Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.83.188.254
Şuan 11 kişi online
Bugün 447 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 119213
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB’den Kepez’e zeytinlik ziyareti
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya’nın kent merkezindeki en büyük yeşil alanı olan ve 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ve Mahmut Alpagot, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü makamında ziyaret etti. Tütüncü’ye Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini Tütüncü’ye sunarak, böyle bir projeye Kepez Belediyesi’nin de ortak olmasının büyük kazanç olacağını söyledi. ATB Başkanı Ali Çandır, “Şirketle ilgili sözleşmeyi hazırladık, size takdim ediyoruz. Bunun içerisinde Kepez Belediyesi’ni mutlaka görmek istiyoruz. Turumuzu tamamladıktan sonra sözleşmeye son şeklini verip proje çalışmalarına başlayacağız. Vakıf Zeytinliği’yle ilgili projeyi birlikte yapmak istiyoruz” diye konuştu.  Şirket sözleşmesini alan Tütüncü, sözleşmeyi inceledikten sonra tekrar görüşmek istediğini söyledi. Tütüncü,  bölgenin yeşil olan olarak korunmasına destek verirken, “Oraya hiçbir şey yapılmamış olsa bile yeşil alanın muhafazası Antalya’ya en büyük hizmettir” dedi.  

Detaylar...

Antalya Ticaret Borsası 90 yaşında
Antalya’nın en köklü kurumlarından olan Antalya Ticaret Borsası, 90’ıncı yılını kutluyor. ATB yönetimi, Sheraton Otel’de 90’ıncı kuruluş yıldönümü yemeği organize etti. ATB’nin yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, personel ve eski yöneticilerinin eşleriyle katıldığı yemekte ATB’nin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 90 yıl boyunca ATB’yi bulunduğu noktaya getirenlere teşekkür ederken, “Aramızdan ayrılanları rahmetle anarken; aramızda olanları saygıyla anıyor, uzun ömürler diliyorum. 90. yılımızda bu organizasyonu yapmak bize nasip oldu. 1.5 yıllık görev süremiz boyunca yaptıklarımızı kamuoyuyla paylaştık, sizlerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. ATB’nin 90 yılık geçmişine yaraşır şekilde kurumu daha ileriye taşımak, daha güzel işler yapmak için çok çaba sarf ettiklerini vurgulayan Çandır, “Bu konuda destek olan yönetim kurulu üyelerine, meclis üyelerine, meslek komiteleri üyelerine, disiplin kurulu üyelerimize, personelimize, danışmanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. Ayakları yere basan projelere imza atmaya çalıştıklarını vurgulayan Ali Çandır, “Desteğiniz olduğu sürece, ATB’ye yaraşır şekilde güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Biz, bize verilen görevi emanet olarak kabul ediyor, emaneti daha iyi bir noktada yeni gelecek kuşaklara bırakmak istiyoruz” dedi. Yemekte, ATB’nin başkanlığı görevini yürütenlere teşekkür plaketi takdim edildi. ATB eski Başkanı İlhami Gönen plaketini ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan’dan, Ahmet Acar plaketini ATB Meclis Üyesi Yusuf Karasu’dan, Nurettin Utku ise plaketini ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan’dan aldı. Nurettin Utku, ATB’nin iyi bir vizyon yakaladığını belirterek, yönetime böyle bir organizasyon düzenlediği için teşekkür etti. Ahmet Acar da ATB’nin emin ellerde olduğunu belirterek, teşekkür etti. Daha sonra ATB Yönetim Kurulu üyeleri ve eski yöneticiler 90’ıncı yıl pastasını kesip, toplu fotoğraf çektirdiler. Yemeğe katılan misafirler Erkan Güleryüz ile Jale’nin söylediği şarkılar eşliğinde keyifli bir gece geçirdi.

Detaylar...

