı. YÖREX ANADOLU AYARLARINA DÖNMEMİZDE ARAÇ Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX`in hazırlık çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Anadolu`nun birbirinden değerli yöresel ürünlerinin bir çoğunun unutulmayı yüz tuttuğunu kaydeden Çandır, "YÖREX`le birlikte Anadolu`nun ürünleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle coğrafi işaret konusunda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescillenmesi gelecek nesillere aktarılması için YÖREX önemli bir çalışma oldu. YÖREX Anadolu ayarlarına dönmede önemli bir araç" diye konuştu. TURİST YÖREX`İ GÖRMELİ 52 ilin YÖREX`e katılım için sözleşme imzaladığını bildiren Çandır, bu sayının daha da artacağını belirtti. Bu yıl yurt dışından da yöresel ürünler getirmek için çalıştıklarını anlatan Ali Çandır, geniş katılımlı bir fuar organize etme hedefinde olduklarını bildirdi. YÖREX`i kültürel etkinliklerle daha da keyifli hale getirmek istediklerini söyleyen Çandır, bu konuda belediye ve üniversitenin desteğinin olabileceğini kaydetti. Bu yıl YÖREX`te mutlaka turist görmek istediklerini vurgulayan Ali Çandır, bunun için tur operatörleri ve acentalarına çağrıda bulundu. Çandır, 7. YÖREX`te TOBB`un desteğiyle YUCİTA ile birlikte 4. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri düzenleyeceklerini de bildirdi. Kurumların YÖREX`e sahip çıktığını belirten Çandır, "Bugüne kadar sizlerin desteği ile YÖREX`i Türkiye`nin en sevilen fuarı yaptık. Desteğinize teşekkür ediyor, bundan sonra da devamını diliyoruz" diye konuştu. KURUMLARDAN DESTEK Toplantıya katılan Danışma Kurulu üyesi kurum temsilcileri, YÖREX`in bir çok yöreyi bir araya getiren önemli bir fuar olduğuna dikkat çekti. Katılımcılar, YÖREX`e desteğini bildirirken, fuara katılımcı ve ziyaretçi sayısının artırılması için destek sözü verdi. Fuarın Antalya`nın markalaşmasına da katkı sağladığına dikkat çeken temsilciler, Ali Çandır ve Antalya Ticaret Borsası`na böyle bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür etti.  

Detaylar...

ERZURUM`UN COĞRAFİ İŞARETLİ CİVİL PEYNİRİ YÖREX`TE
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde, TOBB un desteğiyle bu yıl 7 ncisi 26-30 Ekim tarihlerinde EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Anadolu nun lezzet ve kültürel şöleni olacak. Erzurum un coğrafi işaret tescilli yöresel ürünleri YÖREX te ziyaretçilerle buluşacak. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, 5 yıldır katıldıkları YÖREX e bu yıl da yöresel ürünleriyle birlikte katılacaklarını bildirdi. Erzurum un yöresel ürün bakımından zengin bir kent olduğunu kaydeden Yücelik, bir çok yöresel ürünlerinin de coğrafi işaretli olduğuna dikkat çekti. Bu yıl YÖREX e coğrafi işaretli civil peyniri, coğrafi işaretli oltu taşı, İspir fasulyesi, kadayıf dolması, çağ kebabı, bakır ve deri işlemeciliği ürünler, bal, pestil, ihram dokuma ile katılacaklarını bildiren Başkan Lütfü Yücelik, "YÖREX te ilgi gören stantlardan biri de Erzurum standı. YÖREX te her yıl zengin kültürümüz ve yöresel ürünlerimizi tanıtıyoruz. YÖREX e katılan ürünlerimiz büyük alıcılarla iş bağlantıları sağlıyor. Amacımız geniş ürün yelpazemizi YÖREX te geniş kitlelere tanıtmak ve ulaştırmak" diye konuştu. Erzurum TSO Başkanı Lütfü Yücelik, YÖREX i düzenleyerek Anadolu nun birikimini bir araya getiren Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti. ANADOLU YÖREX TE Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, YÖREX in Anadolu nun buluşma noktası haline geldiğini belirterek, doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün şehirlerin YÖREX te yöresel ürünleriyle yer aldığını kaydetti. Dadaşlar diyarı Erzurum un köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve yöresel ürün bakımından zengin olduğuna dikkat çeken Ali Çandır, "Erzurum u bütün değerleriyle YÖREX te görmek bize mutluluk veriyor" dedi. Bu yıl 81 ili Antalya da buluşturma hedefinde olduklarını söyleyen Çandır, "Haydi Anadolu YÖREX e" çağrısında bulundu. Çandır, başından beri YÖREX e destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu na teşekkür etti.    

