Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Eylül Ekim 2019
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 18.204.227.250
Şuan 22 kişi online
Bugün 243 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 106419
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

SERHAT ŞEHİRLERİ BALIYLA KAŞARIYLA YÖREX TE
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı, serhat şehirleri Kars, Iğdır ve Ağrı nın yöresel ürünlerine ev sahipliği yapacak. Serhat Kalkınma Ajansı nın çatısında 22-26 Ekim de Antalya EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e katılacak olan Kars, Ağrı ve Iğdır yöresel yemeklerini de fuarda tanıtacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye nin zenginliklerini doğusuyla batısıyla YÖREX te buluşturmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.KARS GRAVYERİ BU FUARDA Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, YÖREX e Kars kaşarı, Kars gravyer peyniri, Kars balı, çeçil peyniri, kete, lavaş, Kağızman pestili ve pekmezi ile katılacaklarını belirterek, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars tarihi evlerinin tabloları, el dokuması kilimleri ve kültürel ürünlerini Fuar da tanıtacaklarını kaydetti. Ötegen, turizm kenti Antalya da turizmcilerle bir araya gelip yöresel ürünleri için pazar arama hedefinde olduklarını söyledi. Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, şekersiz bal, koyun peyniri, tandır ekmeği ile YÖREX te olacaklarını söyledi. Halise diye adlandırılan yöresel yemek ikramında bulunacaklarını kaydeden Alpaslan, "YÖREX e ilk defa katılacağız. Hedefimiz yöresel ürünlerimizi ticari hayata kazandırmak. Fuarın bunun için iyi bir zemin olacağını düşünüyorum" dedi. HALİSE YÖREX TE Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, şekersiz bal, koyun peyniri ile YÖREX te yer alacaklarını bildirdi. Şeftali, gül, patlıcan reçeli, zerdeçal, lepe (nohut kırığı), nabat(organik şeker), yöresel ev yemekleri, kilimler, 14 bitkiyle yapılan yöresel soğuk yoğurt çorbasını YÖREX te tanıtacaklarını kaydetti. Arslan, Iğdır daki ürünlerin tanınırlığını artırma hedefinde olduklarını söyledi. Serhat Kalkınma Ajansı Iğdır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Burak Aydoğdu, "Bölgenin ürünlerini Antalya daki otellere pazarlama hedefindeyiz. Kars gravyeri Antalya daki 5 yıldızlı otellerde neden ikram edilmesin" dedi.

Detaylar...

SİLİFKE NİN YOĞURDU YÖREX TE
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı na Mersin de yöresel lezzetleriyle katılıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin in coğrafi işaretli ürünleriyle Yöresel Ürünler Fuarı nda olacağını bildirdi. YÖREX e geçen yıllarda da katıldıklarını yöresel ürünlerin tanıtımı için iyi bir fırsat yakaladıklarını kaydeden Aşut, bu yıl da coğrafi işaretli Mersin cezeryesi, Mut zeytini ve tescil başvurusu yapılan Silifke nin yoğurdu ile YÖREX te olacaklarını bildirdi.Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX in güney ile kuzeyin buluşma noktası olacağını belirterek, Mersin in coğrafi işaretli ürünleriyle fuarda yer almasının önemine dikkat çekti.

Detaylar...