SMMO’nun yeni yönetiminden ATB’ye ziyaret
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMO) Mustafa Erdem başkanlığındaki yeni seçilen yönetimi,  Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’ı ziyaret etti. Yeni yönetime başarılar dileyen Ali Çandır, muhasebecilerin borsa tescili konusunda hassas davranmasını istedi. Borsaya tescil yaptıran müstahsilin daha az stopaj ödediğini, devletin de vergi kaybının azaldığına dikkat çeken Ali Çandır, “Muhasebeciler mükelleflerinin borsaya tescil yaptırma konusunda duyarsız davranıyor. Borsaya tescil yaptıran müstahsil daha az stopaj ödüyor, devlet ise vergi kaybı yaşamıyor, alımı satımı yapılan ürün kayıt altına alınıyor” diye konuştu. Çandır, SMMO üyelerine tescilin önemini vurgulayan broşür verdi.  Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesinin hazırlanmasında SMMO’dan destek aldıklarını belirterek, yönetimine desteğinden dolayı teşekkür etti. Vakıf Zeytinliği’ni Antalya ve Antalyalılara kazandırmak istediklerini söyleyen Çandır, “Antalya’ya örnek olacak bir sözleşme hazırladık. Alana ticari bakmıyoruz, bizden sonra da alanın farklı değerlendirilmemesi için şirket sözleşmesini noktasına virgülüne kadar ince değerlendiriyoruz. Ve ilgili tüm kurumların görüşüne başvurup ortaklık teklif ediyoruz” diye konuştu.  Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Erdem, tescil konusunda üyelerini uyaracaklarını belirterek, ekonominin kayıt altına alınmasını kendilerinin de önemsediğini kaydetti. Erdem, Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kuruluş sözleşmesinin titizlikle hazırlandığını belirtti.  

Detaylar...

ATB, Vakıf Zeytinliği için turlara başladı
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya’nın kent merkezindeki en büyük yeşil alanı olan ve 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kurma çalışmalarına başladı. ATB, şirketin kuruluş sözleşmesini kurumların görüşüne sunuyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı  Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül ve Cüneyt Doğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı makamında ziyaret ederek, Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi verdi. Alı Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesinin taslağını Mustafa Akaydın’a sundu. ATB Başkanı Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirketleşme çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’nin görüşlerini almak istediklerini belirterek, “Vakıf Zeytinliği’nin işletilmesiyle ilgili şirketin kurulması aşamasında ilgili bütün kurum ve kuruluşların görüşünü almak istiyoruz. Bu kapsamda ziyaretlerimize başladık. Turumuzu tamamladıktan sonra şirket sözleşmesini derleyip toparlayıp şirketi kurmak istiyoruz” diye konuştu. Şirketin kuruluş aşamasında ciddi bir sermayeye ihtiyaç olmadığını vurgulayan Çandır, zeytinliği Antalya’ya kazandırmak istediklerini anlattı. Çandır, şirket kurulduktan sonra yine ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla zeytinlikle ilgili projenin hazırlanacağını belirtirken,  engellilerin rehabilitasyonunun da burada sağlanabileceğini belirtti. Başkan Akaydın da, Vakıf Zeytinliği’nin Antalya’ya kazandırılması gerektiğini belirterek, şirketleşme çalışmalarına destek verdiğini söyledi. Taslak sözleşmeyi inceleyeceğini kaydeden Akaydın, alanın tüm kurum ve kuruluşların işbirliğiyle kentin beklentilerine cevap verecek hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Akaydın, engellilerin rehabilitasyonunun bu alanda sağlanması fikrine destek verirken, Avrupa’dan bu yönde talep gelebileceğini vurguladı.

Detaylar...