Detaylar...

ENFLASYON BEKLENTİNİN ÜZERİNDE GERİLEDİ
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 Ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Ağustos ayında tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0,29 gerileme yaşandığını, yurt içi üretici fiyat endeksinde (Yİ-ÜFE) ise yüzde 0,08 artış gerçekleştiğini belirten Çandır, "Enflasyon yıllık bazda değerlendirildiğinde TÜFE yüzde 8,05, Yİ-ÜFE yüzde 3,03 oranında artış olduğu görüldü" dedi. Ağustos ayı tüketici enflasyonunun hem ülke geneli hem de Batı Akdeniz bölgesi için son 10 yılın en düşük seviyesinde olmasına karşın yıllık olarak yüzde 8 seviyesinde asılı kaldığına dikkat çeken Ali Çandır, bunda Türk Lirası`nın yabancı paralar karşısındaki durumunun etkili olduğunu söyledi. Çandır, "Aslında son 2 yıldır büyümeyi ve enflasyonu etkileyen dünya petrol fiyatlarındaki ve genel emtia fiyatlarındaki gerileme enflasyonun düşmesi için bir fırsat yaratmışken, bu fırsat değerlendirilememiştir" dedi. BATI AKDENİZ`DEKİ GERİLEME ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE Çandır, Ağustos ayında Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde tüketici fiyatlarında yüzde 0,35 oranında azaldığını, yıllık bazda ise fiyatların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,40 artış gösterdiğini belirtti. Çandır, "Aylık bazdaki fiyat değişimi göz önüne alındığında Batı Akdeniz Bölgesi`nin Türkiye genelinden daha ucuz, yıllık olarak ise daha pahalı bir alt bölge olduğu söylenebilir. Aylık gerilemede Batı Akdeniz`i öne çıkaran temel unsur olarak mevsimsel etkiyle tarla ürünlerinin bollaşmış olması gösterilebilir" dedi. TARIMSAL REFORM İHTİYACI Türkiye genelinde Ağustos ayındaki fiyat artışlarına ürün bazında bakıldığında, yüzde 18,77 artışla "spor müsabakalarına giriş ücreti", harcama grubu bazında ise yüzde 3,44 artışla "alkollü içecekler ve tütün" grubunun ilk sıralarda yer aldığını belirten Çandır, "Ürün fiyat artışı sıralamasında sonraki sıralarda özel üniversite ücretinden sonra yine tarım ürünlerinden olan marul ve limon gelirken, harcama grubunda bu sıralama eğitim ile lokanta ve oteller şeklinde gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu. Ticaret ortağı olduğumuz ülkelerde fiyatlar, maliyet düşürücü destekler ve talep yetersizliğinin de etkisiyle gerileme eğilimindeyken, bizde mevsimlik tarla ürünlerinin fiyatının bile yüksek olmasının ülkemizdeki tarımsal reform ihtiyacını ortaya koyduğunu vurgulayan Çandır, olumsuz şoklara karşı üreticinin desteklenmesinin şart olduğunu, bunun üreticiye nefes aldıracağını vurguladı. ENFLASYONLA MÜCADELENİN REÇETESİ ÜRETİM Enflasyonla mücadelede odaklanma sorunu yaşandığını söyleyen Ali Çandır, şunları kaydetti: "Gün itibarıyla bakıyoruz ki çekirdek enflasyon yüksek seviyelerde. Buna bir de enerji ve gıdayı dahil edersek enflasyonla mücadelede nerelere yönelmemiz gerektiği aslında açık. Üretim maliyeti gerileyen çiftçi toprağını bırakmayacak, üretimini sürdürecektir. İmalat sanayideki üreticimizin de finansal yönden desteklenmesi, bu insanların gelecek kaygısı olmadan iş yapabilmelerini sağlayacaktır. Kamunun tarım ve sanayiye omuz vermesi, bu kesimlere nefes aldıracak, verilen destek üretimle sonuçlanacaktır. Enflasyonla mücadelenin reçetesinde öncelikle "üretim artışı" yer almalı. Maliyetlerin gerilediği bir ortamda, satın alma gücüyle desteklenmiş taleple dengeli bir üretim, enflasyonu alt edecektir." RUS PAZARI ENFLASYONA OLUMLU YANSIR Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin bata turizm olmak üzere bir çok sektöre nefes aldıracağını kaydeden Çandır, "Tarım sektörünün gözü kulağı Rusya`nın tarım ürünü yasağı kararını kaldırmasında" dedi. Örtüaltı üretim başlamadan yasağın kalkması halinde başta bölge üreticisi olmak üzere tüm tarım kesiminin sezonu kazançla geçireceğini söyleyen Çandır, "Aksi halde tarım fiyatlarının yumuşamasını beklemek doğru olmaz. Çünkü bugün bile tarladan gelen ürün fiyatları ortadayken, üretemeyen ya da ürettiği elinde kalan üretici bunu zorunlu olarak fiyatlara yansıtacaktır. Rusya pazarının açılması dolaylı da olsa enflasyonun düşmesine katkı sağlayacaktır. Tarım sektörünün geri ve ileri bağlarının çokluğu düşünüldüğünde, sektöre verilecek can suyu tüm ekonomiye yansıyacaktır" değerlendirmesinde bulundu.  