YÖREX E BİR DESTEK DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DEN GELDİ
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na uluslararası alandan da destek geldiğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü nün (FAO), 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e katılarak aile çiftçiliğinin yöresel ürünlerin korunmasına yardımcı olduğuna dikkat çekeceğini kaydeden Çandır, "Uluslararası alana taşımayı planladığımız YÖREX e FAO dan böyle bir desteğin gelmesi fuarı bir adım ileriye taşıyacaktır. YÖREX e güç katacak FAO yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi.FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Akın, her yıl 16 Ekim’de gerçekleştirilen Dünya Gıda Günü’nün bu yıl gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olan aile çiftçiliği temasıyla kutlanacağını kaydetti. FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji ile YÖREX te bulunacaklarını bildiren Akın, "FAO, YÖREX te yöresel ürünlerin aile çiftçiliğiyle ilişkili yapısına dikkat çekecek. Bununla bağlantılı olarak, aile çiftçiliğinin, geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda dengeli bir besin düzeni oluşturmaya, dünyada tarımsal çeşitliliğin korunmasına ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına katkıda bulunmasının altı çizilecek" dedi.Yöresel ürünlerin daha geniş kitlelerce tanınmasına olanak veren YÖREX in aynı zamanda, yöresel gıda üreticilerinin ihtiyaçları, potansiyelleri ve karşılaştıkları zorlukları daha iyi anlamak açısından FAO’nun Dünya Gıda Günü hedefleri için elverişli bir platform yaratacağını belirten Akın, "FAO, ekonomik ve sosyo-kültürel faktörler kadar, aile çiftçilerinin ve küçük ölçekli işletmelerin pazarlara erişimini, teknoloji ve yayım hizmetlerine erişimlerini önemli bulmaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir aile çiftçiliğine olanak sağlayan tarımsal, çevresel ve sosyal politikaların geliştirilmesini desteklemektedir. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok bölgesel ve yerel firmayı bir araya getirecek Yöresel Ürünler Fuarı, FAO’nun aile çiftçiliği vesilesiyle desteklediği, üreticilerin aralarındaki işbirliği, örgütlenme ve bilgi akışına da olanak sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.YÖREX te aile çiftçilerinin, kaynaklara erişimleri kısıtlı olmasına rağmen dünyadaki gıda üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştirdiğinin vurgulanacağını kaydeden Ayşegül Akın, "Bununla birlikte; FAO, fuar vesilesiyle hem yerel hem bölgesel düzeyde gıda üretimine ve güvenliğine katkıda bulunan yöresel ürün üreticilerini desteklemek için etkin yol ve yöntemlerin tanımlanmasına yardımcı olacak, ulusal bölgesel ve küresel düzeyde işbirliği ve geniş katılımlı tartışmalar teşvik edecektir" diye konuştu.

Detaylar...

KAHRAMANMARAŞ PUL BİBERLİ DONDURMASIYLA YÖREX TE
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen 5. Yöresel Ürünler Fuarı na (YÖREX) doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda il yöresel değerleriyle katılıyor. Geçen yıllarda da YÖREX e katılarak yöresel ürünlerinin tanıtımını yapan Kahramanmaraş, bu yıl tarhanası, pul biberi, dövme dondurması, pul biberli dondurması, salebi, bakır ve ahşap oyma işlemeleri, sim-sırması, yemeni ve çarığıyla YÖREX te yerini alacak. Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de yöresel değerlerini YÖREX te tanıtacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kahramanmaraş ın yöresel lezzetleriyle tanınan bir şehir olduğunu, bu zenginliğini Anadolu nun buluşma noktası YÖREX te sergileyecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti. COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX TE OLACAKKahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Yöresel Ürünler Fuarı na geçen yıllarda da katıldıklarını belirterek, yöresel değerlerin tanıtılması için fuarı önemsediklerini kaydetti. Balsuyu, YÖREX e katıldıktan sonra yöresel ürünlerine olan talebin arttığına dikkat çekti. Bu yıl coğrafi işaretli dövme dondurma, tarhana ve pul biberiyle YÖREX te olacaklarını kaydeden Balsuyu, "Yöresel tatlarımızla buluşmak isteyen ziyaretçileri YÖREX te Kahramanmaraş standımıza bekliyoruz" dedi.

Detaylar...