AA Yöresel Ürünler Fotoğraf Sergisi, ATB’nin sponsorluğunda açıldı
Anadolu Ajansı´nın 90´ıncı kuruluş yıldönümü etkinleri çerçevesinde Antalya Ticaret Borsası´nın sponsorluğunda ´´AA Muhabirlerinin Objektifinden´´  fotoğraf sergisi Özdilekpark  Avm´de açıldı.ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile AA Bölge Müdürü Şennur Erdoğan´ın birlikte açtıkları sergide Türkiye´nin değişik illerinden yöresel ürünlerin yansıtıldığı 29 fotoğraf beğeniye sunuldu. Açılış kurdelesini kesen ATB Başkanı Ali Çandır, borsa olarak yöresel ürünler konusunda bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti.Bir süre önce başlattıkları yöresel ürünlerle ilgili projenin birinci etabının Nisan ayı sonunda Yöresel Ürünler Fuarı´yla başlatıldığını hatırlatan Çandır şunları söyledi:´´Bu kapsamda AA´nın 90´ıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla fuarda sergilediğimiz ´AA Muhabirlerinin Objektifinden´ fotoğraf sergisini bir kez daha bu mekanda açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yöresel ürünlere verdiğimiz önem çerçevesinde bu etkinliklerimizi devam ettireceğiz. ATB olarak yöresel ürünlerin kıyıda köşede kalmasına gönlümüz razı değil. Onların ticari değer kazanması için farkındalık yaratmak amacıyla bu tür etkinliklerimizi yıl boyunca sürdüreceğiz. Biz de ATB´nin 90´ıncı kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. İki kurumun böyle bir mutluluğu paylaşması güzel bir duygu.´´ AA Bölge Müdürü Şennur Erdoğan da, 90 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk´ün talimatıyla kurulan Anadolu Ajansı´nın doğru ve hızlı habercilik anlayışıyla çalıştığını belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:´´Yazılı haberlerde Türk basınının ihtiyacının karşılanmasında, geçen 90 yılda önemli bir yer tutan AA, fotoğraf alanında da çok önemli gelişmeler elde etmiştir. Türkiye´nin her köşesinde görev yapan Anadolu Ajansı muhabirleri, basın yayın kuruluşlarının günlük fotoğraf ihtiyacını karşılamaya yönelik yoğun bir çaba göstermektedir. Anadolu Ajansı´nın dijital arşivindeki fotoğraf sayısı 1 milyon adeti aşmıştır. AA 40 yıllık fotoğraf yayıncılığı deneyimi ışığında, güçlü teknik desteği ile bu alandaki en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.´´ Erdoğan, ATB´ye AA´nın 90´ıncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde açtığı fotoğraf sergisine sponsorluğu nedeniyle teşekkür etti.

Detaylar...

Çandır, meclis üyelerine Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi verdi
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Meclis üyelerine ATB’nin kiraladığı Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, Antalya’ya model olacak, farklı bir proje hazırlanmasını için çalıştıklarını ifade etti.Toplantının açılışında konuşan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, konuşmasına terörü lanetleyerek başladı. Terör nedeniyle günahsız insanların öldüğünü belirten Çandır, “Teröre karşı etkin önlem almak yerine, dilek ve temenniler şeklinde açıklamalar yapılıyor.  Bu konuda karar vericilerin kurumlarla işbirliği yaparak daha sağlıklı çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi. Model olacak proje Meclis üyelerine ATB’nin kiraladığı Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, “Vakıf Çiftliği’yle ilgili şirket kurma konusundaki çalışmalarımız hazır. Bu konuda ilgililerle görüşmelerimize başlıyoruz. İşin bu kadar uzun sürmesinin nedeni bütün kurumları kapsayacak şekilde Vakıf Zeytinliği çalışmasını yürütmeye çalışmamızdandır” diye konuştu. Antalya’ya model olacak, farklı bir proje hazırlanmasını istediklerini vurgulayan Çandır, “Bu çalışmanın örnek olacağını düşünerek biraz hassas davranıyoruz” dedi. Desteğe teşekkür Antalya Ticaret Borsası’nın Vakıf Zeytinliği’yle ilgili harcadığı bütün parayı ayni sermaye olarak koyacağını vurgulayan Çandır, “Bu işte, ATB’nin ekonomik olarak bir zararı olmayacak” dedi. Vakıf Zeytinliği’nin kente kazandırılması konusunda meslek örgütleri, belediyeler ve sivil toplum örgütlerinden müthiş bir destek gördüklerini vurgulayan Çandır, “Bu çalışmanın Antalya’da iyi bir hizmet örneği oluşturmasını arzuluyoruz” dedi. Vakıf Zeytinliği konusundaki güveni ve desteği nedeniyle ATB meclis üyelerine teşekkür eden Çandır, “Bize, yetkisini ve güvenini sunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. Daha sonra Meclis üyesi İsmet Kerem, Tuta Absoluta hakkında üyelere bilgi verirken alınabilecek önlemler hakkında öneriler sundu.  Ali Çandır da, Valilik bünyesinde kriz masası kurulması gerektiğini vurgularken, Tuta Absoluta ile ilgili hazırlanan raporu Antalya Valiliği’ne sunacaklarını kaydetti. Bu arada yılın personeli seçilen ATB takip ve tescil memuru Ayhan Yıldırım’a  hediye çekini ATB Meclis Başkan Yardımcısı Tefil Başkaya verdi.