Detaylar...

BAKAN TÜFENKÇİ`YE YÖREX DAVETİ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, TOBB`un desteğiyle 26-30 Ekim tarihlerinde Antalya EXPO Center`da düzenlenecek 7. Yöresel Ürünler Fuarı`na Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi`ye davet etti. TOBB Müşterek Konsey Toplantısı`nda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Tüfenkçi`ye davette bulunan Çandır, YÖREX`in Yöresel Ürünler Projesi`nin bir ayağı olduğunu belirterek, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasındaki önemine dikkat çekti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da ATB öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı`na TOBB olarak destek verdiklerini belirterek, Bakan Tüfenkçi`yi YÖREX`te görmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti. Tüfenkçi, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasının önemine vurgu yaparken, YÖREX`e katılıp her ilin yöresel ürününü görmek istediğini söyledi. Tüfenkçi, Ali Çandır`ı tebrik ederken, YÖREX`in başarılı geçmesini diledi.  

Detaylar...

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR`IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
Antalya Ticaret Borsası(ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Başkomutan Gazi Mustafa Kemal komutasındaki kahraman ordumuzun kazandığı zafer, kazanılan bir muharebe olmakla kalmamış topraklarımızdaki işgali resmen sonlandırdığı gibi Cumhuriyetimizin de en sağlam temel taşlarından birisi olmuştur. Son dönemde yaşadıklarımız bize vatan kavramının önemini bir kere daha hatırlatmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz durum, şehit ve gazilerimizin kanlarıyla sulanmış bu topraklara renk, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, ötekileştirmeden herkesin sahip çıkmasını zorunlu kılmaktadır. Hepimiz aynı gemideyiz. Tek vatan tek bayrak vurgusu bu anlamda önem kazanmaktadır. Milletimiz bir olma, diri olma azmini son yaşadığımız hain darbe girişiminde göstermiş içeriden ya da dışarıdan hainlere geçit vermeyeceğini bir kere daha dünyaya ilan etmiştir. Büyük zaferin 94. yıl dönümünde Türk milletinin Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna canını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyorum."  

Detaylar...