AFYON UN KAYMAĞI BU FUARDA
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle bu yıl 5 incisi 22-26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Anadolu nun bütün kıymetli ürünlerini Antalya da buluşturacak. Fuara Afyonkarahisar da yöresel ürünleriyle katılacak. Afyon, lokumu, sucuğu, kaymaklı şekeri, kaymaklı lokumu, kaymaklı ekmek kadayıfı, pastırması, Bayat kilimi, haşhaş ve haşhaş kreması, süt ürünleri, un, reçel madensuyu ile YÖREX te olacak. Emirdağ ilçesi bebeğiyle, Dinar ise yumurtasıyla, gülsuyuyla YÖREX te yerini alacak. AFYON UN KIYMETLİLERİ BU FUARDAAfyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da YÖREX e coğrafi işaretli ürünleriyle katılacaklarını belirterek, "Coğrafi işaretli Afyon sucuğumuz, Afyon pastırmamız, Afyon mermerimiz, Afyon kaymağımız YÖREX te olacak" dedi. Oda ve borsa ile ortak açılacak stantta, diğer ürünlerinin de tanıtımı yapacaklarını kaydeden Serteser, dünyaca ünlü şifalı kaplıca sularının tanıtımı da YÖREX te yapacaklarını bildirdi. Serteser, "Fuarın, yöresel ürünlerin tanıtımı ve ekonomiye katkı getirmesini diliyoruz" dedi.Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, YÖREX in yöresel değerlerin tanıtımı için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, Afyonkarahisar ın ilçeleriyle, kıymetlileriyle fuarda olacağını söyledi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır Afyonkarahisar gibi Akdeniz, Ege ve İç Anadolu yu birbirine bağlayan bir ilin YÖREX te yer almasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, "Memleket hasreti çekenler bu fuara" dedi.

Detaylar...

YAVRU VATAN HELLİM PEYNİRİYLE YÖREX TE
Antalya Ticaret Borsası nın öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, yurtdışından gelen yöresel ürünlere de ev sahipliği yapacak. 22-26 Ekim tarihleri arasında EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e Kıbrıs Türk Sanayi Odası da katılacak. Kıbrıs, hellim peyniri, Kıbrıs kahvesi, pekmezi, ceviz macunu, kabak macunu, patlıcan macunu, turunç macunu, incir macunu, bergamut macunu, alıç reçeli, portakal reçeli, kekik balı ile YÖREX te yer alacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX in uluslararası olma yolunda ilerlediğini belirterek, "Bu yıl yurt dışından gelecek yöresel ürünler YÖREX i zenginleştirecek" dedi. "Yavru vatan" diye tabir ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nin yöresel ürünleriyle YÖREX te yer almasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Çandır, fuarın Kıbrıs la ekonomik ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacağına inandığını söyledi.ÇATIŞMA YARATAN PEYNİR YÖREX TEKıbrıs Türk Sanayi Odası Türk Dış Ekonomik İlişkiler Sorumlusu Çağlar Türk, Kıbrıs ın yöresel ürünleriyle YÖREX te yer alacağını belirterek, "YÖREX ürünlerimizi tanıtacağımız iyi bir fırsat. Turizmin merkezi Antalya da ürünlerimizin tanıtılması bizler için ekonomik ve stratejik açıdan önemli" dedi. Coğrafi İşaretli Hellim Peyniri ile ilgili Güney Kıbrıs la çatışmalı bir durum olduğunu kaydeden Çağlar Türk, "YÖREX te Hellim peynirimizi de tanıtacağız" dedi. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Detaylar...