Detaylar...

ATB Lisesi öğrencilerinin mezuniyet sevinci
Antalya Ticaret Borsası Anadolu Meslek Lisesi ile Antalya Ticaret Borsası Ticaret Meslek Lisesi 10. mezunlarını verdi. Okulda düzenlenen mezuniyet törenine ATB Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Törene katılanlara pilav ile ayran ikram edildi. Törende konuşan lise müdürü Sadık Alkan, çağdaş eğitim verme çabası içerisinde olan lisenin ATB’nin desteğiyle bu hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini kaydetti. ATB Başkanı Ali Çandır, öğrencilerin mezuniyet sevincini paylaşırken, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için donanımlı gençler yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Öğrencilerden Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmasını isteyen Çandır, “İyi bir gelecek için daha çok çalışmalıyız. Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda gençliğin daha donanımlı olması gerekmektedir. Bu noktada sizlere güvenimiz sonsuz. Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz. Hepinize başarılar diliyorum” diye konuştu. Okulun halk oyunları ekibinin teke yöresinden sunduğu halk oyunları gösterisinin ardından Ali Çandır  ile Hüseyin Cahit Kayan okulu derece ile bitiren öğrencilere plaket verdi. Ali Çandır, ATB Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden birincilikle mezun olan Seda Belin’e dizüstü bilgisayar hediye ederken, Hüseyin Cahit Kayan ATB Ticaret Meslek Lisesi’ni birincilikle bitiren Volkan Canbolat’a dizüstü bilgisayar hediye etti. ATB Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden Havva Bilecan ikinci, Derya Sazlık üçüncülükle mezun olurken, ATB Ticaret Meslek Lisesi’nden Bahadır Bal ikinci, Pelin Esen üçüncü oldu. Okul birincileri Seda Belin ile Volkan Canbolat yaş kütüğüne çivi çakarken, mezuniyet andı, bayrak devir teslim törenin ardından mezuniyet belgelerini alan öğrenciler keplerini havaya fırlatarak kutlama yaptı.  

Detaylar...

ANFAŞ’tan Ali Çandır’a ziyaret
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki Fuarlar Sektör Meclisi Başkan Yardımcılığı’na seçilen ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, ANFAŞ Genel Müdürü Server Seçer ile birlikte Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’ı ziyaret etti. Antalya’nın fuarcılık alanında iyi bir alt yapı oluşturduğunu ve büyük bir merkez haline geleceğini kaydeden Ali Çandır, bu anlamda Antalya Expo Center’ın iyi bir referans olduğunu söyledi. Bu yıl Antalya Expo Center’de ilki düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın büyük bir organizasyon olduğunu ve Türkiye’yi Antalya’da buluşturduğunu kaydeden Çandır, önümüzdeki yıllarda bu organizasyonun daha büyük katılımla gerçekleşeceğine inandığını kaydetti. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, Antalya Expo Center’da 2010 yılında 14 fuara ev sahipliği yaptıklarını, 2011 yılında hedeflerinin 18 fuar olduğunu söyledi. Bu yılki Otel Ekipmanları Fuarı’nın büyük ses getirdiğini kaydeden Çalık, Fresh Antalya ve Sağlık Fuarı HETEX’in markalaşma yolunda olduğunu belirtti. Çalık, “Antalya fuarları, fuarcılık alanında söz sahibi hale geldi. ANFAŞ olarak fuarlarımızı geliştirmek ve Antalya’ya yeni fuarlar kazandırmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz” dedi. ANFAŞ Genel Müdürü Server Seçer, bu yıl Antalya’nın iyi bir fuar sezonu geçirdiğini belirterek, İstanbul gibi illerde fuar organizasyonlarının azalırken Antalya’da arttığına dikkat çekti. Seçer, Antalya’nın fuarcılık alanında cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.   

Detaylar...

Anadolu Ajansı’ndan Ali Çandır’a teşekkür ziyareti
Anadolu Ajansı (AA) Bölge Müdürü Şennur Erdoğan ile ekonomi muhabiri Fikri Cinokur, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ı makamında ziyaret etti. Anadolu Ajansı´nın 90´ıncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Antalya Ticaret Borsası´nın katkılarıyla 1. Yöresel Ürünler Fuarı’nda düzenlenen ´´AA Objektifinden´´ fotoğraf sergisine desteğinden dolayı ATB ve Ali Çandır’a teşekkür eden Şennur Erdoğan, AA muhabirlerinin Türkiye´nin yöresel ürünlerine ilişkin fotoğraflarının yer aldığı serginin büyük ilgi gördüğünü kaydetti.   Bu yıl birincisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın çok başarılı geçtiğini ve fuarın önümüzdeki yıllarda daha büyük katılımlarla gerçekleşeceğine inandığını kaydeden Erdoğan, AA’nın bu tür organizasyonlara verdiği desteği anlattı.   Ali Çandır, AA muhabirlerinin çektiği fotoğrafların fuarda büyük ilgi gördüğünü belirterek, kaybolmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerin bu tür organizasyonlarla gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini kaydetti.   Şennur Erdoğan daha sonra Ali Çandır’a Anadolu Ajansı’nın 90’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle bastırılan para ile almanak hediye etti.  

Detaylar...