ENFLASYONDA ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI ENDİŞELENDİRİYOR
Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, çift haneli rakamlara dayanan enflasyonda, Ekim’in ilk günü elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zammın korkuttuğunu belirtirken, zammın doğrudan ve dolaylı etkilerinin önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağı endişesi taşıdıklarını kaydetti. Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu. “TÜİK’in verilere göre, Eylül ayında bir önceki aya göre, tüketici fiyat endeksinde yüzde 0,14 yurt içi üretici fiyat endeksinde ise yüzde 0,85 artış gerçekleşti. Uzmanların aylık TÜFE beklentisi yüzde 0,40 olmasına karşın, gerçekleşme bu rakamın altında kaldı tüketici bazlı aylık fiyat artışı 0,14 oldu. Yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 9,36 beklentilerine karşın 6 aydır ilk kez yüzde 9’un altında kalarak yüzde 8,86, ÜFE’de ise yüzde 9,84 şeklinde gerçekleşti. Eylül ayında endekste kapsanan 432 maddeden 274’ünün ortalama fiyatında artış, 94 ünün ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 64 maddenin ortalama fiyatında ise herhangi bir değişim yaşanmadı. EN PAHALI 9’UNCU BÖLGEYİZ TÜİK verilerine göre, Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde Eylül ayındaTÜFE’deki “artış” ülke genelinin altında kalarak bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,83, oniki aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,60 oldu. Bu sonuçlar ışığında Batı Akdeniz Bölgesi’nin fiyat artışı sıralamasındaki yerinin, aylık bazda 15’inci, 2013 yılının Eylül ayına göre ve oniki aylık ortalamaları bazına göre ise 13’üncü sırada olduğu söylenebilir. Ocak-Eylül 2014 döneminde ise Batı Akdeniz Bölgesi 26 alt bölgenin içerisinde 9’uncu en pahalı bölge olmuştur. OKULLARIN AÇILMASI ESNAFI SEVİNDİRİRKEN TÜKETİCİYİ ÜZDÜ Türkiye genelinde Eylül ayındaki fiyat artışları ürün bazında incelendiğinde, yüzde 12,61 artışla "yeşil soğan"ın, harcama grubu bazında incelendiğinde ise yüzde 1,78 artışla "eğitim" grubunun “zam şampiyonu” olduğu söylenebilir. Eylül ayında eğitim öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte eğitime yönelik harcamalarda bir artış gerçekleşmiş, bu talep artışı da doğal olarak fiyatlara yansımıştır. Buna paralel olarak özel üniversitelere yönelik fiyat artışlarının yüksek olması da eğitim grubunun yüksek enflasyon rakamlarına ulaşmasına yol açmıştır. Ürün grubu artışlarının da tarımsal bazlı gıda ürünü olması, mevsimsel etkileri ve kuraklığı ön plana çıkarmaktadır. Ülkemizde geçtiğimiz ay fiyatı en az artan harcama grubu yüzde 0,11’lik bir artışla ulaştırma oldu. LİMON ÇAKILDI MAYDONOZ UÇTU TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde Eylül ayında beklentilerin aksine fiyatı düşen ürünlerin başında ise limon geldi. Limonun fiyatı yüzde -32,42 düştü. Batı Akdeniz Bölgesindeki Eylül ayındaki fiyat değişimleri gıda ürünleri bazında değerlendirildiğinde ise; aylık en fazla fiyat artışı yüzde 13,02 artışla maydonoz, yüzde 8,86 artışla fındık ve yüzde 7.94 artışla yeşil soğanda görüldü. ELEKTRİK VE DOĞAL ZAMMI ENDİŞESİ Uzmanlar, Eylül ayındaki bu gerçekleşmelerle birlikte Ekim ayı başında uygulamaya konulan yüzde 9’luk elektrik ve doğalgaz fiyat artışının enflasyona yansımasının yüzde 0,4 olacağını öngörmektedir, Ancak bizler bu tahminin çok iyimser kaldığını ve elektrik ile doğalgazın, üretim ve tüketimdeki doğrudan/ dolaylı etkilerinin olduğu düşünüldüğünde olası artışın daha yüksek olacağı kanaatini taşımaktayız. Ayrıca dolardaki oynaklık ve önümüzdeki dönemde kur etkisiyle birlikte artan maliyetler enflasyon üzerindeki olumsuz etkisini sürdüreceğini düşünmekteyiz. ENFLASYON DİRENİYOR Bunun yanında kuraklık ve gıda fiyatlarının da etkisiyle enflasyon güçlü direnişini sürdürmektedir. Enflasyon rakamlardaki halihazırdaki tablonun pek iç açıcı olmaması ve Merkez Bankası’nın faiz indirimine ara vermesi, enflasyonun halen yüksek risk taşıyan bir unsur olduğunu kanıtlamaktadır. Zira Eylül’de faiz indirimine ara vererek ve sıkı para politikasıyla talebi de kısmayı amaçlayan Merkez Bankası, enflasyonda iyileşme görülene kadar para politikasındaki bu duruşun devam edeceğini vurgulayarak, yegane hedefinin fiyat istikrarının korunması olduğunu yineledi. Bizler de dolarda yaşanan hızlı oynaklığın önümüzdeki dönemde de devam etmesiyle birlikte artan maliyetlerin enflasyon üzerindeki olumsuz etkisini sürdüreceğini ön görmekteyiz. “ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Detaylar...