Tuta Absoluta ile mücadelede yol haritası çizildi
ATB Başkanı Ali Çandır: “Tuta Absoluta ile mücadele için valilik komisyon kurmalı”‘Tuta Absoluta (Domates güvesi) Mücadelesinde Yol Haritası’ başlıklı forum, Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Foruma Tarım İl Müdürlüğü, BATEM, İhracatçı Birlikleri, Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yetkililer, tarım danışmanları ile sektör temsilcileri katıldı. Erdem Güner’in yöneticiliğini yaptığı forumda, çiftçi Arif Esen, Antalya’daki seraların çoğunluğunun altyapısının Tuta Absoluta zararlısı ile mücadele edecek durumda olmadığını söyledi. Tuta Absoluta’dan korunmak için seralara tül çekilmesi önerisinde bulunulduğunu belirten Esen, “Tek çaremiz döllenmede arıdan hormona geçmemiz ve daha fazla ilaçlama yapmamız gibi görünüyor. Ya da devletin çiftçiye faizsiz kredi desteği vererek havalandırma sistemi olan modern seraların kurulmasını sağlaması gerekiyor” diye konuştu.   Tarım Danışmanı İbrahim Akbulut, çiftçinin üretim konusunda teknik bilgisi olan uzmanlardan danışmanlık hizmeti alması gerektiğini vurguladı.  Arıdan vazgeçip hormona dönmenin mümkün olmadığını, ilacın daha fazla kullanımının kalıntı sorununu beraberinde getirdiğini, bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu kaydeden Akbulut, “Ürüne zarar veren böceği daha iyi tanıyıp, buna göre önlemler alınmalı. Bu bizim kaderimiz değil. Biz Tuta ile mücadeleyi kazanabiliriz ama mücadele yöntemlerini belirleyip, herkes kendi üzerine düşen görevi uygulamaya koyarsa sorun çözülebilir” diye konuştu.   ATB Meclis Üyesi İsmet Kerem, üreticilerin seralar içerisinde önlem almaya çalıştığını belirterek, bu mücadelenin bireysel mücadele ile başarıya ulaşamayacağını vurguladı. Tuta Absoluta yüzünden kaliteli üretim yapılamadığı taktirde ihracatçının da ihracat yapamaz hale geleceğini belirten Kerem, “Tuta zararlısı bu yıl ihracatta sezon sonuna geldiği için zarar çok çok büyük olmadı. Önümüzdeki ihracat dönemine 3-4 ay kaldı. Tuta ile mücadelenin bu süre içerisinde mutlaka başarıya ulaşması gerekiyor. Tarım Bakanlığı’nın yetkili bürokratlarına sesleniyorum, ihracatçıya sahip çıksınlar. Kazancın Türkiye’nin kazancı olduğunu unutmasınlar” dedi.  Zirai Karantina Müdürlüğü’nden İnspektör Haluk Cengiz, Tuta Absoluta ile mücadelede karamsar olunmaması gerektiğini kaydetti. Tuta’dan sadece Antalya’nın değil bütün Türkiye’nin zarar göreceğini kaydeden Cengiz, karantina müdürlüğünün bu konuda çalışma yürüttüğünü kaydetti.   Tarım İl Müdürlüğü’nden Dr. Nurdan Topakçı, Tuta Absoluta’nın bölgede varlığının 7 ay öncesine dayandığını belirterek, 2009 yılı Ekim ayında İzmir’e Tuta Absoluta hakkında bilgilendirildiklerini söyledi. Daha sonra yapılan çalışmalarda Demre’de Kaş’ta Tuta Absoluta’nın tespit edildiğini anlatan Topakçı, “Tuta ile entegre mücadele şart” dedi. Çitçilere önerilerde bulunan Topakçı, üretim artıklarının tekrar sera ve çevresinde barındırılmaması gerektiğini, hemen imha edilmesi gerektiğini kaydetti. Topakçı, seralara çifte geçişin yapılması gerektiğini söyledi. Tuta ile mücadelede tülü de önerdiklerini söyleyen Topakçı, Tuta Absoluta’nın patates yumrusuna henüz geçmediğini anlattı. Nurdan Topakçı, tül ve serum konusunda çiftçiye desteğin gündemde olduğunu belirterek, “Önlem alınırsa tuta ile mücadelede sonuç alınacağına inanıyorum” dedi.   Foruma dinleyici olarak katılan sektör temsilcileri, seraların rehabilite edilmesi gerektiğini, seraların yüzde 50’sinin geleneksel yöntemlerle üretim yapılan eski yapılar olduğunu, çiftçinin modern sera yapması konusunda devletin desteğinin şart olduğunu kaydetti.   Tuta Türkiye’yi tehdit edecek   Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, Tuta Absoluta konusunda üreticilerin ve firmaların zamanında bilgilendirilmediğini söylerken, “O alanda çalışan firmalar zamanında bilgilendirilseydi tuta bu kadar zarar vermezdi” dedi. Sera artıklarının imha edilmeden gelişigüzel atıldığını belirten Tuncer, şunları söyledi: “Bu zararlı atıklardan milyonlarca tuta üreyecek ve gelecek sezon bu zararlı domatesi tekrar tehdit edecek. Bunların usulüne uygun imha edilmesi ve geri dönüşümünün sağlanması lazım. Çifti bu geri dönüşümü tek başına yapamaz. Geri dönüşüm sağlanmazsa Tuta’ya karşı istediğiniz kadar sineklik,  istediğiniz kadar ilaç kullanın önleyemezsiniz” diye konuştu. Tuta Absoluta’ya karşı iç karantina tedbirlerinin de eksiksiz uygulanması gerektiğini vurgulayan Tuncar, “Bu çok zor ama şimdi Antalya’yı tehdit eden bu zararlı Türkiye’deki tüm domatesleri tehdit edecek. Antalya’da geçen sene bu zararlı yok muydu? Burnumuzun dibinde bu zararlı çoğalıyordu. Tuta ila bulaşık ürünün her yerde imha edilmesi lazım. Ama hiçbir çiftçi yapmaz bunu. Ben de yapmam. Pazara giren her domates Tuta’nın yayılması için araçtır ve sorunun büyümesine neden olur. Bu altyapıyla çiftçinin sorununu çözmek mümkün değildir, modern seracılık teşvik edilip desteklenmeli. Lütfen üreticiyi suçlamaktan vazgeçelim, o insanlar çoluğuyla çocuğuyla seralarda üretim yapmaya çalışırken, kendilerine yeterince ulaşıldığını düşünmüyorum. Çiftçinin var olmasını sağlayacak yapıyı ortaya koymamız lazım. Yoksa domates üretip ihraç eden Türkiye domates ithal eder duruma gelecektir. Üreticiyi koruyacak, üreticinin var olmasını sağlayacak yapı hazırlaması lazım.”   Önlem alınmadı Ziraat Mühendisi Ali Eroğlu, Tarım Bakanlığı’nın Tuta Absoluta’nın vereceği zararlarla ilgili önlem alamadığını belirterek, tül kullanımını gündeme geldiğini ancak hangi tülün kullanılacağı konusunda üreticinin bilgilendirilmediğini söyledi. Tuta ile entegre mücadelede yol haritasının ortaya konması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, üreticinin ve bu işin içinde olanların birlikte gerekirse Tarım Bakanlığı’na gitmelerini ve Tuta Absoluta ile mücadele konusunda bir protokol yayınlanması için baskı unsuru olunmasını önerdi. Valilik Tuta için komisyon kurmalı ATB Başkanı Ali Çandır, Tuta Absoluta ile herkesin kendine farklı bir yol çizerek mücadele yürüttüğünü belirterek, “ATB olarak çok taraflı, çok detaylı çalışarak bir yol haritası çıkarılmasını öneriyoruz. Antalya’da valilik nezdinde komisyon kurulmasını, bunun ilçelerde uzantısının olmasını ve çalışmaların kriz masası şeklinde oradan koordine edilmesini öneriyoruz” diye konuştu. Tuta ile mücadele kullanılacak tülün standardının ortaya konulmasını, kullanılacak ilaçların üreticiye deklare edilmesi gerektiğini, bir ekip oluşturularak köy köy zararlı hakkında bilgi verilmesinin sağlanmasını öneren Çandır, “Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmayı bizim başlatmamız gerekiyor. Kolaycılığa kaçmamamız gerekiyor. Antalya’nın seralarının hepsi bizim seralarımız, bir şekilde onları üretimin içerisinde tutmamız lazım. Eski seraları da rehabilite ederek onları da üretimin içerisinde tutmalıyız. Enerjiyi ayrı ayrı değil birleştirip kullanırsak iyi bir model oluşturacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.  

Detaylar...

Sel mağduru çiftçi bir kere daha hayal kırıklığına uğradı
Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı.  Ancak erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi Antalya’daki 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı. Karar kapsamında, mağdur çiftçilerin en geç 22 Haziran 2010 tarihine kadar ilçe tarım müdürlüklerine ve ilgili kredi kuruluşlarına dilekçe ile başvurması gerekiyor. İlgili Bakanlar Kurulu kararında, zarar gören ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan tarımsal kredi borçlarının 1 yıl süresince ertelenmesi öngörülüyor.‘Yüksek faizli erteleme destek değildir’ Konu ile ilgili açıklama yapan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır.”açıklamasında bulundu.   Çandır açıklamasında şu görüşlere yer verdi:   “Antalya’da 2010 yılında selden zarar gören çiftçi sayısı 1809 olmuştur, bunun 526’sının zararı ise yüzde 30 ve üzerinde gerçekleşmiştir. Devletin sel ve dondan zarar gören çiftçinin mağdur olmaması için aldığı erteleme kararını destekliyoruz ancak, erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğratmıştır. Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır. İyi tarım uygulama kredisinin yüzde 5.2 faiz oranıyla uygulanıyor olduğu göz önüne alındığında ise bu kararın çiftçiye destek olmadığı açıkça görülecektir. Zaten doğal afet nedeniyle zarar gören çiftçi, devletten beklediği desteği görememiş, bir kere daha hayal kırıklığına uğramıştır.”   ‘Erteleme faizsiz yapılmalı’ Devlet, selden zarar gören çiftçinin zirai kredi borcunun faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelemesi halinde mağdur olan çiftçiye gerçek desteği sağlamış olacaktır. Zaten hasatta yüzde 80 verim kaybı yaşayan çiftçi, ancak borcu faizsiz ertelenirse kendini toparlama imkânı bulacaktır.”   Şubat ayının ilk haftası gerçekleşen sel afetinde Antalya’da 35 bin dekar arazi zarar görmüş, 15 milyon TL’nin üzerinde maddi zarar meydana gelmişti.  