BAYRAM BARIŞA VESİLE OLSUN
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın Kurban Bayramı mesajı:"Bayramlar sevginin ve güzel duyguların yaşandığı, paylaşıldığı özel günlerdir. Dini ve milli bayramlarımız Türk milletini birleştiren, bütünleştiren, bütün farklılıklara rağmen ortak duyguların paylaşmalarını sağlayan eşsiz günlerdir. Önümüzde Kurban Bayramı var, Müslüman dünyası için kutsal sayılan, dostluk ve kardeşliğin, paylaşımın doruk noktasına ulaşması gereken bu özel günü maalesef silahların gölgesinde karşılıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyada, bütün dini değerlerimize aykırı bir şekilde Müslümanın Müslümana silah sıktığı, kelle kestiği kan donduran olayları yaşıyoruz. Son dönemdeki gelişmeler, herkes gibi işadamlarını da tedirgin etmektedir. Sınırımıza kadar dayanan silahların ülkemizin kardeşlik iklimini bozmamasını arzu ediyor, bölgeyi kan gölüne çeviren terör örgütlerine izin verilmemesini istiyoruz. Dinimiz barış dinidir. Önümüzdeki Kurban Bayramı nın da tüm dünyada barışa, kardeşliğe, dostluğa vesile olmasını arzuluyoruz. Bu duygularla Antalyalıların, Antalya Ticaret Borsası üyelerinin, halkımızın ve Müslümanların kutsal Kurban Bayramı nı kutluyor, güzellikler diliyorum."

Detaylar...

Hisarcıklıoğlu’na, uluslararası arenada yeni görev
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu’nun (CACCI) Başkan Yardımcılığı’na seçildi.​Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen Genel Kurul’da CACCI Başkan Yardımcılığı’na seçilen Hisarcıklıoğlu, “Bizim görevimiz ülkemiz bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırmak. Asya-Pasifik Bölgesinin dünya ekonomisindeki artan önemi, gelişmiş ekonomilerin dikkatinin bu bölgeye çevrilmesine neden olmuştur. Biz de iş dünyamızı temsilen bayrağımızı bu bölgede daha güçlü şekilde dalgalandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu seçimin, kardeş ülke Malezya’da gerçekleşmiş olması bizi ayrıca mutlu etmektedir” dedi. Türk iş dünyasının Asya Pasifik ülkeleri ile ekonomik ilişkilerini daha fazla artırmak için çalışacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Eurochambres Başkan Yardımcılığı, 57 İslam Ülkesinin üyesi olduğu İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkan Vekilliği, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyorum. Bunlara ilaveten, şimdi de Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Başkan Yardımcısı seçildim. Bu seçimden dolayı ülkem ve Türk iş dünyası adına gurur duyuyorum. Bu görevde de ülkemiz iş dünyasını en iyi şekilde temsil edeceğim” diye konuştu. Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI), aralarında, Japonya, Hindistan, Rusya Federasyonu, Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Güney Kore, Tayvan-Çin, Singapur, Gürcistan ve Türkiye’nin de yer aldığı 26 Asya ve Batı Pasifik ülkesinin odalar birliklerinden oluşuyor. 1966 yılında kurulan CACCI, Birleşmiş Milletler’in resmi istişare organları arasında yer alıyor. CACCI’nin ana faaliyet alanları KOBİ’lerin desteklenmesi, iş dünyası arasındaki işbirliği için network faaliyetleri ve eğitim olarak özetlenebilir.

Detaylar...