Detaylar...

İstihdam Portalı işsizlere umut olacak
Bölgesel İstihdam Ofisi Temsilciler Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı.   Toplantıya, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın yanı sıra Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Gencer, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nuri Dirik, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selçuk Senirli ile BAGEV mütevelli heyetinde bulunan tüm oda ve borsaların temsilcileri katıldı. Toplantıda BAGEV İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney, BAGEV’in çalışmasını yürüttüğü istihdam portalı hakkında katılımcılara bilgi verdi.   Batı Akdeniz’in en büyük ve etkin insan kaynakları portalı BAGEV istihdam portalının oluşturulduğunu söyleyen Güney, iş ve işçi arayanların ilk adresi olacak www.bagevkariyer.com’un aktif hale geldiğini kaydetti. Güney, iş arayanların artık CV’lerini www.bagevkariyer.com’da oluşturup, iş başvurusunda bulunabileceğini vurguladı. Bölgedeki belediyeler, oda ve borsalar gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun referans alacağı istihdam portalında CV bankası oluşturulacağını anlatan Reşat Güney, portalın sadece iş ile işçiyi buluşturmayacağını, sektörün ihtiyacını karşılamak için eğitim programlarını da düzenleyeceğini kaydetti. Siteye üye olacak kurumların iş ilanlarını burada yayınlayabileceğini söyleyen Reşat Güney, bu ilanlar üzerinden iş başvurularını da yine siteden alabileceğini kaydetti.   Portalda 16 arama kriterine göre CV’yi süzme imkanı olduğunu belirten Güney, iş arayanların eğitimine göre, özelliklerine göre hatta oturduğu yere göre bile işe yerleştirilebileceğini vurguladı. Güney, “Sitede Burdur’un, bölgedeki diğer illerin mahalleleri, semtleri tanımlı, yani bir fabrika işçi alırken işçi adayının fabrikaya yakın oturup oturmadığına göre tercih yapabilecek” dedi.   Siteye üye olan her kurumun CV havuzunu görme imkanı da bulacağını kaydeden Reşat Güney, “Böylece iş veren istediği özellikteki kişileri bünyesine katma imkanına sahip olabilecek. Mesela bir market zinciri mağaza müdürü mü arıyor. Gelen tüm başvuruları burada görüp, arama kriterlerine göre süzebilecek” diye konuştu.   İstihdam portalının bölgedeki gerçek işsiz rakamlarını da ortaya çıkaracağını anlatan Reşat Güney, işsiz birinin gidip borsa, oda, belediyelere form doldurduğunu ve her bir formun işsizlik rakamı olarak kayda geçtiğine dikkat çekti. Güney, “İstihdam portalı sayesinde bunun da önüne geçeceğiz. Sitenin aktif hale gelmesiyle işsizlik kaydı burada toplanacak ve bölgenin gerçek işsiz rakamı ortaya çıkacak” dedi.   ATB ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, istihdam portalı için altyapıyı hazırlayan firmaya teşekkür ederken, sitenin mevcut kariyer sitelerinden daha aktif olmasını hedeflediklerini anlattı. Çandır, istihdam portalının bölgedeki iş ve iş gücüne büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Detaylar...