UNESCO YA ADAY ELMALI SEREN BALI YÖREX TE
Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır a nezaket ziyaretinde bulundu. Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi hakkında Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin e bilgi verirken, 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Çandır, "Elmalı geçmişi köklü, yöresel ürün zengini bir ilçemiz. YÖREX te Elmalı nın olmaması büyük eksiklik olur" dedi.Antalya Ticaret Borsası nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Öztekin, Yöresel Ürünler Fuarı ndan beğeniyle söz etti. Antalya nın tarihi en köklü ilçelerinden olan Elmalı nın YÖREX te yöresel değerleriyle yer alacağını kaydeden Ümit Öztekin, "Biz köklü bir tarihe sahip ilçeyiz. Yöresel değerlerimizin sayısı çok fazla. Elmalı leblebisi, leblebi şekeri, susamlı çörek helvası, lokum çeşitlerimiz, tarhanamız, bulgurumuz, salça ve el kesimi makarna, üzüm ve elmamızla YÖREX te yerimizi alacağız" diye konuştu. 2 BİN 500 YILLIK KOVANLARElmalı Belediyesi nin Seren balı projesinden söz eden Başkan Öztekin, "Seren balı besin değeri çok yüksek, 2 bin metre rakımın üzerinde yaylada üretilen nadide bir bal. Seren balının özelliği kovanların içinde değil, oyulmuş ardıç ağaçlarının içinde arı tarafından döşenmesinden geliyor. Likya lahitlerinden esinlenilerek inşa edilen Seren adı verilen kovanlar ardıç ağacına inşa edilmiş. Ardıç ağacı bala farklı bir lezzet ve aroma katıyor. Bu yapılar 2 bin 500 senelik tarihi geçmişe sahip. Bu yüzden UNESCO dünya mirası listesine alınması için çalışma başlattık. Seren balı da YÖREX te olacak" diye konuştu. YÖREX ELMALI YA KAPI AÇACAKYöresel Ürünler Fuarı nın yerel ürünlerin tanıtılması ve ekonomiye kazandırılması için iyi bir organizasyon olduğunu kaydeden Öztekin, "Biz Elmalı nın yöresel ürünlerini yeterince tanıtamadık. YÖREX bize ciddi bir kapı açacaktır, bu nedenle bu fuarı çok önemsiyoruz. Elmalı bu fırsatı değerlendirecek" dedi. Öztekin, böyle bir fuara öncülük ettiği için ATB Başkanı Ali Çandır a teşekkür etti.

Detaylar...

TARIM BAKANI EKER DEN YÖREX E DESTEK
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Toplantısı na katılmak üzere Antalya ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile bir araya geldi. Bakan Eker i 22-26 Ekim de Antalya da düzenlenecek 5. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX e davet eden Çandır, yöresel ürünlerin yüzde 65-70 ini gıda ve tarım ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çekti. 62. Hükümetin programında yerel ürünlerin desteklenmesine ilişkin kararı memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Ali Çandır, gıda ve tarım ürünlerinin ekonomi için önemine vurgu yaptı. Çandır, YÖREX in hedefleriyle ilgili Bakan Eker i bilgilendirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yerel ürünlerin önemine dikkat çekerek, bunların mutlaka desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Yöresel Ürünler Fuarı kataloğunu inceleyen Eker, Anadolu nun ürün zengini olduğunu belirtti. Eker, Antalya Ticaret Borsası nın iyi bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, Ali Çandır a teşekkür etti.

Detaylar...

ATB Başkanı Ali Çandır dan tarım topraklarına sahip çıkın çağrısı
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarımın ve turizmin başkenti Antalya da son 10 yılda 267 bin dekar tarım arazisinin kaybedildiğini belirterek, "Dünyada yaşanan sorunların temelinde gıda ve suya erişim olduğunu dikkate alırsak tarım ve toprağı korumak hepimizin boynunun borcu" dedi. Çandır, yerel yönetimlerden tarım topraklarına sahip çıkmasını istedi. Antalya Ticaret Borsası nın (ATB) düzenlediği Kent Buluşmaları nın ilk konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri, meclis ve komite üyelerinin katıldığı Kent Buluşmaları nın açılışında konuşan Ali Çandır, Antalya daki çarpık yapılaşmaya dikkat çekti. İğneyi biraz da kendimize batıralım diyen Çandır, "Belediye başkanlarını gördüğümüzde şehirdeki kirlilik, çatılardaki gün ısılar, yollardaki olumsuzluklar, apartmanlardaki görsel kirliliğe kadar hepsini sorun olarak dile getiriyoruz ama bunların kaynağı biziz. Kent bilincini geliştirmeliyiz. Bir çok gelişmiş kentte kurallar vardır, bu kurallar uygulanır. Kafamıza göre araç park etmeyi tabela koymayı apartman üzerine gün ısı yerleştirmeyi, estetikten uzak işleri yapmayı alışkanlık haline getiriyoruz. Antalya olarak bu konularda harekete geçmeliyiz" diye konuştu.ANTALYA NIN ANAYASASI YAZILMALIAntalya nın Allah ın lütfu olduğunu ancak yeterince koruyamadığımızı belirten Çandır, "Ekolojik dengeyi tehdit altına alan taş maden ocaklarıyla buraya ciddi zarar verme konusunda azimli şekilde çalışıyoruz. Bunların bitmesi lazım" dedi. Türel in taş, maden ocakları konusundaki duyarlılığını bildiğini söyleyen Çandır, "Bu çevre, bu deniz olmadığı sürece Antalya yok" dedi. Turizm için de ekolojik dengenin önemli olduğuna dikkat çeken Çandır, turizmin sürdürülebilir ve nitelikli olmasının önemini belirtti. Çandır, "(Kent eskidi, kentsel dönüşüm gerekli diyoruz) ama yeni binalar ve caddeler eski mantıkla yapılıyor, peyzaj uygulaması yok, eski alışkanlıklarımız devam ediyor. Bir çok gelişmiş ülkeyi görüyor ki birçok kentin kuralları, anayasası var. Bütün ilçelerimizle, bütün kentin önde gelenleriyle bu kente anayasa yazmamız zorunlu. Bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu kentin gerçekten bir anayasaya ihtiyacı var bu konuda hepinizin desteklerini bekliyorum" diye konuştu. TARIM TOPRAKLARINI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUAntalya nın tarımın ve turizmin başkenti olduğunu belirten Çandır, "Tarım bu kadar gündemdeyken topraklarına baktığımız yüzde 17.5 tarım yapılabilir alan haline gelmiş durumda. Son 10 yılda Antalya da 267 bin dekar tarım arazimizi kaybetmiş durumdayız. Dünyada sorunların temelinde gıda ve suya erişim olduğunu dikkate alırsak tarım ve toprağı korumak hepimizin boynunun borcu" diye konuştu. EXPO YATIRIMLARI BEKLENİYORMenderes Türel 2009 da başkan seçildiğinde EXPO 2016 nın tanıtımı ve alımı için birlikte çalıştıklarını kaydeden Ali Çandır, "EXPO nun Antalya ya kazandırılmasında Sayın Türel in büyük katkısı var, kendisine teşekkür ediyoruz. EXPO yu biz çalışırken bu kentin 10 -20 yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak, bu kente yatırımlar gelecek, kent ihtiyaçlarını daha erken görecek diye çabalamıştık ama maalesef sayın Başkanın çabası ile raylı sistemin dışında somut bir yatırımı göremiyoruz. Antalya bu yatırımı hak ediyor. Hala çevre yollarını konuşuyoruz. EXPO alanında yapılacak mükemmel bir yatırım hepimizi mutlu edecek ama kentin görüntüsüne, hayatı kolaylaştırıcı etkilerinin olması da talebimiz" diye konuştu. ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya Büyükşehir belediyesi ile hayvan borsası ve mezbaha ile ilgili çalışmaları yaptıklarını belirterek, Türel e desteklerinden dolayı teşekkür etti. ANTALYA TARIM VE TURİZM KENTİTürel, kentin sorunları ve belediye tarafından geliştirilen projeler hakkında bilgi verdi. Yerel seçimlerinin ardından büyük bir çalışma içerisine girdiklerini anlatan Türel, belediyenin kurumsal yapısının güçlendirilmesi için yoğun bir çalışma yaptıklarını söyledi. Büyükşehir Yasası ile idarelerindeki 40 kilometrelik sahil sınırının 640 kilometreye çıktığını, bunun da ciddi bir yoğunluk oluşturduğuna işaret eden Türel, "Antalya, önemli bir turizm ve tarım kenti. Bu nedenle büyük bir çevre duyarlılığı ile hareket ediliyor. Çevreci olmak sadece mermer ocaklarına karşı çıkmak değil, yolda yürürken eldeki çekirdeğin kabuğunun yola atılmaması da bir çevre duyarlılığı. Antalya da çevrecilik meselesini kimse benimle tartışamaz, tartışırsa onlara ilk soracağım soru (Antalya ya kaç ağaç diktiniz). Ben 5 senede bir milyon ağaç dikmişim" diye konuştu. Antalya nın Türkiye nin dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Türel, bu nedenle cazibe noktalarının artırılması ve kente estetik bir görüntü kazandırılması gerektiğini dile getirdi. Şehir merkezindeki çevre düzenlemelerine bakıldığı zaman son 40-50 yılda doğru düzgün bir çalışma yapılmadığını belirten Türel, Karaalioğlu Parkı ndan Atatürk Stadı na, Kaleiçi nden Yat Limanı na, Balbey Mahallesi nden Cumhuriyet Meydanı na kadar 5 senede çok farklı bir kent merkezi oluşturmak için gayret göstereceklerini kaydetti.ARITMAYA 50 MİLYONLUK BÜTÇE Turizmin en önemli sorunlarından birinin altyapı olduğuna dikkati çeken Menderes Türel, "Göreve geldiğimizde Belek, Serik, Kumköy, Manavgat, Alanya daki arıtmalar çalışamaz durumdaydı. Bunları turizm hassasiyetleri içerisinde çok fazla dile getiremiyoruz ama örneğin Serik Belediyesi, kendisine ait arıtma tesisini elektrik faturası yüksek geliyor diye çalıştırmadan ilçenin bütün pis suyunu derelere ve denize döküyordu. Bunları tespit ettik. Bunu nasıl bir turizm hassasiyetiyle yan yana koyabilirsiniz. Nisan ayı turizm sezonunun başlangıcı. Kriz yönetimini en iyi şekilde yaptık, pompaların sayısını artırdık, derin deniz deşarjlarına yüklendik. Kemer dahil turizm bölgelerine tevsi arıtmaları, iyileştirme çalışmaları yapmazsak Antalya da seneye kimse denize giremez" diye konuştu. Türel, söz konusu turizm merkezlerine arıtmayla ilgili tevsi yatırımları yapmak için 50 milyon liralık bir bütçe ayrıldığını, arıtma çalışmalarıyla ilgili projelerin bittiğini, ihalelerin önümüzdeki ay tamamlanacağını bildirdi. Antalya nın meseleleriyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların bulunduğunu belirten Türel, doğru yapılan işlerde iktidar, muhalefet hep birlikte olunması gerektiğini dile getirdi.HAYVAN BORSASI ANTALYA YA İYİ GELECEKAntalya tarımının da turizm kadar vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Türel, bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma her türlü desteği vereceklerini söyledi. Antalya nın bir hayvan borsası ve modern bir mezbahaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Türel, "ATB borsayı, biz de mezbahayı yapacağız. Hem hayvan borsasını hem de yeni mezbahayı Antalya ya 1-2 sene içerisinde kazandıracağız. Hayvan Borsası Antalya ya iyi gelecek" dedi.ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ ELEKTRİKTarım sektöründeki maliyetlerin en aza indirilmesi noktasında bir çalışma başlatılacağını belirten Türel, büyükşehir belediyesi olarak yeni güneş tarlaları kurulacağı ve bu sayede sulama kooperatiflerinin hem elektrik borçlarının ödeneceği hem de çok cüzi ya da tamamen ücretsiz çiftçiye tarımsal sulamada kullandığı elektriğin sağlanacağını dile getirdi. Türel, bu çalışmanın da 1- 1.5 senelik bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.İLÇELERE 6 TOPTANCI HALBütün ilçeleri kapsayacak 6 tane bölgesel toptancı halin kurulacağını ve şu an bir ilçede 4 toptancı hal olduğu ve hepsinin de döküldüğünü vurgulayan Türel, "Bunları birleştirip Antalya’nın 19 ilçesine hitap edecek ilçelere yönelik 6 toptancı hali ve 6 mezbaha kazandıracağız" dedi.Yüksek hızlı trenin en geç 2023 yılında geleceğini bildiren Türel, şu anda güzergah ve proje çalışmalarının devam ettiğini, projenin maliyetinin oldukça yüksek ve zor bir proje olduğunu dile getirdi.Ali Çandır, günün anısına Menderes Türel e el yapımı cam vazo hediye etti. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Detaylar...